6 توصیه‌ی ضد فیشینگ

17 آبان 1400 6 توصیه‌ی ضد فیشینگ

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع‌کننده‌ی محصولات کسپرسکی در ایران)؛ وجه مشترک بین ایمیل‌هایی با سرخط «شما یک میلیون دلار برنده شدید» و «اکانت شما مسدود شده است» چیست؟ ما به شما پاسخ می‌دهیم: هر دو علایم اسکم هستند. هدف این اسکم‌ها در واقع راضی کردن گیرنده است تا به نحوی لینکی را که به وبسایتی مخرب ختم می‌شود دنبال کرده و اطلاعات محرمانه خود را وارد نمایند. در ادامه با ما همراه شوید تا 6 توصیه ضد فیشینگ را خدمتتان ارائه دهیم.

 1.      ایمیل را با دقت بررسی کنید

وقتی ایمیلی را دریافت می‌کنید نخواهید با عجله پاسخ دهید و یا سریع دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. اولین چیزی که باید دنبالش باشید علایم مبرهن و آشکار فیشینگ است. حال این پرچم‌های قرمز کدامند؟

 •         خط موضوعیِ دراماتیک. تم‌های معمول همیشه از این قرارند: انتقال پول‌های بزرگ، جریمه مالی، اکانت‌های هک یا بلاک‌شده و تراکنش‌های جعلی- موضوعاتی جذاب که قرار است در واقع واکنش عاطفی (یا حس ترس یا طمع) کاربر را غلغلک دهد.
 •         تأکید روی جدیت موقعیت. عباراتی چون «آخرین اطلاعیه!» یا «فقط 3 ساعت باقیمانده» و نیز استفاده افراطی از علامت تعجب برای تشدید حس عجله، استرس و کاهش گارد شما.
 •         اشتباهات، غلط املایی و کاراکترهای عجیب در متن. برخی از مجرمان سایبری زبان انگلیسی‌شان خوب نیست؛ هرچند مهاجمین برخی‌اوقات از قصد غلط املایی را لحاظ می‌کنند تا فیلترهای اسپم را دور بزنند.
 •         آدرس ناپایدار فرستنده. آدرس ایمیل با کلی حرف و عدد رندوم یا نام دامنه اشتباهی به طور حتم علایم کلاهبرداری هستند (مخصوصا زمانی که فرستنده ادعا می‌کند دارد از جانب سازمانی بزرگ نامه می‌دهد).
 •         لینک‌های داخل ایمیل (اگر ایمیل آن‌ها را در خود جای داده باشد) - یا دقیقتر بگوییم: وبسایتی که بدان‌ها ختم می‌شوند. شما می‌توانید با گرداندن نشانگر موس خود روی لینک و خواندن آدرس آن با دقت آن را بررسی کنید. مجرمان سایبری همه عزت نفسشان در گروی عدم دقت قربانی است. هر لینک را به دقت بررسی کنید.

چنین بررسی‌هایی به حد کافی به شناسایی اسکم‌های فیشینگ کمک می‌کنند. با این حال نام و آدرس فرستنده‌ها را می‌توان جعل کرد، لینک‌ها را می‌توان برای ناخوانا کردنشان کوتاه کرد و زنجیره ریدایرکت‌های خودکار را نیز می‌توان برای هدایت از آدرس‌های وبی کمتر مشکوک به وبسایت فیشینگ کاملاً واقعی راه‌اندازی نمود. از این روست که بهتر است لینک‌های ارسالی در ایمیل‌ها را در صورت امکان نادیده بگیرید- مگر آنکه همانی است که خودتان درخواست داده بودید. برای مثال اگر اخطاری دریافت کردید که از سوی بانک یا فروشگاه آنلاین بود برای تأیید به آن فروشگاه یا بانک زنگ بزنید. همچنین می‌توانید چک کنید ببینید جایزه واقعی است یا نه (با استفاده از موتور جست‌وجو برای بررسی وبسایت واقعی شرکتی که دارد آن جایزه را ارائه می‌دهد). سپس می‌توانید اطلاعات جایزه را از آنجا پیگیری کنید.

 1.      همیشه نسبت به اپ‌های پیام‌رسان یا شبکه‌های اجتماعی گارد داشته باشید

ایمیل تنها چیزی نیست که باید حواستان بدان باشد؛ پیام‌هایی که در اپ‌های پیام‌رسان دریافت می‌کنید و نیز شبکه‌های مجازی هم پتانسیل خطر را برای شما دارند. می‌توانید لینک‌های مخربی را در پست‌های فیسبوکی دوست خود پیدا کنید، یا در کامنت‌هایی که سفیران برندهای تقلبی در توییتر می‌گذارند و یا دایرکت‌های دیسکورد. در مورد بنرها هم با احتیاط پیش روید؛ تصاویری که نمایش می‌دهند شاید هیچ ربطی به وبسایتی که برده می‌شوید نداشته باشد. این پلت‌فرم‌ها که در آن‌ها بنرها پست می‌شوند معمولاً آنچه کاربران می‌بینند یا جایی که بدان ریدایرکت می‌شوند کنترل نمی‌کنند. حتی یک وبسایت مشهور هم می‌تواند تبلیغاتی بگذارد که به وبسایت‌های فیشینگ ختم شود. حال باید چه کرد؟ در مورد ایمیل‌ها، هر لینک را به دقت بررسی کنید و در صورت امکان روی آن‌ها هرگز کلیک نکنید.

 1.      پیش از وارد کردن اطلاعات اکانت بانکی خود کمی فکر کنید

اطلاعات کارت بانکی مشخصاً به این دلیل حساس هستند که دسترسی مستقیم به پول شما را در اختیار قرار می‌دهند. برای همین است که صرف‌نظر از نحوه دسترسی‌تان به وبسایت می‌بایست پیش از وارد کردن این جزئیات روی اقدام خود تجدید نظر کنید. ابتدا به آدرس دقت کنید. برای دنبال پرچم‌های قرمز باشید: غلط املایی، عدد به جای حروف، خط تیره در جاهای غیرمنتظره و نام دامنه اشتباه. اگر چیزی از این جنس دیدید وبسایت را ترک کرده و سعی کنید آدرس را دستی وارد کنید. سپس همانطور که در نوار آدرس مانده‌اید روی آیکون پدلاک در سمت چپ کلیک کنید. این پدلاک شاید تضمین امنیت کامل را ندهد اما از آنجا می‌توانید در مورد صاحب وبسایت اطلاعاتی دریافت کنید (مرورگرها برای تب‌های مربوطه نام‌های مختلفی دارند از جمله Certificate یا Connection secure). اگر زیاد خرید آنلاین می‌کنید، مثلاً خرید از شرکت‌های کوچکتر و فروشنده‌های خصوصی توصیه می‌کنیم از کارت جداگانه‌ای استفاده کنید. در آن کارت مقدار پول کمی بگذارید و پیش از اینکه بدان نیاز پیدا کنید پول را بدان انتقال دهید. بدین‌ترتیب حتی اگر اطلاعات کارت سرقت شود هم چیزی دست مجرمان را نخواهد گرفت.

 1.      از پسوردهای مختلف استفاده کنید

اگر از یک پسورد واحد برای چندین اکانت مختلف استفاده می‌کنید حتی اگر پسورد بسیار قابل‌اطمینانی هم باشد، باز هم ریسک این وجود دارد که اکانت‌هایتان دستکاری شوند (درصورتیکه آن پسورد روی وبسایت فیشینگ وارد شود). پس مهم است که برای هر وبسایت و اپ از پسورد جداگانه‌ای استفاده کنید. اگر این کار برایتان سخت است از مدیر کلمه عبور استفاده کنید تا هم پسورد بسازید هم مدیریتش کنید. یک پسورد منیجر همچنین می‌تواند حکم بررسی دوباره برای جلوگیری از فیشینگ را داشته باشد. اگر اپ یا سایتی را باز کردید و دیدید به طور خودکار با لاگین و پسورد شما پر نشده است شاید با نسخه جعلی آن‌ها سر و کار دارید! این اپ یا وبسایت می‌تواند شبیه به نسخه واقعی باشد اما آدرس دیگری دارد. دوم اینکه پسورد منیجرها می‌توانند پسوردهایی را تولید کنند که هیچکس نمی‌تواند حدسشان بزند. سوم اینکه برخی از مدیرهای کلمه‌عبور قابلیت‌های اضافی و مفید دیگر هم دارند. برای مثال Kaspersky Password Manager پسوردهای شما را چک می‌کند و اگر ضعیف بودند (یا از قبل دستکاری شده‌اند) به شما اطلاع می‌دهد.

 1.      برای محافظت از اکانت‌های خود احراز هویت دوعاملی را راه‌اندازی کنید

بسیاری از حملات فیشینگ هدفشان سرقت اکانت است اما حتی اگر مهاجمین لاگین و پسورد شما را هم داشته باشند هنوز می‌توانید نگذارید به اکانت شما رخنه کنند. می‌پرسید چگونه؟ با راه‌اندازی احراز هویت دوعاملی. وقتی این کار را انجام دادید به کد اعتبارسنجی موقتی برای لاگین نیاز دارید. آن را یا از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد و یا در اپ احرازگر. مهاجمین هرگز آن‌ها را دریافت نخواهند کرد. اما در نظر داشته باشید که فیشرها می‌توانند همچنین صفحات جعلی لاگینی بسازند که کد یکبارمصرف درخواست می‌دهند. از این روست که بهتر است احراز هویت مبتنی بر سخت‌افزار باشد (یو‌اس‌بی مانند YubiKey یا Titan Security Key ساخت شرکت گوگل). برخی از احرازگرها از NFC یا بلوتوث برای متصل شدن به دستگاه‌های موبایل استفاده می‌کنند. مزیت استفاده از کلید امنیتی مبتنی بر سخت‌افزار این است که هرگز رمز را روی وبسایت جعلی فاش نمی‌کند. وبسایت نیاز دارد درخواست درست را بفرستد تا جواب درست را از احرازگر بگیرد و این کاری است که فقط از یک وبسایت واقعی برمی‌آید.

 1.      استفاده از راهکار امن محافظتی

نمی‌شود همیشه هم چهارچشمی پرچم‌های قرمز را پایید پس شاید بهتر باشد این کار را اتومات کرد. شما می‌توانید به راهکارهای امنیتی همچون Kaspersky Security Cloud تکیه کنید تا هرگز با حملات فیشینگ مواجه نشوید. این محصول مبتنی بر کلود در صورتیکه سعی داشتید به صفحه مخربی فرود بیایید به صورت در لحظه به شما اخطار داده و تهدید را بلاک خواهد کرد.

 

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکی نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  ایمن بمانید- هرآنچه در محل کار و خانه انجام می‌دهید هرآنچه در محیط آنلاین انجام می‌دهید- روی دستگاه‌های پی‌سی، مک و اندروید- بسته‌ی امنیتی پیشرفته و تک‌لایسنسیِ ما به شما کمک ...

  3,193,086 ریال10,643,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  امنیت پیشرفته‌ای که همیشه همراه شماست بخش مهمی از زندگی اکثر ما اکنون روی گوشی‌ها و تبلت‌هاست- پس به امنیت موبایلی نیاز دارید که شما را همیشه امن نگه ...

  1,063,686 ریال3,545,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  قوی‌ترین و پرفروش‌ترین مجموعه‌‌ امنیتی ما امنیت خانواده چنددستگاهه مجهز به آنتی‌ویروس، ضدباج‌افزار، امنیت وبکم، مدیر کلمه‌عبور و 87 فناوری دیگر، همگی با یک لایسنس. ...

  4,257,786 ریال14,192,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  5,320,120 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  5,320,120 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  بهترین آنتی‌ویروس ما برای ویندوز پی‌سی شما جدیدترین ویروس‌ها، باج افزارها، جاسوس‌افزارها، رمزگرها و غیره را بلاک کرده و کمک می‌کند جلوی بدافزار ماینینگِ رمزارز -که به ...

  2,128,386 ریال7,094,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 50 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  3,832,920 ریال12,776,400 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  حفظ امنیت داده‌ها، سیستم‌ها، و نیروهای کاری سیار ضدبدافزار چندلایه که برنده جایزه شده است کنترل‌گرهای اندپوینت-برنامه، ابزار و وب امنیت ...

  149,058,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  199,632,940 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  241,332,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  270,612,940 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  487,987,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  887,250,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  ارتقا امنیت و کارایی فناوری اطلاعات در محیط کاری شما کنترل‌های نهایی ضدبدافزار و رمزیابی داده مدیریت پچ و مدیریت فناوری اطلاعات و ابزارهای کارآمد ...

  209,391,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  282,145,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  337,155,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  381,517,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  683,182,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  1,242,150,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  راهکار نهایی مدیریت سیستم‌ها و امنیت ضدبدافزار، کنترل‌گرها، رمزنگاری و امنیت سیار مدیریت پچ و اسکن خودکار آسیب‌پذیری‌ها کارکرد مدیریت ...

  354,900,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  476,454,940 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  571,389,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  647,692,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  1,153,425,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  2,111,655,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  از آنجا که شما زمان زیادی از خود را بصورت آنلاین در حال خرید، انجام امور بانکی و استفاده از شبکه های اجتماعی هستید، بسته ی امنیتی ما که برنده ی جوایز متعددی شده است به شما این امکان را می دهد که ...

  19,161,220 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  ایمن بمانید- هرآنچه در محل کار و خانه انجام می‌دهید هرآنچه در محیط آنلاین انجام می‌دهید- روی دستگاه‌های پی‌سی، مک و اندروید- بسته‌ی امنیتی پیشرفته و تک‌لایسنسیِ ما به شما کمک ...

  3,512,496 ریال11,708,320 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  21,290,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  راه‌حلی مولتی پلتفرم (چند سکویی) برای PCها، مک‌ها و دستگاه‌های اندرویدی، همگی با یک لایسنس برای امور بانکی، خرید، وبگردی و کار با شبکه‌های اجتماعی آنلاین، دستگاهتان هرچه باشد، ...

  4,151,316 ریال13,837,720 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  Kaspersky Internet Security Multi Device 2015

  24,839,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  15,612,220 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  28,388,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  5,535,426 ریال18,451,420 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  33,357,220 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تضمین امنیت اسمارت فون ها و تبلت ها؛ فقط با یک محصول Kaspersky Security for Android قادر است از ابزارهاي اندرويدي و اطلاعات شخصي ذخيره ...

  5,320,120 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  25,549,420 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  21,290,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  38,325,820 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  24,839,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  31,937,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  56,780,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  یک لحظه به همه ی چیزهای مهمی که روی کامپیوترتان نگه می دارید فکر کنید! ما می توانیم به شما در محافظت از انها در برابر ویروس ها، ابزارهای جاسوسی و غیره کمک کنیم. ...

  10,643,620 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  یک لحظه به همه ی چیزهای مهمی که روی کامپیوترتان نگه می دارید فکر کنید! ما می توانیم به شما در محافظت از انها در برابر ویروس ها، ابزارهای جاسوسی و غیره کمک کنیم. ...

  19,516,120 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  امنیت ادارات کوچک نسخه 6

  11,711,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  امنیت ادارات کوچک نسخه 6

  11,001,900 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  امنیت ادارات کوچک نسخه 6

  10,647,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  10,292,100 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد