هکرها می توانند لوازم هوشمند خانگی ال جی را به رباتی برای جاسوسی تبدیل نمایند

07 آبان 1396 هکرها می توانند لوازم هوشمند خانگی ال جی را به رباتی برای جاسوسی تبدیل نمایند

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛اگر چه استفاده از دستگاه های هوشمند زندگی شما را آسان و بی دردسر کرده اند، حتما به این موضوع هم توجه کنید که یک نقص امنیتی در زیرساخت آن ها می تواند رفتار هوشمندانه ی سیستم را توسط هکرها مورد اکسپلویت قرار دهد و در نهایت به نفوذ حریم خصوصی و جاسوسی از اطلاعات شما ختم شود.

تحقیقات اخیری که توسط محققان امنیتی تکنولوژی Check Point صورت گرفته است حاکی از نگرانی های امنیتی مربوط به دستگاه های هوشمندی است که توسط برند ال جی تولید شده اند.

محققان امنیتی در تحقیقات خود یک آسیب پذیری امنیتی را در دستگاه های هوشمند خانگی SmartThinQ کشف کرده اند که به آن ها امکان ربودن یا هایجک کردن دستگاه های متصل به اینترنت همانند یخچال فریزر، ماشین ظرفشویی، دستگاه تهویه هوا، خشک کن و ماشین لباسشویی تولید شده توسط ال جی را می‌دهد.

اما چه موضوع بدتری در این رابطه وجود داشت؟

این آسیب پذیری امکان کنترل از راه دور دستگاه های متصل به اینترنت ال جی مثل یک جاروبرقی روباتیک مجهز به دوربین را میسر می سازد و از این راه اسباب جاسوسی برای هر چیزی که در مجاورت دستگاه وجود دارد فراهم می شود.

این هک حتی به وجود هکر و دستگاهی که در همان شبکه باشد، نیاز ندارد.

Dubbed HomeHack، آسیب پذیری در اپلیکیشن های موبایل و برنامه های ابر کاربردی است که برای کنترل اپلیکیشن های خانگی SmartThinkQ ال جی مورد استفاده قرار گرفته است. این آسیب پذیری به مهاجم اجازه‌ی کنترل از راه دور هر دستگاه متصل شده ای را توسط اپلیکیشن می دهد. 

به گفته ی محققان، این آسیب پذیری به مجرمان اجازه می دهد تا آن ها بتوانند به حساب ابر اپلیکیشن SmartThinQ کاربر وارد شوند و کنترل کامل حساب ال جی قربانی را بدست آوردند.

ویدئوی زیر را که نشان دهنده ی حمله ی HomeHack را تماشا کنید:

 

محققان خطرات ناشی از این آسیب پذیری را با کنترل ربات های خانگی، که با دوربین های امنیتی و سنسورهای تشخیص حرکت مجهز شده اند، ثابت کردند.

شما می توانید ویدئوی ارسال شده در بالا را مشاهده کنید که در آن به طور کامل هایجک کردن دستگاه و جاسوسی از کاربران در محل کار و منزلشان نشان داده شده است.

موضوع اینجا است که در این مسیر، اپلیکیشن SmartThinQ لوگین ها را پردازش می کند و اکسپلویت این آسیب پذیری تنها به هکری با مهارت متوسط برای شناخت آدرس ایمیل هدف و چیزهای دیگر نیازمند است.

از آنجا که هکرها می توانند از آسیب پذیری HomeHack برای وارد شدن به حساب قربانی استفاده کنند، نیاز نیست که حتما در همان شبکه ی قربانی قرار داشته باشند. راهنمایی های اولیه امنیت اینترنت اشیاء و گذاشتن رمز عبور های امن می‌تواند از سوء استفاده های این چنینی برای جاسوسی جلوگیری کند.

علاوه بر  این چنین دستگاه هایی که کاربران آن‌ها را از راه دور توسط یک اپلیکیشن کنترل می کنند، نمی توانند در برابر خطرات اینترنت ایمن بمانند.

برای انجام این هک، هکر به یک دستگاه روت شده به علاوه‌ی بازدارنده ی ترافیک اپلیکیشن توسط سرور ال جی نیازمند است.  

با این حال اپلیکیشن ال جی دارای یک مکانیزم آنتی روت است که پس از اینکه متوجه روت شدن دستگاه هوشمند شود، بلافاصله بسته می شود و پیکر بندی SSL در این اپلیکیشن به منظور جلوگیری از ترافیک اپلیکیشن قرار داده شده است.

محققان امنیتی Check Point می گویند: "هکرها قادر هستند تا در ابتدا منبع برنامه را تجزیه کنند و عملکردهایی که پیکر بندی SSL را فعال می سازد را حذف و آنتی روت را از کدهای برنامه پاک و برنامه را مجددا پیکربندی و آن را روی دستگاه روت شده ی خود نصب کنند.

هکرها همچنین می توانند این اپلیکیشن را روی دستگاه های هوشمند خود اجرا کنند و از این راه قادر به ایجاد پروسه‌ای خواهند بود که به آن ها اجازه ی متوقف کردن ترافیک اپلیکیشن را می دهد.

حمله ی HomeHack به چه صورت است؟

محققان روند ورود به سیستم اپلیکیشن SmartThinQ را آنالیز کردند و دریافتند که شامل درخواست های زیر است:

 1.    درخواست احراز هویت: کاربر وارد حساب کاربری خود می شود که این روند توسط سرور backend کمپانی مورد تایید قرار می گیرد.
 2.   درخواست امضای دیجیتال: یک امضا بر اساس نام کاربری (مانند آدرس ایمیل) ایجاد می کند و این امضا هیچ ارتباطی با رمز عبور ندارد.
 3. درخواست Token: یک  Token برای حساب کاربر ایجاد می شود که امضای دیجیتال آن به عنوان هِدِر و نام کاربری آن به عنوان یک پارامتر استفاده می شود.
 4.  درخواست لوگین: به همین دلیل با دسترسی به Token کاربر قادر خواهد بود که به حساب کاربری خود وارد شود.

با این حال محققان دریافتند که هیچ وابستگی به موارد بالا وجود ندارد. از همین رو است که هکر می تواند نام کاربری خود را برای عبور از مرحله ی اول استفاده کند و سپس ترافیک را تغییر دهد تا نام کاربری را به نام کاربری قربانی برای مراحل دو و سه عوض نماید. هکر از طریق این روش به طور موثری می تواند به حساب قربانی دسترسی یابد.

هنگامی که هکر حساب قربانی را مورد هدف قرار می دهد، قادر خواهد بود تا به هر دستگاه ال جی که به حساب متصل است، اتصال برقرار کند و دستگاه های ال جی را همانند یخچال فریزر، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، خشک کن و تهویه هوا و البته جاروبرقی را از راه دور کنترل کند.

هکرها همچنین میتوانند تنظیمات دستگاه های هک شده را تغییر دهند و یا حتی قادر به خاموش و روشن کردن آن ها خواهند بود.

چه راه هایی برای محافظت در برابر IOT یا همان اینترنت اشیاء وجود دارد؟

این آسیب پذیری توسط محققان در تاریخ 31 ژوئیه اعلام گردید و سازندگان این دستگاه به روزرسانی های لازم را برای پچ این آسیب پذیری در ماه سپتامبر منتشر کردند.

بنابراین اگر شما صاحب یک دستگاه SmartThinQ ال جی هستید، توصیه می کنیم که حتما اپلیکیشن موبایل SmartThinQ ال جی را به آخرین نسخه (1.9.23) از طریق فروشگاه گوگل پلی، اپ استور یا تنظیمات LG SmartThinQ تغییر دهید.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  7,085,250 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  2,360,250 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  4,723,875 ریال9,447,750 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  3,541,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  3,541,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  4,722,750 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  8,505,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد