چگونه مزاحمت های سایبری را بشناسیم و مقابل آن ها محفوظ بمانیم؟

01 مرداد 1396 چگونه مزاحمت های سایبری را بشناسیم و مقابل آن ها محفوظ بمانیم؟

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا نشانه های مزاحمت و سوء استفاده های سایبری را بشناسید و آن ها را قبل از اینکه به شما صدمه برسانند؛ شناسایی کنید.

این مقاله می تواند توسط مدارس، باشگاه های ورزشی، مراکز جوانان و نوجوانان و البته مربیان مورد انتشار قرار بگیرد تا بتوانیم این جرم سایبری را در کودکان با حداقل خود برسانیم.

قبل از اینکه علائم متعدد مزاحمت های سایبری را بررسی و نام ببریم بهتر است شما را با مفهوم سوء استفاده ی سایبری آشنا سازیم:

مزاحمت سایبری (سوء استفاده ی اینترنتی) یکی از آزار دهنده ترین رفتارهایی است که ممکن است خیلی از ما تا به حال با این مشکل به صورت غیر مستقیم روبرو شده باشیم. این آزار و اذیت تاثیرات منفی بسیاری را بر کاربران به خصوص کودکان می گذارد. برای کسانی که با این پدیده آشنا نیستند باید بگوییم که این رفتار تهدیدی است که به صورت آنلاین قصد سوء استفاده یا آزار جنسی را دارد. این تهدید به طور خاصی برای سوء استفاده از کودکان یا تخریب شخصیت آن ها طراحی شده است.

تاثیر آزار سایبری بر قربانی

 1. تغییر در خلق و خو
 • آیا متوجه شده اید که فرزند شما مدام ناراحت است؟
 • آیا آن ها خود را از وقایع شبکه های اجتماعی جدا می کنند؟
 • آیا تغییری در رفتار آن ها احساس می کنید؟ خصوصا در ارتباط آن ها با فضای مجازی؟
 • آیا آن ها دیگر تمایلی برای استفاده از دستگاه تلفن خود ندارند و نسبت به آن واکنش منفی نشان می دهند؟

تمامی این رفتارها نشان دهنده ی این است که ممکن است شخص مورد سوء استفاده ی سایبری قرار گرفته باشد و این آزار رفتار وی را تحت تاثیر خود قرار داده است. البته با داشتن تمام این موارد نمی توانید مطمئن شوید که فرزند شما دقیقا مورد حمله ی یک مزاحم قرار گرفته است، اما این نشانه ها اغلب چیزی را غیر از این نمی گویند.

 1. احساس ترس و وحشت

آیا در فرزند شما نشانه هایی از ترس و وحشت وجود دارد؟

 • ترس برای رفتن به مدرسه؟
 • ترس از شرکت در رویدادهای اجتماعی؟
 • برای حضور در کلاس های آموزشی و ورزشی چطور؟
 • استفاده از اینترنت را کاری ترسناک می بیند؟
 • استفاده از تلفن همراه را کنار گذاشته و از آمدن پیام های ورودی وحشت دارد؟

حالت های ذکر شده ترسی است که اغلب از نشانه های سوء استفاده ی سایبری است و می تواند زندگی فرزند شما را متقلب کند.

 1. بستن پروفایل های شبکه های اجتماعی

در زمان های خاصی ممکن است فرزند شما تمامی شبکه های اجتماعی خود را ببندد و مایل نباشد فعالیتی در آن ها داشته باشد. این رفتار ممکن است انعکاس آزار یک شخص یا یک مجرم در دنیای سایبری برای فرزند شما باشد.

 1. مشاهده ی تصاویر یا پیام های عمومی که تخریب کننده هستند

آزار جنسی و مزاحمت های سایبری همگی می توانند عمومی باشند و به همین دلیل است که ممکن است حتی شما در شبکه های اجتماعی، فروم های اینترنتی شاهد آن ها باشید. فرزندان با دیدن چنین چیزهایی می ترسند و آسیب پذیرتر می شوند.

نشانه های آزاردهندگان سایبری

این مزاحمت علامت های متعددی دارد که می تواند به شما برای شناسایی آن ها کمک کند.

این افراد اغلب بی ادب هستند و ظاهر جالبی ندارند. آن ها همیشه آنلاین هستند و زمان زیادی را صرف وبگردی های بی وقفه ی خود می کنند. مجرمان بر زیر اکثر پست ها کامنت می گذارند و پیام های آن ها اغلب توهین آمیز و خشنونت بار است. این افراد با ترفندهای خاصی به فرزندان و حتی در بسیاری از موارد به خود شما نزدیک می شوند و با شما ارتباطی نزدیک برقرار می کنند. بازخورد چنین رفتاری می تواند باعث شود فرزند شما از فضای مدرسه و تحصیلی وی دور کند و دچار سرخوردگی وی شود.

این افراد اغلب همه چیز را به سخره می گیرند و از شما تنها عکس و فیلم طلب می کنند و پیام های شما را ضبط می کنند.

اما والدین چگونه می توانند در برابر مزاحمت های سایبری از کودکان خود محافظت کنند؟ ما چند توصیه برای شما داریم:

 1. اول از همه صبور باشید. این مشکل هم مثل دیگر مشکلات قابل حل خواهد بود، فقط برای حل کردن آن عجولانه عمل نکنید.
 2. منتظر نباشید فرزدتان بیاید و با شما صحبت کند. ممکن است چنین اتفاقی هرگز رخ ندهد. شما شخصی باشید که این موضع را مطرح می کنید و صحبت را با او به میان بکشید.
 3. طبیعی است که هر کسی باید برای خودش حریم شخصی داشته باشد و دخالت دیگران در این حریم کار درستی نباشد. اما این بدان معنی نیست که شما نظارتی بر فعالیت های آنلاین فرزند خود نداشته باشید. برای داشتن نظارتی درست کافی است که در شبکه های اجتماعی آن ها جزء دوستان آن ها باشید تا بتوانید از فعالیت های او در شبکه های اجتماع مطلع شوید. تنها 20% از والدین این کار را انجام می دهند. این رقم را رشد دهید تا بتوانید بیشتر به آن ها نزدیک شوید.
 4. با فرزندان خود در مورد سوء استفاده های اینترنتی صحبت کنید و به آن ها بگویید در زمانی که با چنین مشکلاتی مواجه شدند، شما را هم در میان بگذارند. برای آن ها شرح دهید که سوء استفاه ی اینترنتی یک مشکل رایج است، این کار باعث می شود که او تصور نکند که تنها شخص اوست که دچار اشتباه شده است.
 5. هرگز فرزند خود را برای استفاده از وسایل ارتباطی محروم نکنید. در این مورد هم فرزندان برای استفاده از وسایل بیشتر حریص می شوند و در زمانی که با مشلات روبرو شوند هرگز شما را به عنوان یک دوست برای در میان گذاشتن مشکلات خود انتخاب نمی کنند.
 6. با فرزند خود در مورد مسائل امنیتی و حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی صحبت کنید. چگونگی تغییر در تنظیمات حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی را به آن ها نشان دهید و آموزش های لازم را در این باره به آن ها بدهید.
 7. برای محافظت از کودکان از اپلیکیشن های کنترل والدین استفاده کنید. به عنوان مثال، لابراتوار کسپرسکی محصول Kaspersky Safe Kids را برای امنیت فرزندان در کنار دیگر محصولات امنیتی اش به کاربران توصیه می کند. شما می توانید این اپلیکیشن را برای ویندوز، مک، iOS و اندروید دانلود کنید.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  5,825,650 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  1,940,650 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  7,768,150 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  2,911,900 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  2,911,900 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  3,883,150 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  6,993,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد