SpyDealer: بدافزار اندرویدی که توانایی سرقت اطلاعات و گرفتن اسکرین شات از دستگاه آلوده را دارد

19 تیر 1396 SpyDealer: بدافزار اندرویدی که توانایی سرقت اطلاعات و گرفتن اسکرین شات از دستگاه آلوده را دارد

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)،اخیرا محققان در شبکه ی Palo Alto بدافزار SpyDealer را که قادر به سرقت اطلاعات از 40 اپلیکیشن بوده است را کشف کردند. بدافزار دارای قابلیت های بسیاری است که به مجرمان امکان سرقت اطلاعات شخصی را از دستگاه اندرویدی می دهد.

نسخه های SpyDealer

طبق گفته ی محققان، این بدافزار نسخه های مختلفی را دارد. این نسخه ها شامل 1.9.1، 1.9.2 و 1.9.3 می باشند. آخرین نسخه ی این بدافزار، 1.9.3 است که تمام تنظیمات پیکربندی را رمزنگاری کرده و شامل یک دسترسی است که اجازه ی رمزگشایی داده های دیتابیس را به مجرمان می دهد.

محققان با توجه به داده های بدست آمده از دستگاه های آلوده گزارش داده اند که احتمالا این بدافزار از سال 2015 فعالیت دارد. همچنین این بدافزار نسخه های اندرویدی 2.2 تا 4.4 را آلوده می کند. اطلاعات در این باره نشان می دهد که 25% از دستگاه های اندرویدی همچنان در حال اجرای این نسخه ها هستند. با این حال بدافزار باز هم می تواند برو روی نسخه های جدید فعالیت داشته باشد، اما با اختیارات بسیار کمتری!

تاکنون این بدافزار داده های 40 اپلیکیشن را که شامل فیس بوک، وی چت، واس اَپ و دیگر اپلیکیشن های پیام رسان و شبکه های اجتماعی است به سرقت برده . بدافزار با نام GoogleUpdate مرسوم و از طریق برنامه های شخص سوم قابل دسترس است.

خوشبختانه این بدافزار به فروشگاه گوگل پلی نفوذ نکرده است و این بار گوگل پلی درگیر این بدافزار نشده است و کاربران می بایستی مراقب دانلود های خود از دیگر فروشگاه ها باشند.

SpyDealerعلاوه‌ بر داده‌های موجود در برنامه‌ها، توانایی سرقت اطلاعات مربوط به خود دستگاه همانند شماره‌های IMEI و IMSI را نیز دارد.

 SpyDealer چه کاری انجام می دهد؟

SpyDealer دارای یک سیستم بسیار پیچیده است که به مجرم اجازه ی ضبط صدا و ویدئو، دریافت تماس به صورت خودکار، بازیابی پیام های شخصی، تعیین محل دقیق شخص و گرفتن عکس را می دهد. این بدافزار همچنین به دوربین و میکروفون گوشی دسترسی دارد. بنابراین می‌تواند عکس بگیرد، صدای شما را ضبط کند و از صفحه نمایش گوشی شما اسکرین‌ شات بگیرد. موقعیت مکانی شما نیز توسط این بد‌افزار می‌تواند در اختیار مجرمان قرار بگیرد.

بدافزار با بدست آوردن امتیازات در دستگاهِ آلوده فعالیت می کند. این بدافزار اندرویدی در گوشی‌های Root شده فعالیت می‌کند و روش دقیقی که بدافزار چگونه بر روی سیستم نصب می شود وجود ندارد.

اگر در این حمله قربانی SpyDealer نشده اید بهتر است موارد امنیتی را رعایت کنید زیرا محققان بر این باورند که در آینده ی نزدیک امکان انتشار دیگر نسخه های این بدافزار وجود خواهد داشت.

راه های مقابله با بدافزار SpyDealer

محصولات مرتبط

  • Kaspersky Internet Security

    هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

    7,620,580 ریال
    خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد