تنظیم امنیت و حریم خصوصی در واتس‌اپ

19 خرداد 1403 تنظیم امنیت و حریم خصوصی در واتس‌اپ

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع‌کننده‌ی محصولات کسپرسکی در ایران)؛ واتس‌اپ با اینکه صاحبش متا است (شرکتی که اغلب سر مسائل حریم خصوصی‌اش مورد انتقاد قرار می‌گیرد) هنوز محبوب‌ترین مسنجر فوری محبوب در جهان است. به طور غافلگیرکننده‌ای حتی لقب «امن‌ترین» هم بدان داده شده است. در این مقاله قرار است بررسی کنیم دلیل این همه اعتبار چیست و چطور می‌شود تنظیمات حریم خصوصی و امنیتی آن را حتی بیشتر هم کرد و نیز چگونه می‌شود با راهکارهای امنیتی ما از اسمارت‌فون خود محافظت کنید.

رمزگذاری پایان به پایان واتس‌اپ همیشه روشن است

مهمترین چیزی که باید در مورد امنیت واتس‌اپ دانست این است که همه ارتباطات به طور امنی با رمزگذاری پایان به پایان محافظت می‌شود. این رمزگذاری نیروگرفته از پروتکل سیگنال است که سازندگان مسنجر مستقل و مبتنی بر حریم خصوصیِ Signal آن را توسعه داده‌اند. در واقع یک پروتکل باز است و از این رو همه (البته کسانی که بلد هستند) می‌توانند کد منبع آن را برای پیدا کردن باگ‌ها و بک‌درها زیر و رو کنند. این یعنی همه پیام‌های متنی و صوتی (خواه در چت‌های تک به تک خواه چت‌های گروهی) در کنار تصاویر، ویدیوها، داکیومنت‌ها و تماس‌ها روی دستگاه فرستنده رمزگذاری شدند و فقط روی دستگاه گیرنده رمزگشایی می‌شوند. این تضمین می‌دهد که حتی خود واتس‌اپ توانایی فنی در جاسوسی مکالمات شما ندارد. همچنین این مانع غیرقابل‌نفوذی ی‌سازد برای مجرمان سایبری که در تلاشند پیام‌ها را رهگیری کنند؛ خواه در حین انتقال و خواه با دستکار سرورهای واتس‌اپ. استفاده از رمزگذای پایان به پایان برای همه پیام‌ها واتس‌اپ را از تلگرام متمایز می‌سازد. گرچه تلگرام حسابی ویژگی‌های امنیتی خود را تبلیغ می‌کند اما رمزگذاری پایان به پایان پیش‌فرض فعال نیست. در واقع اصطلاحاً قابلیت چت‌های مخفی دارد که باید به طور خاصی ساخته شود؛ چیزی که متأسفانه به دلایل مختلف کسی سراغش نمی‌رود.

چطور ارتباط در واتس‌اپ را حتی امن‌تر نیز کنیم؟

از این رو، به آنچه در ابتدا واتس‌اپ را امن کرده می‌پردازیم. اکنون قرار است بررسی کنیم چطور می‌شود لایه‌‌های دفاعی در برابر نظارت، دسترسی غیرقانونی به پیام‌ها و سایر تهدیدهای حریم خصوصی و امنیتی را قوی‌تر کنیم. این شامل کمی دستکاری بخش تنظیمات واتس‌اپ می‌شود که یک به یک آن‌ها را بررسی خواهیم کرد:

نحوه جلوگیری از سرقت اکانت واتس‌اپ

اولین چیز که باید انجام دهید، قوی‌تر کردن اکانت واتس‌اپی‌تان در مقابل سرقت شدن است. این می‌تواند عامدانه از طریق حمله «تعویض سیم‌کارت» یا با اتفاق ناخوشایند بازیافت شماره رخ دهد: اگر قبض تلفن خود را به موقع پرداخت نکنید، اپراتور می‌تواند شماره شما را قطع و آن را به مشترک دیگری بدهد. برای محافظت در برابر این تهدید باید احراز هویت دوعاملی را در واتس‌اپ فعال کنید. به Settings → Account → Two-step verification رفته و برای تأیید لاگین‌های اکانت، کد پین راه‌اندازی کنید. علاوه بر این، می‌توانید آدرس ایمیل را به اکانت خود لینک دهید. این اگر دسترسی به شماره تلفن را از دست داده باشید راه نجاتی به شما می‌دهد. می‌توانید آن را از Settings → Account → Email address فعال کنید. جدا از کدهای پین، واتس‌اپ گزینه دیگری برای تأیید لاگین اکانت در چنته دارد: چیزی که بدان passkey می‌گویند. برای فعالسازی این گزینه به Settings → Account → Passkeys بروید. همچنین توصیه می‌کنیم حسابرسی لیست دستگاه‌های وارد شده به حساب واتس‌اپ خود را به عادت تبدیل کنید. می‌توانید این فهرست را در Settings → Linked devices پیدا کنید. اگر هر ورودی مشکوکی را مشاهده کردید، جانب احتیاط را رعایت کرده و با انتخاب دستگاه و ضربه زدن روی خروج از آن جلسه، از آن جلسه خارج شوید.

چطور از چت‌های واتس‌اپی خود در برابر چشمان «ناپاک» محافظت کنیم؟

گام بعدی حصول اطمینان از این است که مکالمات شما خصوصی می‌ماند- حتی اگر گوشی‌تان دست مجرمان بیافتد. برای انجام این کار از همه مهمتر این است که اسکرین لاک را در تنظیمات آیفون خود فعال کنید. فراموش نکنید که پیش‌نمایش‌های پیام را در پوش نوتیف‌های واتس‌اپی روی لاک اسکرین ببندید تا هیچ‌کس نتواند بدون آنلاک کردن اسمارت‌فون شما به رازهایتان پی ببرد- این در بخش Notifications تنظیمات اسمارت‌فونتان انجام می‌شود. همچنین ایده خوبی است که قفل خود اپ واتس‌اپ را نیز فعال کنید (اگر یادتان رفته بود دستگاه را قفل کنید). برای انجام این کار به  Settings → Privacy رفته و تقریباً تا پایین اسکرول کنید و App lock را پیدا نمایید. توصیه می‌کنیم After 1 minute را بزنید زیرا حد تعادل بین راحتی و امنیت حفظ می‌شود. به این ترتیب، اگر از واتس‌اپ به برنامه دیگری جابجا شوید، یک دقیقه فرصت دارید تا به پیام‌های خود بازگردید و پس از آن باید با استفاده از روش انتخابی خود قفل واتس اپ را باز کنید.

 با این حال، به خاطر داشته باشید که اگر گوشی هوشمند خود را بدون نظارت با یک چت باز و صفحه نمایش روشن رها کنید، واتس اپ به طور خودکار قفل نمی شود تا زمانی که زمان نمایشگر تمام شود. راه دیگری برای دور نگه داشتن اطلاعات محرمانه خود از کنجکاوی‌ها، قفل کردن چت‌ها است. چنین چت‌هایی از لیست چت اصلی شما ناپدید می‌شوند و در یک پوشه جداگانه قرار می‌گیرند. برای مخفی کردن یک چت، روی عکس نمایه مخاطب ضربه بزنید، به پایین بروید و روی Lock chat ضربه بزنید. ممکن است شرایطی پیش بیاید که باید سریعاً از شر چت‌های قفل شده و محتوای آنها خلاص شوید. واتس‌اپ این کار را با یک دکمه ساده انجام می‌دهد: به  Settings → Privacy → Chat lock  بروید و روی Unlock and clear locked chats ضربه بزنید. برای محافظت بیشتر از چت‌های واتس‌اپی‌تان می‌توانید پیام‌های محوشونده را استفاده کنید. دو راه برای استفاده از این قابلیت وجود دارد. ابتدا می‌توانید تایمر برای چتی خاص تنظیم کنید. برای انجام این کار روی عکس پروفایل مخاطب زده به سمت پایین اسکرول کنید تا Disappearing messages را پیدا کرده و بعد مدت زمان مورد علاقه را بزنید. راه دوم ست کردن تایمر پیش‌فرض برای همه چت‌های جدید است. برای انجام این کار به  Settings → Privacy → Default message timer رفته و فواصلی را که بعدش پیام‌ها باید محو شوند تنظیم نمایید. علاوه بر این، واتس‌اپ به شما امکان می‌دهد عکس‌ها، ویدیوها و پیام‌های صوتی را برای یک بار مشاهده (نه بیشتر) ارسال کنید. انجام این کار آسان است: موردی را که می‌خواهید ارسال کنید انتخاب و قبل از زدن گزینه send، روی آیکون شماره یک در قسمت عنوان ضربه بزنید.

چطور «تیک‌های آبی‌رنگ» را در واتس‌اپ غیرفعال کنیم؟

اگر ترجیح می دهید عادات خواندن پیام خود را پنهان نگه دارید، می‌توانید رسیدِ خواندن را غیرفعال کنید. برای انجام این کار، به تنظیمات → حریم خصوصی بروید، به پایین بروید و سوئیچ کنار خواندن رسیدها را خاموش کنید. به خاطر داشته باشید که این یک بازی دوطرفه است: اگر رسید خواندن را غیرفعال کنید، دیگر تیک آبی را در چت ها مشاهده نمی‌کنید. همچنین مهم است که بدانید این ویژگی برای چت‌های گروهی اعمال نمی‌شود، جایی که افراد همچنان رسیدهای خوانده شده را می‌بینند.

بخش تنظیمات → حریم خصوصی در واتس اپ چند تنظیمات دیگر را در خود جای داده است که ارزش دارد بدان‌ها توجه کنید. اینها تعیین می‌کنند چه کسی می‌تواند به اطلاعات خاصی در مورد شما دسترسی داشته باشد. در حالیکه هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد - همه اینها به شرایط و ترجیحات شخصی شما خلاصه می شود – اینجا رویکردی متعادل را خدمتتان ارائه داده‌ایم:

آخرین حضور و آنلاین → هیچ کس.

عکس پروفایل → همه.

درباره → همه.

گروه ها ← مخاطبین من.

وضعیت ← مخاطبین من.

تماس‌ها ← خاموش کردن تماس‌گیرندگان ناشناس.

اگر از ویژگی اشتراک‌گذاری زنده لوکیشن واتس‌اپ استفاده می‌کنید، بهتر است به طور مرتب فهرست چت‌هایی را که موقعیت مکانی شما قابل مشاهده است مرور کنید. برای انجام این کار، به تنظیمات → حریم خصوصی → مکان زنده بروید. همچنین به خاطر داشته باشید که به‌طور پیش‌فرض، تماس‌های واتس‌اپ ارتباط مستقیمی بین شرکت‌کنندگان بدون دخالت سرورهای واتس‌اپ برقرار می‌کنند. این به دستیابی به حداکثر کیفیت صدا کمک می کند، اما همچنین به این معنی است که در تئوری، آدرس IP شما قابل ردیابی است. اگر این مورد برای شما نگران است، به Settings → Privacy → Advanced بروید و محافظت از آدرس IP را در تماس ها تغییر دهید.

سایر تنظیمات حریم خصوصی در واتس‌اپ

واتس‌اپ راهی برای تأیید اینکه واقعاً با شخص مناسبی صحبت می‌کنید و هیچ‌کس مکالمه شما را شنود نمی‌کند ارائه می دهد. هر چت دارای یک کد امنیتی منحصر به فرد است و می‌توانید آن را با شریک چت خود به صورت شفاهی در طول تماس یا از طریق یک کانال ارتباطی دیگر بررسی کنید. اگر کدها مطابقت دارند، همه چیز دارد درست پیش می‌رود. برای یافتن این کد، روی عکس پروفایل مخاطب خود در چت ضربه بزنید، به پایین بروید و روی رمزگذاری ضربه بزنید. علاوه بر این، می‌توانید اعلان‌های امنیتی را تنظیم کنید، که هر زمان که کد امنیتی در یکی از چت‌های شما تغییر کرد به شما هشدار دهند. این اعلان‌ها به‌طور پیش‌فرض غیرفعال هستند، اما می‌توانند در  Settings → Account → Security notifications فعال شوند.

چگونه یک پشتیبان امن از چت‌های واتس‌اپی خود ایجاد کنید یا چت‌ها را به یک دستگاه جدید انتقال دهید؟

واتس‌اپ به شما امکان می‌دهد از چت‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و نسخه پشتیبان نه در سرورهای خود واتس اپ، بلکه در اپل کلود یا گوگل ذخیره می‌شود. برای محافظت از این نسخه پشتیبان در برابر نشت، می‌توانید از رمزگذاری انتها به انتها نیز استفاده کنید.

 

برای ایجاد یک نسخه پشتیبان، به  Settings → Chats → Chat backup بروید. در اینجا توجه داشته باشید که رمزگذاری به طور پیش فرض خاموش است. برای فعال کردن آن، نسخه پشتیبان رمزگذاری شده End-to-End را انتخاب کنید. بخش Settings → Chats همچنین به شما امکان می‌دهد چت‌های واتس‌اپی خود را بدون اتکا به سرویس های کلود اپل یا گوگل به دستگاه دیگری منتقل کنید. از آیفون، می‌توانید چت‌های خود را به ترتیب با انتخاب انتقال چت‌ها به آیفون یا انتقال چت‌ها به اندروید به دستگاه iOS یا دستگاه اندرویدی دیگر منتقل کنید. در اندروید، فقط می‌توانید به دستگاه اندرویدی دیگری انتقال دهید — انتقال چت‌ها را انتخاب کنید.

یادتان نروید با استفاده از واتس‌اپ از دستگاه‌های خود محافظت کنید

به یاد داشته باشید که اگر کسی به یکی از دستگاه‌هایی که این مسنجر نصب شده است دسترسی پیدا کند همه تلاش شما در محافظت از چت‌های واتس‌اپی‌تان بی‌اثر خواهد ماند. این دسترسی یا فیزیکی است یا ریموت و از طریق جاسوس‌افزار. از این رو تضمین امنیت این دستگاه‌ها اولویت است:

 •         قفل صفحه را فعال و یک روش باز کردن قفل امن تنظیم کنید.
 •         اعلان‌های صفحه قفل را غیرفعال کنید.
 •         از یک راهکار امنیتی قابل اعتماد در همه دستگاه‌های خود استفاده کنید.

برای تنظیم حریم خصوصی و امنیت نه تنها روی واتس‌اپ که همچنین روی شبکه‌های اجتماعی و در اپ‌ها و خدمات آنلاین، از سرویس رایگانPrivacy Checker ما استفاده کنید. پلت‌فرم، اپ و سطح امنیتی را که بدان علاقه دارید انتخاب کرده و توصیه‌های امنیتی مفصل با شرح گام به گام دریافت نمایید.

 

کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکی نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security for Android

  امنیت پیشرفته‌ای که همیشه همراه شماست بخش مهمی از زندگی اکثر ما اکنون روی گوشی‌ها و تبلت‌هاست- پس به امنیت موبایلی نیاز دارید که شما را همیشه امن نگه ...

  6,451,350 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  9,680,100 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  2,420,025 ریال9,680,100 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 50 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  5,811,750 ریال23,247,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Security Cloud Personal

  تمام اپ‌های امنیتیِ ما در دستانتان. به کل خانواده‌ی اپ‌های ما برای دسکتاپ و موبایل دسترسی پیدا کنید. از آنتی‌ویروس گرفته تا ابزارهای حریم خصوصی و اجرایی، هر کدام را به میل ...

  64,568,850 ریال
  خرید
 • Kaspersky Standard

  سیستم امنیتی بهبودیافته به همراه تقویت‌کننده عمکرد دستگاه طرح امنیتی استاندارد ما، نه تنها سیستم امنیتی قدرتمندی را برای انواع ویروس‌ها، بدفزارها و باج‌افزارها ارائه می‌دهد ...

  9,132,750 ریال18,265,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Plus

  امنیت. کارایی. حریم خصوصی. همه در یک برنامه با کاربری آسان کسپرسکی پلاس با ارائه امنیت سایبری نسل بعد، شما در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها و بدافزارهای جدید محافظت کند - بدون ...

  13,096,425 ریال26,192,850 ریال
  خرید
 • Kaspersky Premium

  حفاظت کامل از دستگاه ها، حریم خصوصی و هویت شما با محصول Kaspersky Premium تمام نیازهای امنیتی خود و خانواده‌تان را پوشش دهید. حفاظت پیشرفته ...

  14,009,700 ریال28,019,400 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد