کنترل عضویت‌ها و صرفه‌جویی در پول

21 شهریور 1402 کنترل عضویت‌ها و صرفه‌جویی در پول

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع‌کننده‌ی محصولات کسپرسکی در ایران)؛ سلامت دیجیتال فقط به حریم خصوصی و محافظت در برابر اسکمرهای آنلاین و شکست در تجهیزات محدود نمی‌شود بلکه به داشتن کنترل نسبی روی شبکه‌های اجتماعی، زمان اسکرین و کارهایی که روی خدمات دیجیتالی انجام می‌دهیم هم مربوط می‌شود. این هزینه‌ها دارند به طور فزاینده‌ای شکل عضویت به خود می‌گیرند. مطمئناً پرداخت‌های مکرر مدت‌هاست به استانداردی برای قبوض تلفن، موزیک و خدمات ویدیو استریم، تماشای تلویزیون و خواندن مجلات آنلاین و روزنامه‌ها تبدیل شده است اما این روزها می‌توانید تقریباً برای همه‌چیز اشتراک بگیرید و عضو شوید (برای مثال حتی اشتراک ارائه محصولاتی مثل قهوه یا جوراب). در بسیاری از موارد یک عضویت تنها راه مدیریت اپ‌ها، گیم‌ها یا سایر چیزهای آنلاین است- خدمات بیشتر و بیشتری دارند به این مدل روی می‌آورند و تعداد عضویت‌ها سر به فلک می‌کشد. حتی سازندگان خودرو دارند وارد بازی اشتراک می‌شوند و زودی شاید دیگر احتمال نداشته باشد بدون داشتن اشتراک از کولر یا بخاری ماشین‌ها (فرضاً) استفاده کرد. تقریباً همه هزینه عضویت‌ها را دست کم می‌گیرند اما طبق نظرسنجی جذابی که انجام شده متوسط جمعیت آمریکا فکر می‌کنند ماهانه 86 دلار آمریکا خرج عضویت می‌کنند اما آمار واقعی، 219 دلار آمریکا را نشان می‌دهد. و جدا از آنلاین، پرداخت‌های مکرر دیگر نیز وجود دارد: اجاره، وام و هزینه استفاده از آپارتمان، حمل و نقل و عضویت باشگاه و چیزهایی از این دست که همه‌شان باید بودجه‌بندی شود در غیر این صورت حتی ممکن است فرد را ورشکست کند.

نحوه ذخیره پول نمی‌تواند ساده‌تر از این باشد: کنسل کردن عضویت‌هایی که استفاده نمی‌کنید. 42 درصد پاسخ‌دهندگان اعتراف کردند از اپ یا سرویسی استفاده نکردند و بعد یادشان رفته برای آن پولی پرداخت کنند. حتی عضویت‌های فعال بدون تغییر از نو صادر می‌شوند و به مرور زمان هزینه‌شان پایین‌تر می‌آید: با تغییر تعرفه به نسخه‌ی جدیدتر، زدن کد تخفیف یا سر زدن به گزینه‌های رقیب می‌شود کلی پول صرفه‌جویی کرد. اما مشکل دیگری که اغلب وجود دارد این است: 74 درصد کاربران فراموش می‌کنند که زمان پرداخت کی است. اگر عضویت تمدید خودکار داشته باشد مطمئن باشید جیب‌تان سوراخ می‌شود! اگر دستی پرداخت را انجام دهید، فراموش کردن به پایان داده شدن سرویس شما ختم خواهد شد. و اگر این مربوط به گوشی یا چیزی به همان اندازه مهم باشد، دردسرساز خواهد شد.

تعرفه آزاد

راه رایج دیگر پرداخت تصادفی عضویت گرفتن در اپ‌ها یا خدماتی است که دوره تعرفه آزاد ارائه می‌دهند. این سرویس شماره کارت را در بخش ثبت نام می‌گیرد اما ازتان پولی دریافت نمی‌کند. بعد از یک هفته، ماه یا هر مدت دیگر دوره تعرفه، اولین پرداخت از راه می‌رسد. اگر در طول این دوره تصمیم بگیرید سرویس برایتان مناسب نیست چقدر احتمال دارد بروید به تنظیمات و عضویت را لغو کنید؟ آمار نشان می‌دهد این احتمال، خیلی بالاست. چنین فراموشی از جانب کاربر اکنون تبدیل شده به حفره امنیتی که توسعه‌دهندگانی که دارند اپ‌ها را روی اپ‌استور یا گوگل‌پلی با فی‌های ماهانه‌ی فضایی (برای مثال 90 دلار امریکا در ماه برای یک ماشین حساب معمولی!) می‌فروشند آن را اکسپلویت می‌کنند. چنین اپ‌هایی را پشم‌افزار[1] می‌نامند.

چطور به درستی عضویت‌ها را مدیریت کنیم؟

برای استفاده حداکثری از اشتراک خود، هزینه‌های خود را با دقت برنامه‌ریزی کنید، هرگز برای خدمات غیر ضروری هزینه نکرده و چند قانون ساده را دنبال نمایید:

 •         از عضویت‌های خود فهرستی تهیه کنید تا دقیقاً بدانید چقدر پول و برای چه چیزی پول می‌پردازید.
 •         به محض اینکه در یک سرویس جدید مشترک شدید، لیست را به روز کنید. به خاطر داشته باشید که تمدید اشتراک ممکن است ارزانتر یا گرانتر از اولین پرداخت باشد – فیش‌هایی که می‌دهند را بررسی کنید!
 •         فهرست را به طور منظم (مثلاً ماهانه) بررسی کنید تا هزینه های خود را برای ماه آینده برنامه‌ریزی کنید.
 •         بررسی منظم به شما کمک می‌کند اشتراک‌هایی را که تمایل به تمدید آن‌ها ندارید لغو کنید. توجه داشته باشید که برای لغو اشتراک معمولاً حذف نصب برنامه کافی نیست - برای لغو آن باید به حساب شخصی خود یا به بخش فرعی ویژه‌ای از App Store/Google Play بروید.
 •         حواستان به فروش و تبلیغات، مانند جمعه سیاه باشید. آنها اغلب برای تمدید اشتراک تخفیف می‌دهند.

با وجود سادگی ظاهری، همه این نکات یک ایراد عمده دارند: آنها به سطح بالایی از نظم و انضباط شخصی و توجه نیاز دارند. آنها شامل ثبت سوابق و به روز رسانی فهرست شده و همه هم وقت ندارند یا بدان علاقه نشان نمی‌دهند. اما یک راه آسان تر و راحت تر وجود دارد - به شکل یک سرویس تخصصی مدیریت اشتراک. استودیوی محصولات کسپرسکی اخیراً چنین اپلیکیشنی به نام SubsCrab را منتشر کرده است.

SubsCrab به شما در مدیریت عضویت‌ها و صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند

SubsCrab نگه داشتن فهرستی از اشتراک‌ها، به یاد آوردن زمان و میزان پرداخت و یافتن راه‌هایی برای صرفه جویی را آسان می‌کند. شما می‌توانید همه اشتراک‌ها را در اپ به دو روش اضافه کنید:

 •         دستی: شما خودتان اشتراک‌ها را از لیست طولانی خدمات پولی و طرح‌های پرداخت انتخاب می‌کنید. در حال حاضر بیش از 4000 سرویس اشتراک و 11000 طرح مرتبط در پایگاه داده وجود دارد.
 •         اسکن میل‌باکس: این برنامه صندوق پستی شما را برای ایمیل‌های همه سرویس‌های شناخته شده جستجو می‌کند و به‌طور خودکار طرح و تاریخ پرداخت را تعیین می‌کند. داده های ایمیل به هیچ کجا ارسال نمی‌شود. تمام پردازش‌ها در گوشی هوشمند شما انجام می شود.

آپدیت‌های آتی اپ دو متود دیگر اضافه خواهند کرد:

 •         اسکن تمکن مالی: این ویژگی فقط در ایالات متحده و برخی از کشورهای اتحادیه اروپا با استفاده از Open Bank API که توسط حدود 15000 بانک پشتیبانی می شود، کار می‌کند. مانند اسکن ایمیل، اشتراک‌ها به صورت محلی جستجو می شوند و هیچ داده تراکنشی از گوشی هوشمند شما خارج نمی‌شود.
 •         اسکن اسکرین شات از صفحه اشتراک در اپ استور یا گوگل پلی.

بنابراین، این برنامه همچنین اضافه کردن اشتراک های جدید را به محض ظاهر شدن آسان می‌کند. وقتی همه اشتراک‌های شما در SubsCrab باشند، برنامه پرداخت‌های آتی را به شما یادآوری می‌کند، کل هزینه‌های شما را برای ماه یا سال انتخابی نشان داده و به برنامه‌ریزی کلی بودجه کمک می‌کند.

روی هر اشتراکی کلیک کنید یا ضربه بزنید و تنظیمات فعلی آن را مشاهده خواهید کرد، اما قسمت واقعاً جالب این قسمت پایین کارت است. اینجاست که کدهای تبلیغاتی تخفیف منتشر می‌شود، به علاوه لیستی از خدمات جایگزین که کار مشابهی را انجام می‌دهند. اگر می‌خواهید هزینه‌ها را کاهش دهید، می‌توانید به یکی از این خدمات رقیب بروید یا نحوه لغو اشتراک را بیابید.

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما SubsCrab خود یک سرویس اشتراک است. نسخه رایگان به شما امکان می دهد اشتراک‌ها را به صورت دستی از پایگاه داده وارد کنید، خدمات جایگزین را انتخاب و یادآوری ها و آمار را دریافت کنید. نسخه پولی SubsCrab می‌تواند به‌طور خودکار اشتراک‌ها را در صندوق پستی شما پیدا کند و همچنین فهرست‌های اشتراک متعدد را حفظ و تجزیه و تحلیل نماید - برای اعضای مختلف خانواده یا کارهای مختلف (سرگرمی، کار، سلامت، و غیره). فقط این نسخه است که به شما امکان دسترسی به کدهای تبلیغاتی را برای تخفیف‌های جذاب در اشتراک های مورد علاقه خود می‌دهد. و اگر همه اینها به شما کمک کند هزینه‌ها را کاهش دهید و صدها، شاید هزاران دلار را که سالانه و به طور غیرقابل حسابی برای اشتراک خرج می کنید، کنترل کنید، آنوقت می‌شود گفت اشتراک داشتن ارزشش را دارد!

 

[1] fleeceware

 

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکی نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security for Android

  امنیت پیشرفته‌ای که همیشه همراه شماست بخش مهمی از زندگی اکثر ما اکنون روی گوشی‌ها و تبلت‌هاست- پس به امنیت موبایلی نیاز دارید که شما را همیشه امن نگه ...

  7,028,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  10,545,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  10,545,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 50 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  25,326,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Security Cloud Personal

  تمام اپ‌های امنیتیِ ما در دستانتان. به کل خانواده‌ی اپ‌های ما برای دسکتاپ و موبایل دسترسی پیدا کنید. از آنتی‌ویروس گرفته تا ابزارهای حریم خصوصی و اجرایی، هر کدام را به میل ...

  70,343,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Standard

  سیستم امنیتی بهبودیافته به همراه تقویت‌کننده عمکرد دستگاه طرح امنیتی استاندارد ما، نه تنها سیستم امنیتی قدرتمندی را برای انواع ویروس‌ها، بدفزارها و باج‌افزارها ارائه می‌دهد ...

  19,899,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Plus

  امنیت. کارایی. حریم خصوصی. همه در یک برنامه با کاربری آسان کسپرسکی پلاس با ارائه امنیت سایبری نسل بعد، شما در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها و بدافزارهای جدید محافظت کند - بدون ...

  28,535,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Premium

  حفاظت کامل از دستگاه ها، حریم خصوصی و هویت شما با محصول Kaspersky Premium تمام نیازهای امنیتی خود و خانواده‌تان را پوشش دهید. حفاظت پیشرفته ...

  30,525,200 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد