جذاب‌ترین میم‌ها و توییت‌های امنیت اطلاعات در سال 2021

11 دی 1400 جذاب‌ترین میم‌ها و توییت‌های امنیت اطلاعات در سال 2021

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع‌کننده‌ی محصولات کسپرسکی در ایران)؛ در قرن بیست و یکم، شرحیات دقیق و اثبات مفهوم[1] دیگر برای جلب توجه افراد به یک آسیب‌پذیری کافی نیست. اکنون به نام بازاریِ جذاب، یک لوگو و یک عالم میم در توییتر نیاز است تا کاربران جذب شوند. محققین از هر نوعی از ژورنالیست‌های آی‌تی گرفته تا کارمندان صنایع با تصاویر خنده‌دار سر یکدیگر را گرم می‌کنند. به طور کلی این روند جواب می‌دهد: بسیاری از افراد بعد از دیدن یک میم مشتاق می‌شوند اتفاقی را که افتاده بخوانند و برخی‌مواقع هم در نتیجه‌ی همین کنجکاوی اقداماتی را در راستای حل آسیب‌پذیری انجام می‌دهند. یا دست‌کم همه تلاش خود را می‌کنند تا دیگر اشتباهات قبل را نکنند و منبع میمی جدید نشوند. در حقیقت هر قدر تعداد میم‌ها در مورد رویدادی بیشتر می‌شود نشان از وخامت مشکل دارد. سال 2021 از آن سال‌ها بود که در بخش امنیت سایبری بالاترین میم‌ها و توییت‌ها را به خود اختصاص داده بود. در ادامه با ما همراه شوید تا جذاب‌ترین‌هایشان را با شما به اشتراک بگذاریم.

ژانویه: خط‌مشی آپدیت‌شده‌ی واتس‌اپدر بخش حریم خصوصی

سال 2021 برای کاربران واتس‌اپ با یک آپدیت ناگهانی روی سیاست حریم خصوصی این پلت‌فرم شروع شد. نتیجه، مهاجرت دسته‌جمعی به تلگرام بود و سپس ایلان ماسک تاریخ 7 ژانویه (که یک توییت ساده او می‌تواند تعداد کاربران را در سطح میلیونی جابجا کند) مهاجرت به پلت‌فرم سیگنال را پیشنهاد داد. وضعیت سیاست حریم شخصی واتس‌اپ را می‌شود در بهترین حالت با میم زیر توصیف کرد:

pic.twitter.com/3p7wZoEYl6

فوریه: مشکل امنیتیِ حماسیِ دوربین‌های سه‌بعدی FootfallCam و نیز دوربین‌های اینترنت اشیاء

امنیت در دستگاه‌های اینترنت اشیاء چیز بدی است و دیگر تا الان باید احتمالاً خیلی‌ها این را بدانند. اما حتی وقتی فکر می‌کنید به تمام زوایای یک اتفاق آگاهید برخی از تولیدکنندگان دستگاه‌های هوشمند باز هم غافلگیرتان می‌کنند. این Thread را در توییتر بخوانید تا متوجه شوید داریم از چه حرف می‌زنیم:

pic.twitter.com/0nc6fVo7QT

مارس: آسیب‌پذیری ProxyLogon

اوایل ماه مارس، مایکروسافت برای Exchange پچ‌هایی را منتشر کرد که چندین آسیب‌پذیری جدی را در سیستم رفع می‌کردند. شاید این یک اتفاق روتین و رایج باشد اما نکته اینجاست: مهاجمین برخی از این آسیب‌پذیری‌ها را به طور فعالانه اکسپلویت می‌کردند. اینطور گزارش شده است که دست‌کم این اکسپلویت‌ها از اوایل ژانویه انجام می‌شده است. پس وقتی پچ‌ها منتشر شدند تعداد سازمان‌های هک‌شده در آمریکا از پیش به 30 هزار رسیده و حتی آن را رد کرده بود.

#ProxyLogon pic.twitter.com/1MlUwBRUAU

 آوریل: Signal شرکت Cellebrite را رسوا می‌کند

برای دوستانی که احیاناً در جریان نیستند: Cellebrite کارش تولید تجهیزات است و به کارمندان اجازه می‌دهد تا براحتی و با آسایش اسمارت‌فون‌ها را هک کنند و اطلاعات مورد نظر خود را بازیابی نمایند. برای همین است که این شرکت جایگاه ویژه‌ای در قالب طرفداران حریم‌خصوصی دارد. اواخر سال 2020 این شرکت اعلام کرد محصولاتش دارند کم‌کم پشتیبانی Signal را می‌گیرند. در پاسخ به این اعلانیه تیم Signal نیز مقاله‌ای در باب آسیب‌پذیری‌های سخت‌افزارهای Cellebrite منتشر کرد و تیزری بی‌نظیر را نیز ضمیمه‌اش نمود:

https://t.co/DKgGejPu62 

pic.twitter.com/X3ghXrgdfo

می: حمله باج‌افزای به Colonial Pipeline

Colonial Pipeline بزرگ‌ترین سیستم خط‌لوله در آمریکا که فرآورده‌های نفتی را جابجا می‌کند مورد حمله یک باج‌افزار قرار گرفت. این حمله باعث اختلال در روند عرضه بنزین و گازوئیل در کل سواحل جنوب شرقی این کشور شد. این رخداد باب گفت‌وگو را در مورد نحوه‌ی محافظت‌شدن این نوع کسب و کارها را باز کرد. خود این شرکت حتی اعلام کرد به دنبال مدیر جدیدی در بخش امنیت سایبری می‌باشد. این اتفاق در فضاهای مجازی حسابی وایرال شد:

 pic.twitter.com/ptUDOgHjZN

ژوئن: نماینده کنگره به طور تصادفی پسورد ایمیل و پین کد خود را منتشر کرد

مو بروکس (نماینده کنگره آمریکا) که عضو کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکاست و مشخصاً روی کمیته زیرمجموعه‌ای کار می‌کند که فعالیتش در حوزه امنیت سایبری است به طور تصادفی اقدام به افشای پسورد میل و پین کد خود کرد.

او در توییتر شخصی‌اش عکسی از مانیتور خود را به همراه استیکری که رویش اکانت جیمیل و شماره پین بود پست کرد. لذت برد از دنیای کلاسیک! این توییت چند ساعتی ماند و خیلی سریع میم‌هایش وایرال شد. بروکس در نهایت آن را پاک کرد ولی خیلی دیر بود- فرصت خوبی بود تا همگان اسکرین‌شات‌هایشان را بگیرند و در موردش نظرات مختلفی بدهند:

pic.twitter.com/w6YyyqF9o9

جولای: آسیب‌پذیری PrintNightmare

محققین ظاهراً به اشتباه روی گیت‌هاب اثبات مفهومی را از طریق آسیب‌پذیری‌های CVE-2021-34527 و CVE-2021-1675 در Windows Print Spooler منتشر کردند. مایکروسافت که ترسید مهاجرین سریعاً متود نشرشده را قاپ بزنند پچ اورژانسی بیرون داد (بدون آنکه منتظر سه‌شنبه‌ی آپدیت بماند). افزون بر این حتی ویندوز7 و ویندوز سرور 2012 از رده خارج هم پچ شدند. با این حال مشکل به طور کامل حل نشد و برخی از پرینترها بعد از پچ از کار ایستادند.

 #PrintNightmare pic.twitter.com/HjRs579cJM

آگست: Black Hat و DEF CON

در ماه آگست 2021 همه‌چیز طبق روال پیش رفت به جز چند مورد رخداد سایبری که جا دارد اینجا به طور خلاصه به جذاب‌ترین آن‌ها بپردازیم: مصیبتی که رگولاتورهای Black Hat و DEF CON به دلیل محدودیت‌های مرتبط با کووید 19 کشیدند (آن‌ها در این سال نتوانستند به لاس‌وگاس خود را برسانند).

 #hacker 

#SummerCamp

#DEFCON #BlackHat2021 #BHUSA21 #Vegas

pic.twitter.com/nhmVdnvfl5

سپتامبر: آسیب‌پذیری OMIGOD

کاربران مایکروسافت آژور ناگهان متوجه شدند وقتی طیفی از سرویس‌ها را انتخاب می‌کنند این پلت‌فرم (موقع ساخت آن) یک عامل Open Management Infrastructure را روی ماشین مجازی لینوکس نصب می‌کند. شاید به خودی خود این ماجرا انقدرها هم ترسناک نبود اما الف) این عامل آسیب‌پذیری‌های از پیش شناخته‌شده داشت، ب) کلاینت‌ها در مورد این نصب هیچ اطلاع و خبری نداشتند، ج) OMI سیستم آپدیت خودکار نرمالی نداشت و ج) اکسپلویت آسیب‌پذیری‌ها آسان بود.

#OMIGod #Azure #OMIAgent #CVE202138647

pic.twitter.com/2CDDuCF2ty

اکتبر: برداشته شدن سرورهای فیسبوک از روی شبکه

همه اکتبر 2021 را (در بخش امنیت سایبری) به قطعی بزرگ فیسبوک در یاد سپرده‌اند. طبق گزارش‌های امدادگران اضطراری، در نتیجه نوعی به‌روزرسانی، سرورهای DNS فیس‌بوک از اینترنت برداشته شد. در نتیجه کاربران خود این شبکه اجتماعی و تعدادی دیگر از سرویس های این شرکت از جمله فیسبوک مسنجر، اینستاگرام و واتس‌اپ بیش از شش ساعت نتوانستند وارد حساب کاربری خود شوند و در شبکه‌ها و پیام رسان‌های جایگزین شکایت خود را اعلام کردند. در همان زمان، شایعات عجیبی در سراسر اینترنت پخش شد، به عنوان مثال، مدیران شرکت نمی‌توانند به سرورها دسترسی پیدا کنند، زیرا سیستم دسترسی آنها به خود فیسبوک وصل بوده است.

#instagramdown 

pic.twitter.com/3yoVhyYdM7

نوامبر: گرین‌پاس‌های جعلی

ماجرای جعل گواهی‌های واکسن دیجیتال اروپایی که سر و صدای زیادی به پا کرد ابتدا در پایان اکتبر کلید خورد اما موج اصلی غافلگیری عمومی در نوامبر رخ داد. رخداد: گرین‌پاس‌ها در اینترنت فروخته شدند و این فروش حتی تأیید نیز شد. pic.twitter.com/kdpJmfp3WX

دسامبر: آسیب‌پذیری Log4Shell

تقریباً تمام وقایع سایبری ماه دسامبر زیر پرچم Log4Shell قرار می‌گیرد؛ آسیب‌پذیری حیاتی در آرشیو Apache Log4j. به دلیل استفاده گسترده از این آرشیو در برنامه‌های جاوا، میلیون‌ها برنامه و دستگاه آسیب‌پذیر شدند. Apache Foundation  به دفعات پچ‌هایی را منتشر کرد و چندین بار، محققین نیز راه‌هایی برای دور زدن اقدامات متقابل پیدا کردند. چند روز پس از انتشار اولیه، بات‌نت‌ها شروع به اسکن اینترنت برای یافتن برنامه‌های آسیب‌پذیر کردند و نویسندگان باج‌افزار آسیب‌پذیری را مورد بررسی قرار دادند. میم‌های موفق بسیاری با مضمون Log4Shell بیرون آمد که حتی فردی در یک وبسایت آن‌ها را یکجا جمع کرده بود.

pic.twitter.com/z7s3lSZI7p

[1] proof of concept

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکی نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  ایمن بمانید- هرآنچه در محل کار و خانه انجام می‌دهید هرآنچه در محیط آنلاین انجام می‌دهید- روی دستگاه‌های پی‌سی، مک و اندروید- بسته‌ی امنیتی پیشرفته و تک‌لایسنسیِ ما به شما کمک ...

  4,644,775 ریال9,289,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  امنیت پیشرفته‌ای که همیشه همراه شماست بخش مهمی از زندگی اکثر ما اکنون روی گوشی‌ها و تبلت‌هاست- پس به امنیت موبایلی نیاز دارید که شما را همیشه امن نگه ...

  3,094,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  قوی‌ترین و پرفروش‌ترین مجموعه‌‌ امنیتی ما امنیت خانواده چنددستگاهه مجهز به آنتی‌ویروس، ضدباج‌افزار، امنیت وبکم، مدیر کلمه‌عبور و 87 فناوری دیگر، همگی با یک لایسنس. ...

  7,432,230 ریال12,387,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  4,643,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  4,643,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  بهترین آنتی‌ویروس ما برای ویندوز پی‌سی شما جدیدترین ویروس‌ها، باج افزارها، جاسوس‌افزارها، رمزگرها و غیره را بلاک کرده و کمک می‌کند جلوی بدافزار ماینینگِ رمزارز -که به ...

  6,192,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  11,151,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  حفظ امنیت داده‌ها، سیستم‌ها، و نیروهای کاری سیار ضدبدافزار چندلایه که برنده جایزه شده است کنترل‌گرهای اندپوینت-برنامه، ابزار و وب امنیت ...

  130,095,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  174,235,850 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  210,630,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  236,185,850 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  425,906,250 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  774,375,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  ارتقا امنیت و کارایی فناوری اطلاعات در محیط کاری شما کنترل‌های نهایی ضدبدافزار و رمزیابی داده مدیریت پچ و مدیریت فناوری اطلاعات و ابزارهای کارآمد ...

  182,752,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  246,251,250 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  294,262,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  332,981,250 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  596,268,750 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  1,084,125,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  راهکار نهایی مدیریت سیستم‌ها و امنیت ضدبدافزار، کنترل‌گرها، رمزنگاری و امنیت سیار مدیریت پچ و اسکن خودکار آسیب‌پذیری‌ها کارکرد مدیریت ...

  309,750,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  415,840,850 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  498,697,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  565,293,750 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  1,006,687,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  1,843,012,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  از آنجا که شما زمان زیادی از خود را بصورت آنلاین در حال خرید، انجام امور بانکی و استفاده از شبکه های اجتماعی هستید، بسته ی امنیتی ما که برنده ی جوایز متعددی شده است به شما این امکان را می دهد که ...

  16,723,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  ایمن بمانید- هرآنچه در محل کار و خانه انجام می‌دهید هرآنچه در محیط آنلاین انجام می‌دهید- روی دستگاه‌های پی‌سی، مک و اندروید- بسته‌ی امنیتی پیشرفته و تک‌لایسنسیِ ما به شما کمک ...

  5,109,400 ریال10,218,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  18,582,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  راه‌حلی مولتی پلتفرم (چند سکویی) برای PCها، مک‌ها و دستگاه‌های اندرویدی، همگی با یک لایسنس برای امور بانکی، خرید، وبگردی و کار با شبکه‌های اجتماعی آنلاین، دستگاهتان هرچه باشد، ...

  12,077,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  Kaspersky Internet Security Multi Device 2015

  21,679,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  13,626,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  24,777,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  9,662,430 ریال16,104,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  29,113,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تضمین امنیت اسمارت فون ها و تبلت ها؛ فقط با یک محصول Kaspersky Security for Android قادر است از ابزارهاي اندرويدي و اطلاعات شخصي ذخيره ...

  4,643,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  22,299,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  18,582,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  33,450,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  21,679,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  27,874,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  49,557,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  یک لحظه به همه ی چیزهای مهمی که روی کامپیوترتان نگه می دارید فکر کنید! ما می توانیم به شما در محافظت از انها در برابر ویروس ها، ابزارهای جاسوسی و غیره کمک کنیم. ...

  9,289,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  یک لحظه به همه ی چیزهای مهمی که روی کامپیوترتان نگه می دارید فکر کنید! ما می توانیم به شما در محافظت از انها در برابر ویروس ها، ابزارهای جاسوسی و غیره کمک کنیم. ...

  17,033,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  امنیت ادارات کوچک نسخه 6

  10,221,750 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  امنیت ادارات کوچک نسخه 6

  9,602,250 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  امنیت ادارات کوچک نسخه 6

  9,292,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  8,982,750 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد