هشدار هوایی: 8 حادثه‌ی پهپادیِ خطرناک

01 آبان 1398 هشدار هوایی: 8 حادثه‌ی پهپادیِ خطرناک

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ از پهپادهای غیرنظامی برای گرفتن عکس و فیلم، تحویل بار، عملیات‌های جست‌وجو و نجات و غیره زیاد استفاده می‌شود. برخی کشورها برای حفظ امنیتِ هم پهپادها و هم محیط اطرافشان از قبل، قوانین و محدودیت‌هایی را برای استفاده از آن‌ها تعریف کرده‌اند. افسوس، همه‌ی صاحبان پهپاد هم از این قوانین و محدودیت‌ها مطلع نبوده و یا از آن‌ها تبعیت نمی‌کنند. درست مانند هر دستگاه الکترونیکیِ دیگری، پهپادها نیز برخی‌اوقات می‌توانند از کنترل خارج شوند. حال پیامدهای احتمالی چیست؟ در ادامه با ما همراه شوید تا 8 حادثه‌ی پهپادیِ خطرناک را برایتان تعریف کنیم.

کاخ سفید

ژانویه‌ی سال 2015، پهپادی درست در محوطه‌ی چمنیِ جلوی کاخ سفید در واشینگتن، دی.سی. سقوط کرد. یک افسر دولتیِ سرخوش این پهپاد را از آپارتمانی نزدیک به کاخ ریاست جمهوری پرواز داده بود و حالا کنترلش از دست او خارج شده بود. به گفته‌ی نیویورک‌تایمز، او به دوستان خود پیغام فرستاده و نگران بوده مبادا این پهپاد روی زمین کاخ سفید فرود بیاید و بعد... از خواب که بیدار می‌شود می‌بیند همه‌ی شبکه‌های خبری دارند از این دردسر تازه حرف می‌زنند. البته بخت با او یار بود؛ بررسی‌ها نشان داد این پهپاد قبل از سقوط در حالت پروازِ مراقبت‌نشده به سر می‌برده؛ بنابراین شکایتی از فرد تحت تعقیب صورت نگرفت. با این حال، این اتفاق موضوع امنیت کاخ سفید را پررنگ کرد. این پهپاد کوچک که از بیخ گوش رادارها گذر کرده بود به منظور شناسایی هواپیماها و موشک‌های قدیمی طراحی شده بود- که البته خیلی راحت مقاصدش کم‌اهمیت جلوه داده شد. کمی بعد از این حادثه، تولیدکننده‌ی این پهپاد آپدیت سفت‌افزاری برای این مدل تولید کرد تا دیگر نتواند بیشتر از شعاع 25 کیلومتری (حدود 15.5 مایلیِ) کاخ سفید پرواز کند. همچنین بالگردهای اطراف فرودگاه‌ها، نیروگاه‌های برق و سایر تجهیزات مهم نیز از کار انداخته شدند. اما هر پهپادی هم از چنین حفاظ‌های درون‌سازه‌ای‌ای برخوردار نیست.

هرچ و مرج در فرودگاه

دسامبر سال 2018، پهپادها فرودگاه گاتویکِ لندن را فلج کردند. هواپیماها بیش از یک روز کامل را به دلیل پرواز پهپادها در آسمان فرودگاه روی زمین بودند. پرواز 140 هزار مسافر بر اثر این اتفاق لغو شد. علاوه بر این، مجرمان پشت این ماجرا هیچگاه پیدا نشدند که در نهایت شایعه شد اصلاً وجود خارجی نداشتند. بیشتر گزارشات مبتنی بر شواهد عینی بود؛ سیستم‌های امنیتی گاتویک درست مانند مورد کاخ سفید که پیشتر شرح دادیم هیچ‌چیزی را شناسایی نکردند.

تصادف در آسمان

در حادثه‌ای دیگر که سال 2017 در کبکِ کانادا رخ داد، هیچ شاهد عینی‌ای هم نبود که جلوی سقوط پهپاد را بگیرد. یک هواپیمای موتور سبک حین فرود در ارتفاع 450 متری به پهپادی برخورد کرد (حدود 1500 فوت)- پنج برابر بیش از ارتفاعِ مجاز. خوشبختانه، این هواپیما تنها هشت سرنشین داشت که آسیب جدی‌ای ندیدند و در نهایت در امنیت کامل فرود آمدند. اما نمی‌شود سرسری از این موارد گذشت؛ هرکدام از این اتفاقات در نهایت می‌توانست پیامدهای سنگینی داشته باشد. تحقیقات محققین دانشگاه دایتون سال گذشته حاکی از این بود که حتی یک پهپاد سبک هم می‌تواند آسیب‌های بزرگی به هواپیماها بزند. 

 

 

پهپادها در مقابل آسمان‌خراش‌ها   

تصادف یک پهپاد بر بلندای برج سوزن فضایی[1] در شهر سیاتل به تراژدی‌ای تمام‌عیار تبدیل شد. شب سال نو 2016 بود و آتشکارها داشتند بساط آتشبازی را آماده می‌کردند. تیغه‌های هلیکوپتر که کمی بعد از تصادف همچنان می‌چرخیدند به طور بسیار وحشتناکی نزدیکِ کابل برقی بودند که داشت سیستم را اجرا می‌کرد. خوشبختانه، کارکنان توانستند پهپاد را از کار بیاندازند. 

 

 

پس از تلاش‌های زیاد، صاحب پهپاد را دستگیر و جریمه کردند. گرچه تماشای ویدیوی گرفته‌شده توسط دوربین این پهپاد برای تشخیص اینکه این بالگرد نگون‌بخت کجا تیک‌آف کرده بود به پلیس هیچ کمکی نکرد؛ اما شماره سریال بالگرد در نهایت باعث شد هویت اپراتورِ آن محرز شود.

پهپادهای قطاریاب

قطار مسافرتیِ مشهورِ Flying Scotsman که بین پایتخت‌های انگلیس و اسکاتلند سفر می‌کند نیز برخوردی نزدیک با پهپاد داشت. در سال 2016 -یک ماه بعد از نوسازیِ طولانی‌ای که رویش صورت گرفته بود- این قطار توسط یک پهپاد خراب شد. پهپادی که داشت از ترن فیلم می‌گرفت به درختی نزدیک ریل برخورد کرد و دوربینش از آن جدا شد. هیچکس آسیبی ندید اما مسافرین از صدای بلند این برخورد حسابی از جا پریدند. آوریل همین سال، پهپاد قطاریاب دیگری نیز شانسی از برخورد با Scotsman قسر دررفت اگرنه ممکن بود تجهیزات اساسی آسیب ببینند و صدمات جدی‌ای نیز به مسافران وارد شود.

پهپاد در چرخ

دوچرخه‌سواران نیز از گزند پهپادها مصون نیستند. در سال 2017، یک پهپاد حین فیلمبرداری از سری مسابقات گلدن استیت در رانچو کوردووا، کالیفرنیا با درختی برخورد کرد و درست وسط مسیر افتاد. لاشه‌ی پهپاد به چرخ جلویی یکی از دوچرخه‌سواران گیر کرد و مانع ترمز گرفتنش شده بود. خوشبختانه، دوچرخه‌سوار آسیبی ندید و صاحب پهپاد هم قول داد به عنوان خسارت، چرخ و کلاه ایمنی جدید بخرد.

 

 

قطعیِ سه‌ساعته‌ی برق

در شهر وست هالیوود کالیفرنیا نزدیک لس‌آنجلس، پهپادی باعث خاموشی سه‌ساعته‌ی چند صد خانه شد. این پهپاد از بد روزگار درست چند هفته‌ای بعد از اینکه شورای شهر لس‌آنجلس قوانین استفاده از پهپاد را سخت‌تر گرفت روی خط برق افتاد و ارتباطاتش را قطع کرد. البته روز بود و مردم همه بیرون بودند و کسی هم آسیبی ندید اما حدود 650 سکنه وست هالیوود درگیر این موضوع بودند و کلی صبر کردند تا قطعی برق درست شد. آتش‌نشانان همچنین دو خط بلوار سانست را که برخورد در آنجا اتفاق افتاده بود مسدود کردند.

برخورد پهپاد

حتی اگر اپراتور همه‌چیز را تحت کنترل خود داشته باشد و پهپاد هم در شرایط خوبی به سر برد باز هم ممکن است پرواز با شکست مواجه شود. برای مثال، در نیوزلند یکی از ساکنین محلی به پهپادی که داشت بالای زمین و پرواز می‌کرد شلیک کرده بود و مجبور بر پرداخت جریمه شد. به نقل از پلیس و اپراتور پهپاد، این دستگاه بی‌اجازه از اموال خصوصی فیلم نمی‌گرفت؛ در حقیقت داشت از نقشه‌ی زمینِ مدعی‌علیه در طول خیابان فیلم می‌گرفت. با این حال، شاکی نتوانست غیرقانونی بودن فعالیت پهپاد را در محضر دادگاه ثابت کند و از همین رو ملزم به پرداخت جریمه شد.

مرز هوایی ایمن

همانطور که مستحضر هستید، پهپادها فقط ابزارهایی برای عکس و فیلمبرداریِ راحت (و یا کارهایی دیگر) نیستند؛ بلکه می‌توانند بطور بالقوه سلامت انسان و دارایی‌هایش را شدیداً تحت تأثیر قرار دهند. خوشبختانه، فناوری‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌شود پهپادها را به موقع رصد کرده و مسیرشان را متوقف ساخت.

 

[1] یک برج تفریحی و دیدبانی شهر سیاتل، واشینگتن در واشینگتن در آمریکا است.

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  3,778,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  1,258,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  5,038,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  1,888,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  1,888,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  2,518,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  3,402,000 ریال4,536,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد