ماینرهای مخفی در فروشگاه رسمی گوگل پلی و خطراتی که کاربران را تهدید می کند!

19 فروردین 1397 ماینرهای مخفی در فروشگاه رسمی گوگل پلی و خطراتی که کاربران را تهدید می کند!

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛وقتی که سیستم شما کند شده است و به سختی برنامه ها باز می شوند، شما ویروس ها را سرزنش می کنید. اما در مورد تلفن های هوشمند چطور؟ کندی در باز شدن برنامه ها، داغ شدن گوشی و عمر کوتاه باتری می تواند نشانه ی چه چیز باشد؟ کاربران در این هنگام به فکر تعویض دستگاه های هوشمند خود می افتند و تصور آن ها خراب شدن گوشی است. اما در واقعیت این چنین نیست، ممکن است این مشکل از جای دیگری باشد و وجود یک ماینر که در دستگاه شما پنهان شده است باعث این کندی و مشکلات شده است.

زمانی که دستگاه شما درگیر ماینرها می شود قدرت پردازش دستگاه ها است که مورد توجه قرار می گیرد. البته از لحاظ عملکرد نمی توان تلفن های هوشمند را با کامپیوترهای رومیزی که آخرین گرافیک ها رو آن ها نصب شده است مقایسه کرد. اما در مقابل مجرمان سایبری دستگاه های قدرتمند نیز قدرت خود را از دست می دهند. 

آلودگی تلفن های هوشمند یا تبلت ها توسط ماینرها خطری است که می تواند به صورت متداوم آن ها را تهدید کند. نیاز نیست که صاحب دستگاه به طور آگاهانه حتما یک ماینر را نصب کرده باشد یا به دانلود یک اپلیکیشن از یک منبع مشکوک پرداخته باشد. ماینرها قادرند در فروشگاه رسمی گوگل پلی با دانلود و نصب اپلیکیشن ها به دستگاه نفوذ و عملیات خود را آغاز کنند.

ماینرها بر روی فروشگاه گوگل پلی

همانطور که قبلا به آن اشاره شد، ماینرها اغلب وانمود می کنند که بازیها و ابزارهای مفیدی هستند این در حالی است که آن ها  تبلیغات را چیزی را نمایان می کنند و به طور کاملا مخفیانه عملیات ماینینگ را در این بین انجام می دهند. اما گوگلی پلی و سایر فروشگاه های رسمی نمی توانند این برنامه های جعلی را قبول کنند و اگرماینرها به فروشگاه ها نفوذ کنند (در صورتی که شناسایی شوند) فورا آن ها را یافته و حذف خواهند شد. از همین رو اپلیکیشن های مخرب قادرند از طریق فروم ها و فروشگاه های غیررسمی توزیع یابند. یکی از مشکلات عمده برای مجرمان سایبری این است که تعداد محدودی از کاربران هستند که این منابع را برای دانلود اپلیکیشن های خود انتخاب می کنند و تعداد آن ها اندک است و سیل عظیم آن ها فروشگاه های رسمی را برای دانلود اپلیکیشن های خود انتخاب می کنند.

اما آن ها راهی مناسب برای این مشکل یافته اند: بات نت ها! مجرمان تلاش می کنند که یک بات نت مبتنی بر تلفن های هوشمند ایجاد کنند که حفاظت های مختلف را در گوگل پلی و دیگر فروشگاه های رسمی را دور بزند و مانع نفوذ آن ها نشود. لابراتوار کسپرسکی اخیرا چندین نمونه از بات نت ها را یافته است که نمونه ی اخیر به صورت ماینر شناسایی شده است.

محبوب ترین برنامه هایی که از این نوع شناسایی شده بود مربوط به  فوتبال بوده است. یکی از خانواده های این اپلیکیشن ها با نام هایی مثل PlacarTV  در گوگل پلی پر طرفدار شده است که بیش از 100.000 بار توسط کاربران دانلود شده است. این اپلیکیشن ها شامل ماینر Coinhive بوده اند که سکه های Monero را در حالی که کاربران در حال بازی های آنلاین بوده اند، استخراج کرده است.

از لحاظ هوش این ماینر هوشمندی کامل را داشته است: تصور کنید که ذهن شما درگیر مسابقه است و شما مشغول تماشا کردن ویدئوها هستید و به هیچ عنوان به خالی شدن باتری دستگاه و داغ شدن آن مشکوک نخواهید شد.

کارشناسان امنیتی ما یک ماینر را در یک برنامه ی VPN رایگان با نام Vilny.net یافته بودند. ترفند این بدافزار به گونه ای بوده است که تب ها را بر روی دمای گوشی و باتری نگاه می داشت. پس از آن عملیات ماینینگ را به منظور جلوگیری از داغ شدن زیاد و خالی شدن باتری دستگاه به صورت معلق حفظ می کرد. شما می توانید جزئیات بیشتر از ماینر را در این مقاله مطالعه بفرمایید.

ما این مشکل را با فروشگاه رسمی گوگل پلی درمیان گذاشتیم و برنامه های با موضوع فوتبال از فروشگاه گوگل پلی حذف شدند. اما Vilny.net در حال حاضر همچنان بر روی گوگل پلی وجود دارد. علاوه بر این هیچ تضمینی وجود ندارد که دیگر برنامه های موجود در گوگل پلی با ماینرهای پنهان به سیستم های شما نفوذ نکنند. برای محافظت مقابل ماینرها توصیه های زیر را جدی بگیرید.

چگونه می توان از نفوذ ماینرهای پنهان در اندروید جلوگیری کرد؟

 1. اگر دستگاه هوشمند شما کمی متفاوتر از همیشه عمل می کند، این رفتار را نادیده نگیرید. اگر شما قصد دارید متوجه شوید که یک برنامه بیش از حد از باتری شما مصرف می کند می توانید از اپلیکیشن های خاصی همانند Kaspersky Battery Lifeاستفاده نمایید.
 2. هنگام جستجو برای اپلیکیشن های جدید حتما توسعه دهندگان برنامه ها را در تصمیم گیری های خود برای دانلود لحاظ کنید. احتمال کمتری برای آلودگی اپلیکیشن هایی که توسط توسعه دهنگان معتبر منتشر می شوند وجود دارد. 
 3. اینترنت سکیوریتی کسپرسکی برای اندروید را بر روی دستگاه خود نصب کنید. این نرم افزار به شما کمک خواهد کرد که همه ی ماینرها را شناسایی کنید، حتی آن دسته از مواردی که باعث داغ شدن یا خالی کردن باتری دستگاه شما نیز نمیشوند و پنهانی در دستگاه شما فعالیت می کنند. قابل ذکر است که حتی آن دسته از ماینرها که نشانه های واضحی ندارند هم می توانند باعث مستهلک شدن دستگاه شما شوند. 

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد. 

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  7,715,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  2,570,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  2,571,888 ریال10,287,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  3,856,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  3,856,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  5,142,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  9,261,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد