حمله بدافزار جدید"TRITON" و بروز اختلال عملیاتی در زیرساخت‌های حیاتی صنعتی

حمله بدافزار جدید"TRITON" و بروز اختلال عملیاتی در زیرساخت‌های حیاتی صنعتی

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛چندی پیش محققان امنیتی بدافزار جدیدی کشف نموده اند که به طور خاص سیستمی صنعتی را مورد هدف قرار داده است. این بدافزار به گونه ای خطرناک است که می تواند زندگی و سلامت افراد را نیز در معرض خطر قرار دهد.

این بدافزار که Triton نام گرفته است به منظور کنترل کننده های سیستم ایمنی ابزار Triconex که یک کمپانی کنترل سیستم مستقل است، ایجاد و منتشر شده است. Triconex چه کمپانی است؟ این شرکت به طور کاملا مستقل بر سیستم های حیاتی نظارت دارد و در صورت شناسایی هر گونه خطری فورا به صورت اتوماتیک اقدامات امنیتی و فوری را به انجام می‌رساند.

محققان شرکت امنیتی FireEye در گزارشی در 14 ماه سپتامبر 2017 مدعی شده بودند که مجرمان Triton را برای آسیب های فیزیکی به یک سازمان مورد استفاده قرار می دهند.

نام سازمانی که مجرمان آن را مورد هدف قرار داده اند و البته افرادی که پشت این حمله بودند به هیچ عنوان در این گزارش لحاظ نشده است. اما تنها چیزی که از این حمله مشخص و واضح بوده این است که این حمله علیه سازمانی در خاومیانه صورت گرفته است.

تروجان Triton دارای پروتکل اختصاصی با نام TriStation است که توسط محصولات Triconex SIS مورداستفاده قرار گرفته است. هنوز خیلی موارد در مورد این تروجان مبهم است اما کارشناسان امنیتی اینطور حدس می زنند که مجرمان پشت این حمله هنگام ایجاد بدافزار از مهندسی معکوس برای ساخت پروتکل آن استفاده کرده اند.

سیستم عملکرد بدافزار چگونه است؟

طبق گفته ی محققان مجرمان از یک دسترسی از راه دور به یک workstation مهندسی SIS استفاده کرده اند و حمله ی تروجان را برای کنترل کننده های  SIS پیادهسازی کرده اند.

نسخه ی منتشر شده ی فعلی مخرب TRITON که محققان آن را آنالیز کرده اند قادر است برنامه ها را و حتی قادر است توابع خاص و پرس و جوها را از وضعیت کنترل‌کننده SIS بخواند و بنویسد.

ICS Reference Architecture

طبق گفته ی محققان، برخی از کنترل‌کننده‌ های SIS توانسته بودند به‌طور خودکار روند فرایند را متوقف سازند. با استفاده از این تروجان مجرمان می توانند SIS را مجدداً راه اندازی کنند. اگر چه در چنین حالت هایی آسیب فیزیکی چندانی به دستگاه ها وارد نمی شود اما به دلیل از کار افتادن فرآیندها سازمان ها با خسارات مالی شدیدی مواجه می شوند.

ICS Reference Architecture

علاوه بر خسارت مالی این تروجان، مجرمان می توانند آسیب‌ های شدید تهدیدکنندهای را از طریق برنامه‌ ریزی مجدد منطق SIS ایجاد نمایند تا شرایط غیر ایمن را حفظ کنند یا اینکه فرایندها را برای دستیابی به وضعیت ناامن اول عمداً دست‌کاری کنند.

TRITON

چندی پس از دسترسی به سیستم SIS مجرمان، بدافزار طراحی شدهی TRITON را پیاده سازی کردند تا عملیات خرابکارانهی خود را ادامه دهند. این رفتار مجرمان نشان می دهد که این ابزار مخرب از قبل ساخته شده و مورد آزمایش آنها قرار گرفته است.

تحلیل‌های فنی:

TRITON

محققان بر این باور هستند که TRITON به دلیل توانایی های بالایی که در ایجاد آسیب های فیزیکی و حتی متوقف ساختن عملیات و پروژهها دارد، یک تهدیدی حیاتی و جدی درست همانند بدافزارهای Stuxnet و Industroyer به حساب می آید.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

اشتراک گذاری مطلب

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security Multi Device 2018

  هکرها و مهاجمان همیشه در حال پرسه زدن هستند، اما وقتی شما به اینترنت متصل می‌شوید، ما از شما محافظت می‌کنیم و به شما یاری می‌رسانیم تا از زندگی دیجیتالی خود در برابر مجموعه بزرگی از خطرات دیجیتالی ...

  1,907,750
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  679,250
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  با توجه به اینکه اعضای خانواده از برنامه‌ها و دستگاه‌های گوناگونی استفاده می‌کنند و از وب‌سایت‌های گوناگونی بازدید دارند، محافظت از آنها در برابر هکرها، مهاجمان و باج‌افزارها، کار چندان ساده‌ای ...

  2,726,750
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  1,023,100
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  1,023,100
 • Kaspersky Antivirus 2018

  با توجه به اینکه بخشی زیادی از زندگی شما روی رایانه شخصی‌تان قرار دارد بسیار مهم است که بتوانید از آن به خوبی محافظت کنید. محصول «آنتی‌ویروس کسپرسکی» راهی ...

  1,361,750
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  با توجه به اینکه اعضای خانواده از برنامه‌ها و دستگاه‌های گوناگونی استفاده می‌کنند و از وب‌سایت‌های گوناگونی بازدید دارند، محافظت از آنها در برابر هکرها، مهاجمان و باج‌افزارها، کار چندان ساده‌ای ...

  5,456,750
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  8,186,750
 • Kaspersky Small Office Security 5

  محافظت در حین کار سیستم امنیت دفاتر کوچک کسپرسکی برای کسب‌وکارهایی طراحی‌شده است که بین 5 تا 25 کامپیوتر و تعدادی سرور و دستگاه‌های همراه دارند. این سیستم ...

  2,457,000

نظر خودتان را ارسال کنید

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر