حذف 22 اپلیکیشن مخرب " LIGHTSOUT " از گوگل پلی

حذف 22 اپلیکیشن مخرب " LIGHTSOUT " از گوگل پلی

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛به تازگی محققان امنیتی در فروشگاه محبوب اپلیکیشن گوگل پلی یک جزء تبلیغاتی مخرب با نام “LightsOut” را کشف و مانع پیشرفت آن در دیگر برنامه ها شدند. به طور کلی برنامه های آلوده بین 1.5 تا 7.5 میلیون بار دانلود شده اند.

محققان امنیتی در Check Point این جزء تبلیغاتی را کشف کردند و متوجه درآمد غیر قانونی مجرمانی که پشت این جزء تبلیغاتی مخرب قرار داشتند، شدند. مجرمان توانسته بودند کاربران را برای مشاهده و کلیک بر روی تبلیغات نمایش داده شده بر روی تلفن های همراه آن ها فریب دهند.

Check Point در وبلاگ خود نوشته بود:" برخی از کاربران گوگل پلی به هیچ عنوان با میل خود بر روی تبلیغات کلیک نکرده اند و در پس از کلیک بر روی تبلیغات فریب کلیک ها را می خوردند. یکی از کاربران دیگر گزارش داده است که فعالیت های آزاردهنده ی تبلیغات آن ها حتی پس از دریافت و دانلود نسخه های بدون تبلیغات هم ادامه داشته است".

محققان Check Point این اپلیکیشن را در ماه نوامبر در گوگل پلی کشف و طی یک هفته پس از اعلام فعالیت های مخرب به کمپانی گوگل 22 برنامه از این فروشگاه حذف گردید. قدیمی ترین برنامه هایی که در ابتدا عرضه شدند، در سپتامبر 2017 مشاهده شد.

محققان امنیتی بر این باور هستند که توسعه دهندگان این نرم افزار مخرب از APK های مخرب که به عنوان Solid SDK  شناخته می شوند و کدهای مخربی که LightsOut در طیف بسیاری از برنامه های اندرویدی وجود دارد، استفاده می کردند. محبوب ترین نرم افزار ضبط تماس های تلفن های هوشمند 5 میلیون بار دانلود شد و اپلیکیشن دیگری که اعتبار وای فای های را ذخیره می کرد حدود 500.000 دفعه دانلود شده بود.

محققان معتقد هستند که نرم افزارهای مخرب قادرند محافظت قوی گوگل پلی را دور بزنند تا از این راه به انتشار بدافزارها، جاسوس افزارها و ویروس های تروجان بپردازند.

محققان در مقالات امنیتی خود نوشته اند: "LightsOut"در نگاه اول کاملا قانونی و مشروع به نظر می رسد و این ظاهر قانونی باعث می شود تا کاربران بتوانند به آن اعتماد کنند و تمام اختیارات را به آن بدهند. حتی این برنامه از کاربران اجازه می گیرد که آیا می خواهید تبلیغات برای شما وجود داشته باشد یا خیر. غافل از آنکه نظر کاربر در این بین هیچ اهمیتی ندارد و همه چیز ساختگی است".

با این حال آنچه که کاربران پیش بینی نکرده اند این است که LightsOut قادر است از اسکریپت ها برای رد تصمیم کاربر استفاده کند و عملا تبلیغات برای آن ها ظاهر شود. در صورتی که کاربر تبلیغات را غیر فعال سازد، سرور فرمان و کنترل (http[😏//cloudzad[.]com) بدافزارها را برای نمایش یک آگهی هدایت می کند.

کاربرانی که توسط بدافزارها مورد حمله قرار گرفتند مدام برای آن ها تبلیغات متفاوت نمایش داده می شود و دچار سردرگمی و بی چارگی می شوند. تبلیغات تا جایی ادامه پیدا میکند که در پایان یک تماس تلفنی نیز تبلیغات ظاهر می شود و هر جایی در دستگاه شما در آخر با نمایش یک تبلیغات به همراه خواهد بود.

برای جلوگیری از حذف برنامه های تبلیغاتی توسط کاربران، توسعه دهندگان برنامه های مخرب اپلیکیشن ها را به گونه ای طراحی کرده اند که آیکون ها از چشم کاربران پنهان بماند.

Daniel Padon محقق امنیتی دستگاه های هوشمند در Check Point نرم افزاری را که آیکون های ناپدید شده را نمایان می کند معرفی نمود. این محقق بر این باور است که نرم افزارهای امنیتی می توانند به راحتی چنین برنامه هایی را شناسایی و از ورود آن ها به سیستم شما جلوگیری کنند.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

اشتراک گذاری مطلب

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security Multi Device 2018

  هکرها و مهاجمان همیشه در حال پرسه زدن هستند، اما وقتی شما به اینترنت متصل می‌شوید، ما از شما محافظت می‌کنیم و به شما یاری می‌رسانیم تا از زندگی دیجیتالی خود در برابر مجموعه بزرگی از خطرات دیجیتالی ...

  1,907,750
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  679,250
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  با توجه به اینکه اعضای خانواده از برنامه‌ها و دستگاه‌های گوناگونی استفاده می‌کنند و از وب‌سایت‌های گوناگونی بازدید دارند، محافظت از آنها در برابر هکرها، مهاجمان و باج‌افزارها، کار چندان ساده‌ای ...

  2,726,750
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  1,023,100
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  1,023,100
 • Kaspersky Antivirus 2018

  با توجه به اینکه بخشی زیادی از زندگی شما روی رایانه شخصی‌تان قرار دارد بسیار مهم است که بتوانید از آن به خوبی محافظت کنید. محصول «آنتی‌ویروس کسپرسکی» راهی ...

  1,361,750
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  با توجه به اینکه اعضای خانواده از برنامه‌ها و دستگاه‌های گوناگونی استفاده می‌کنند و از وب‌سایت‌های گوناگونی بازدید دارند، محافظت از آنها در برابر هکرها، مهاجمان و باج‌افزارها، کار چندان ساده‌ای ...

  5,456,750
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  8,186,750
 • Kaspersky Small Office Security 5

  محافظت در حین کار سیستم امنیت دفاتر کوچک کسپرسکی برای کسب‌وکارهایی طراحی‌شده است که بین 5 تا 25 کامپیوتر و تعدادی سرور و دستگاه‌های همراه دارند. این سیستم ...

  2,457,000

نظر خودتان را ارسال کنید

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر