حمله بدافزار Stuxnet به نیروگاه هسته‌ای

26 آبان 1392 حمله بدافزار Stuxnet به نیروگاه هسته‌ای

مرکز Eugene Kaspersky اعلام کرد، بدافزار Stuxnet که به گفته برخی کارشناسان توسط آمریکا و اسرائیل ساخته شده است نیروگاه هسته‌ای روسیه را مورد هدف قرار داد.

مرکز تولیدکننده ابزارهای امنیتی Kaspersky طی کنفرانس Canberra Press Club ۲۰۱۳ که در کشور استرالیا برگزار شده بود مبحثی را با عنوان "عصر Stuxnet" مطرح کرد و توضیح داد که این بدافزار هم‌اکنون یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای روسیه را مورد هدف قرار داده و به شبکه رایانه‌ای آن آسیب‌های جدی وارد کرده است.

این مرکز امنیتی ضمن انتقاد به دستگاه‌های دولتی برای مهندسی هرچه بهتر سیستم‌های رایانه‌ای در مقابل حملات سایبری گفت: «آنها به درستی درک نکرده‌اند که در فضای سایبری، هرکاری که شما انجام می‌دهید مانند اثر بومرنگ خواهد بود و می‌تواند به سمت شما برگردد.»

ویروس Stuxnet نخستین بار در ژوئن ۲۰۱۰ شناسایی شد و کارشناسان امنیتی طی آن اعلام کردند که این ویروس سیستم‌های کنترلی صنعتی در کارخانه‌های وابسته به شرکت زیمنس را مورد هدف قرار داده است.

گفته می‌شود که در نوامبر ۲۰۱۰ این بدافزار برنامه‌های هسته‌ای ایران را مورد هدف قرار داد تا در سیستم غنی‌سازی اورانیوم ایران اختلال ایجاد کند.

اگرچه هدف این بدافزار به صورت کاملا اختصاصی و مشخص دنبال می‌شود، اما روشی که این ویروس برای تخریب سیستم‌های مدیریتی مورد استفاده قرار می‌گیرد هنوز به طور دقیق شناسایی نشده است.

منبع : توانا تک

 

محصولات مرتبط

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد