قوانینی ساده برای امنیت بیشتر کودکان در شبکه های اجتماعی

06 بهمن 1395 قوانینی ساده برای امنیت بیشتر کودکان در شبکه های اجتماعی

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛چه علاقه ی زیادی به تکنولوژی داشته باشند و چه نه، استفاده از ارتباطات قابل دسترس فرزندان به طور قابل توجهی در ده سال اخیر تغییر کرده است.

در هر سنی بین 11 تا 14 سال، بسته به آخرین روند نوجوانی و تا حدودی قوانین منطقه ای، پسر یا دختر شما تصمیم می گیرد یک حساب کاربری در فیس بوک یا دیگر شبکه های اجتماعی ایجاد کند، در این مرحله از تصمیم بخش عظیمی از وظایف بر عهده ی پدر و مادر قرار می گیرد.

نه گفتن به آن ها کاملا بی فایده است

برخی از والدین به خاطر مسائل اخلاقی و امنیتی اجازه ی ثبت نام فرزندان خود را در شبکه های اجتماعی نمی دهند. باید بدانید که تلاش در این مورد کاملا بی فایده و بی نتیجه است زیرا که آن ها هر کاری را که به میلشان باشد انجام خواهند داد و هیچ کسی جلودار آن ها نخواهد شد. لطفا مقاومت نکنید و منطقی با آن ها برخورد کنید. این حق حسلم فرزندان است که تکنولوژی را دوست داشته باشند و بخواهند از آن استفاده کنند، شما تنها وظیفه ای که دارید کنترل و نشان دادن راه درست و صحیح آن هم با روشی کاملا دوستانه و صمیمانه و به دور از زور و خشم است.

کنترل فرزندان

اگر که یک کامپیوتر در سالن پذیرایی خود دارید و فکر می کنید هنگام کار کردن فرزندتان با آن، می توانید آن را کنترل کنید، موبایل، تبلت، کامپیوتر مدرسه، کنسول های بازی، و دیگر دستگاه های متصل را چگونه کنترل خواهید کرد؟ رک و پوست کنده بخواهیم بگوییم دست و بال فرزندان برای دیدن همه چیز باز است و گاهی وقت ها با کنترل تمام وقت هم نمی توانید سر از کار آن ها در بیاورید. شاید دانستن این واقعیت برای شما کمی سخت باشد، اما باید دانست که هر کاری راه و روشی دارد و نباید در این مسائل حساس بی گدار به آب زد.

امنیت شخصی

ممکن است با وب گردی و پرسه زدن در دنیای دیجیتال و ارتباط با چندین نفر که فاصله های خیلی دور از شما را دارند خیلی چیزها را فراموش کنید. اما کودکان چطور؟ آن ها هم مطمئنا درگیر زرق و برق دنیای مجازی می شوند و راحتر از ما فریب مجرمان سایبری را می خوردند. برای محافظت از خود و جلوگیری از چنین تهدیداتی، شما نیازمند قواعدی از امنیت آنلاین هستید، که دقیق مثل قوانین راهنمایی رانندگی برای کاربران اینترنت لازم و ضروری است. این قوانین کاملا ساده هستند: شما هرگز نام خود،پدر و مادر، آدرس محل زندگی خود، مدرسه، موضوعات حساسی که در خانه مطرح می شود را در شبکه های اجتماعی خود و در فروم ها به اشتراک نگذارید. عکس ها و فیلم ها نقاط ضعف و خطرناکی برای شما هستند، از آنجایی که تصاویر می توانند بیانگر خیلی چیزها از شما باشند و تلفن های هوشمند موقعیت شما را روی آن ها ثبت می کند، تا جایی که می توانید از به اشتراک گذاری عکس هایی که اطلاعات شخصی زیادی از شما را به ببیننده می رساند خودداری کنید. بهتر است این موضوع را به طورکامل برای فرزند خود شرح دهید و از عواقب آن برای او توضیح دهید.

قوانین مهم و حیاتی

اشتباه بزرگی که هم کودکان و هم بزرگسالان به آن مرتکب می شوند این است که فکر می کنند اینترنت تنها جای بازی کردن و وقت تلف کردن است. هنگامی که هیچ فردی در مقابل شما نیست، هیچ کسی نیست که به شما بگوید چه کاری انجام بدهید و شما در آن جا آزاد هستید و آزادانه فعالیت می کنید، فکر می کنید که همه چیز یک بازی است و این حس به شما دست می دهد. اشتباه دوم این است که حد و مرزی برای افرادی که میشناسید و نمی شناسید قائل نمی شوید، در فضای اینترنت پر از هکر، ربات و افراد ناشناس وجود دارد که به راحتی می توانند به اطلاعات شخصی شما دست یابند. بازگوی این مورد یکی از مهمترین نکاتی است که می بایستی با فرزند خود در میان بگذارید، بگذارید آن ها اینترنت را مکانی امن که همه ی افراد با آن ها دوست هستند و خوبی را برای آن ها می خواهند، نبینند. تنها کسانی که از اینترنت و آسیب های آن لطمه خورده اند می توانند این موضوع را درک کنند و به فکر راه چاره ای برای آن باشند.

برای اینکه این نکات را به خاطر داشته باشید آن ها به دو دسته تقسیم می کنیم: به چیزهایی که به اشتراک می گذارید بیشتر دقت کنید و قبل از اینکه در این دنیای پر از مجرم کاری را انجام دهید خوب فکر کنید.
پیش از انجام هر عمل آن را بسنجید

حتی اگر مطمئن هستید که کودک شما تمام قوانین را به خوبی می داند، رفتار او را زیر نظر داشته باشید و از همه چیز اطمینان حاصل کنید. اما در کار او کنجکاوی نکنید و به صورت مخفیانه آن ها را زیر نظر نگیرید. این کار تاثیر بدی روی آن ها خواهد گذاشت. بهترین کار این است که در مورد نظارتی که بر رفتار آنلاین پسر یا دختر خود دارید با آن ها صحبت کنید و آن ها را از این نظارت مطلع کنید. آیا فرزند شما به راحتی رمز عبور پروفایل خود را با شما به اشتراک می گذارد؟ شما را به عنوان دوستان در شبکه های اجتماعی معرفی می کنند؟ یا اینکه از یک نرم افزار کنترلی برای نظارت بر رفتار آنلاینش در نظر گرفته اید؟ بسیار خب! فرزند شما در حداقل میزان خطر قرار دارد. از آنجایی که برنامه های کنترلی امکانات بسیاری را در اختیار شما قرار می دهند، شما می توانید به راحتی آن ها را در امان نگه دارید. شما می توانید به عنوان مثال می توانید تا زمانی که آن ها تکالیف شب خود را انجام نداده اند دسترسی آن ها را محدود کنید و پس از انجام تکالیف آن ها را آزاد کنید. البته این امکانات به این معنا نیست که کودک خود را آزار دهید و حداقل آزادی ا برای فعالیت های آنلاین به آن ها دهید، اما بهتر است برای آن ها توضیح دهید که هر چیزی زمان خود را دارد و الان زمان رسیدگی به تکالیف یا هر چیز دیگری است.

ترس از آزار و اذیت

یکی از خطرناک ترین اتفاقاتی که اغلب برای نوجوانان در شبکه های اجتماعی رخ می دهد، آزار و اذیت توسط تبهکاران سایبری است. محققان اظهار کرده اند که این موضوع اصلا چیز کمی نیست و ممکن است تا مدت ها عواقبی جدی بر روی نوجوانان بگذارد. تفاوت اصلی بین آزار و اذیت هایی که در فضای مجازی می شود در مقایسه با آزارهایی که نوجوانان ممکن است در مدرسه و دنیای واقعی ببیند ، اثرات مخربی است که بر روی کودکان در اثر آزارهای دنیای آنلاین گذاشته می شود و به طور مدارم بر روی آن ها باقی می ماند که البته این تاثیرات در دنیای واقعی به زودی از بین می رود.

متاسفانه طیف گسترده ای از انواع آزار و اذیت های آنلاین وجود دارد: خیلی از آن ها رمز عبور را با ترفندهای متفاوت از کودکان گرفته و در شبکه های اجتماعی آنان مطالب نامناسب می نویسند یا عکس های کودکان قربانی را در وضعیت نامناسبی برای همکلاسی های کودکان ارسال می کنند و چیزهای ناجالبی را در مورد آن ها افشا می کنند و غیره. این مدل از آزار و اذیت ها اغلب بزرگسالان را هدف قرار نمی دهد اما به طور کاملا جدی نوجوانان را افسرده می کند، بنابراین بهتر است تا کار از کار نگذشته است به این مورد سر و سامان دهید و آن را جدی بگیرید. متاسفانه سازمانی که بخواهد به این موضوعات رسیدگی کند وجود ندارد و هیچ کسی جز والدین نمی تواند این وظیفه را به عهده بگیرد. اما در حالتی که متوجه شوید کودکتان دچار آزار و اذیت شده است، چه واکنشی را از خود نشان خواهید داد؟ آن لحظه بسیار حساس و مهم است: باید کاملا قاطع و در عین حال دوستانه این موضوع را حل کنید، نیاز است تا این موضوع را جدی در نظر بگیرید ( در بسیاری از قربانیان خودکشی در این مواقع اتفاق افتاده است).

برای کودکان دوستان خوب و مورد اعتمادی باشید

بهترین رفتاری که می توانید در برابر فرزندان داشته باشید، دوست بودن با آن ها است. آن ها علی رغم رفتار پر غروری که نشان می دهند کاملا تنها هستند و به کمک های نامحسوس شما نیاز دارند. مطالب مختلف در رابطه با امنیت سایبری را با یکدیگر مطالعه کنید یا که همانند یک داستان یا ماجرای تخیلی برای آن ها تعریف کنید. مورد اعتماد آن ها باشید و دلسوزانه به آن ها راهکار دهید.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  7,085,250 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  2,360,250 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  4,723,875 ریال9,447,750 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  3,541,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  3,541,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  4,722,750 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  8,505,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد