10 نکته برای امنیت آنلاین کودکان در فضای مجازی

12 دی 1395 10 نکته برای امنیت آنلاین کودکان در فضای مجازی

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛درست مانند زندگی واقعی، اینترنت و فضای مجازی هم متنوع و هیجان انگیز است، اما با وجود تمام امکانات و سودمندی هایش، گاهی وقتها می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد . برخی از خطرات هستند که مربوط به عموم می شوند و تمام کاربران مورد هدف قرار می دهند، اما در این بین کودکان آسیب پذیرتر هستند و این قضیه برای آن ها کمی متفاوت تر است. کودکان کم تجربه هستند و برای به اشتراک گذاری اطلاعات کاملا مستعد سوء استفاده های سایبری و کلاهربرداری هستند.

می دانیم که قرار نیست که کودکان از تمام محتوای موجود در اینترنت باخبر شوند. مواردی چون پورنوگرافی، خشونت، اطلاعات در مورد مواد مخدر ممکن است کودک را تحریک کند و او را به فکر خودکشی، کارهای غیرمتعارف و غیره بیندازد. این مطالب ممکن است به راحتی و تنها با چند کلیک ذهن کودک را مشغول سازد. پاپ آپ ها بخشی از اینترنت هستند که متاسفانه کودکان علاقه ی عجیبی به آن ها دارند، باز کردن هر یک از آن ها می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای کودکان به همراه داشته باشد.

علاوه بر این ممکن است کودکان تحت تاثیر آگهی های بنری که به طور منظم بر روی صفحه ی آن ها باز می شود، قرار بگیرند. ممکن است جای تعجب داشته باشد اما باید دانست که کلاهبرداران با استفاده از همین سادگی و خام بودن کودکان، تبلیغات خود را در صفحات وب گسترش می دهند. اغلب این سادگی به گونه ای است که کودکان کارت های اعتباری والدین خود را در دسترس مجرمان و کلاهبرداران قرار می دهند. همچنین مشکل دیگری وجود دارد: ممکن است مجرمان محصولات تقلبی را برای بچه ها مثل بازی های کامپیوتری، کتاب ها، فیلم ها و خرید اپلیکیشن ها عرضه کنند.

چیزی برای پنهان کردن از دید کودکان وجود ندارد
این جنبه ای از امنیت دنیای سایبری است. با رشد کودکان، اشتراک گذاری آنلاین آن ها هم افزایش خواهد یافت. آن ها کاملا بی فکرانه و بدون در نظر گرفتن عواقب آن، عکس های خود را به اشتراک می گذارند. در حالی که این اطلاعات کاملا شخصی است و کودکان از این موضوع بی خبر هستند. سرقت اطلاعات شخصی می تواند باعث فریب کودکان و اخاذی آن ها از برخی از عکس های به اشتراک گذاشته شده توسط مجرمان شود و مسلما زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شکاف بین نسل ها در تکنولوژی

متاسفانه باید پذیرفت که فاصله ی زیادی بین دو نسل از نظر درک و استفاده از فناوری در زندگی وجود دارد. پدر و مادر هم که به طور کلی تجربیات بیشتر دارند، گاهی اوقات در استفاده از تکنولوژی درمانده هستند. اما باید دانست که کودکان در مقابل والدین در استفاده از تکنولوژی زرنگتر و باهوش تر هستند اما در عین حال بی دقتی خود را دارند، زیراکه هنوز تجربه ی تلخی از تهدیدات زندگی آنلاین را نداشته اند.

ناظر و معلم

کودکان باید بتوانند خوب و بد اینترنت را از هم تشخیص دهند و البته وظیفه ی این کار به عهده ی والدین است. پدر و مادر نقش بسیار مهمی را در این قضیه دارند، به همین خاطر والدین باید از سنین پایین درگیر فعالیت های آنلاین فرزندان خود شوند. البته این کنترل توسط والدین باید متفاوت باشد و بسته به سن و شخصیت فرزند می بایستی تغییر کند. ما نمی توانیم از یک کودک انتظار داشته باشیم که تمام خصوصیات تهدیدات آنلاین را بداند. اما باید بتوانند خوب و بد را از هم تشخیص دهند و در واقع در چه راهی قدم بردارند.

توضیحات شما به فرزندانتان در رابطه با خطرات سایبری و مشکلاتی که وجود دارد از مهمترین وظایف شما است، شما می توانید با زبانی ساده اما با جزئیاتی کامل، ضرورت استفاده از راهکارهای امنیتی که قادر به محافظت آن ها در برابر کدهای مخرب، امنیت داده های شخصی و غیره است را برای آن ها توضیح دهید. با بزرگتر شدن فرزند، نکات بیشتری را با او در میان بگذارید. از فرزند خود بخواهید که در مورد فعالیت های آنلاین خود با شما صحبت کند و از مشکلات خود، شما را مطلع سازد.

در اینجا لیستی از توصیه های ما که باعث می شود فرزند شما در دنیای آنلاین امن بماند را یادآور شده ایم:

 • حتما در مورد تهدیدات آنلاین با فرزند خود صحبت کنید.
 • از سنین پایین فرزندان خود را با زندگی صحیح در دنیای آنلاین آشنا کنید.
 • با فرزندان خود دوستانه برخورد کنید و مثل یک دوست خطرات سایبری را واضح و شفاف توضیح دهید.
 • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی بسیار رایج شده است، ممکن است کودکان درک کاملی از تهدیداتی که ناشی از اشتراک گذاری اطلاعات در محیط آنلاین می شود، نداشته باشند. پس بسیار مهم است که خطرات اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را به شیوه ای دوستانه و قابل فهم برای آن ها توضیح دهید.
 • از یک برنامه ی کنترل والدین برای تنظیم محدودیت های معقول از نظر مدت زمان حضور آنلاین، محتوای قابل دسترس و برخی از فعالیت ها (به عنوان مثال شما با کمک این برنامه می توانید چت ها را مسدود کنید) استفاده کنید.
 • هشدارهای لازم را برای به خطر افتادن زندگی شخصی با به اشتراک گذاری های آن ها در شبکه های اجتماعی به فرزندان خود بدهید. آن ها را ترغیب کنید که اطلاعات شخصی خود را به گونه ای تنظیم کنند که تنها برای دوستان آن ها قابل مشاهده باشد.
 • از تجربیات خود برای فرزندانتان بگویید: ممکن است کودکان باهوش تر و زرنگتر باشند، اما مطمئنا تجربیات شما از دنیای سایبری بسیار بیشتر از آن ها است، پس از بازگوی تجربیات خود به فرزندان دریغ نکنید.
 • کامپیوتر خود را با یک راهکار امنیتی قوی محافظت کنید.
 • در صورت استفاده از برنامه ی کنترلی، این موضوع را با فرزندان خود در میان بگذارید.
 • تلفن های هوشمند را دست کم نگیرید، آن ها تنها تلفن هایی ساده برای برقراری مکالمات نیستند، تلفن های هوشمند رایانه هایی پیچیده هستند که امکانات بسیاری را برای کاربران فراهم می کنند. یک راهکار امنیتی قوی برای تلفن های هوشمند فرزندان خود در نظر بگیرید و برای کنترل فرزندان خود، فیلتر کردن برخی محتوا، هشدار تغییر محل و غیره از Kaspersky Safe Kids استفاده کنید.

  منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

  *  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  7,242,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  2,412,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  9,657,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  3,620,200 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  3,620,200 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  4,827,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  8,694,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد