باج افزار چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟

باج افزار چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛این مقاله برای کسانی که تا به حال هرگز در مورد باج افزارها چیزی نشنیده اند یا که آن ها را می شناسند اما توجهی به آن ها نداشته اند، بسیار مفید است. زیرا ما میخواهیم آن را به زبان ساده تری برای شما شرح دهیم و علت اینکه چرا کاربران محتاط هم باید از باج افزاراها بترسند و چگونه می توانند خود را در برابر این نوع بدافزارها حفظ کنند را توضیح دهیم.

باج افزار چیست؟

باج افزار گونه ای از بدافزارها است که گام های سریعتری را برداشته است و در حال حاضر به طور عجیبی در حال همه گیر شدن است. باج افزارها دو نوع هستند: قفل کننده (کریپتورها) و مسدود کننده.

پس از آلوده سازی کامپیوتر، قفل کننده ها داده های ارزشمند شما از جمله اسناد، عکس ها، دیتابیس و غیره را رمزنگاری می کنند. هنگامی که آن ها در حال رمزنگاری هستند، هیچ فایلی باز نخواهد شد و کاربر قادر به دستیابی به هیچ کدام از آن ها نخواهد بود. مجرمان پشت این حمله موقعیتی عالی یافته اند، آن ها به ازای قرار دادن کلید رمزگشا برای بازگرداندن فایل های قفل شده درخواست باج می کنند، که میانگین مبلغ باج حدود 300$ است.

اما مسدود کننده ها همانطور که از اسم آن ها مشخص است وظیفه ی مسدود کردن را دارند، آن ها دسترسی به سیستم آلوده را مسدود می کنند، به این معنی که آن ها نه تنها دسترسی به فایل ها بلکه دسترسی به کل سیستم را مسدود می کنند. تقاضای باج مسدود کننده ها معمولا به اندازه ی قفل کننده ها نیست.

چرا نیاز است که شما در مورد باج افزارها بدانید؟

در ابتدا باید بدانید برنامه های باج افزار در مسدود کننده ها و قفل کننده ها فراوان است. آن ها تمام سیستم عامل ها همانند ویندوز، Mac OS X، لینوکس و اندروید را نشانه می گیرند، در نتیجه آن ها می توانند دسکتاپ کامپیوترها و دستگاه های موبایل را تحت تاثیر خود قرار دهند. اکثر برنامه های باج افزارها ویندوز و اندروید را مورد هدف خود قرار می دهند.

آلوده ی باج افزارها شدن بسیار ساده است. باج افزارها عموما هنگامی که یک کاربر فایل ضمیمه ی مخرب را باز می کند، بر روی لینک مشکوک کلیک می کند یا برنامه های خود را از فروشگاه های سوم شخص به کامپیوتر نفوذ می کنند. البته خیلی هم جای امیدواری نیست زیرا که باج افزارها می توانند در وب سایت های رسمی هم وارد شوند. به عنوان مثال، اخیرا، مجرمان سایبری با استفاده از شبکه های تبلیغاتی کاربران را به بدافزارها آلوده کرده اند.

افسوس که راه های بسیاری برای فریب کاربران حتی هنگام بازکردن یا دانلود چیز مهمی از جانب مجرمان وجود دارد.

مسلما، موضوع اصلی در مورد باج افزارها حذف آن ها است که البته به سادگی قابل حل نخواهد بود. یک برنامه آنتی ویروس خوب و حتی ابزارهای هدفمند می توانند به طور موثری باعث حذف باج افزارها شوند. اما اگر بدافزارها فایل های شما را رمزنگاری کرده باشند، شما باید برای برگرداندن دسترسی خود آن ها را رمزگشایی کنید.

علاوه بر این، پرداخت باج هم یکی از راه های رمزگشایی فایل ها است که البته آن هم نگرانی و مشکلات خود را دارد. اولا ممکن است شما پولی برای پرداخت در دسترس نداشته باشید. ثانیا پرداخت باج به مجرمان به معنی توقف حمله ی آن ها نخواهد بود. ثالثا هیچ تضمینی وجود ندارد که هنگام پرداخت باج، آن ها دسترسی را برای شما آزاد کنند. که البته جای تعجب هم ندارد، آن ها مجرم هستند، نباید هم انتظار بازی جوانمردانه از آن ها داشت.

چگونه فایل ها را رمزگشایی کنیم؟

اگر باج افزاری را به سیستم خود راه داده اید و فایل های شما را رمزنگاری کرده است، قادر نخواهید بود خود به تنهایی آن ها را رمزگشایی کنید. شما در این لحظه دو راه دارید: یا تسلیم باج افزار شوید و باج را پرداخت کنید، که به دلایل فوق ما آن را توصیه نمی کنیم.

یا گزینه بهتری را انتخاب کنید و سایت noransom.kaspersky.com را آورده و ملاحظه کنید در صورتی که ما رمزگشایی برای باج افزاری که شما درگیر آن شده اید داشته باشیم، توسط ابزار مرتبط با همان باج افزار، فایل های خود را رمزگشایی کنید. ابزارهای رمزگشای ما به صورت کاملا رایگان قابل دسترس است، اگرچه هنوز ابزاری برای تمام باج افزارهای قفل کننده ایجاد نشده است.

و البته راهی دیگر هم وجود دارد، حتما نیاز نیست منتظر بمانید تا اتفاقی برای شما رخ دهد و بعد از آن به فکر چاره باشید، معطل چه هستید؟ اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.

چگونه خود را در برابر باج افزارها حفظ کنیم؟

 1. هرگز پیوست ایمیل های مشکوک را باز نکنید، از وب سایت های ناشناس بازدید نکنید و برنامه های خود را از هر سایتی دانلود نکنید، سایت های رسمی و اَپ استورها قابل اعتمادتر هستند. پیام های فیشینگ را بشناسید و هرگز بر روی آن ها کلیک نکنید.
 2. به طور منظم بک آپ گیری کنید. اگر فایل های خود را هم بر روی کامپیوتر و درایوهای خارجی یا ابر ها ذخیره کنید، می توانید با استفاده از یک آنتی ویروس به راحتی باج افزار را حذف کنید و سپس از طریق بک آپ های گرفته شده فایل های خود را بازیابی کنید.
 3. یک آنتی ویروس قوی و قابل اعتماد بر روی سیستم خود نصب کنید. اینترنت سکیوریتی کسپرسکی که سیستم منحصر بفرد "سیستم نظارتی" دارد، محافظتی اساسی را در برابر باج افزارها فراهم می کند. در هر صورت، طبق آزمایش های اخیر، اینترنت سکیوریتی کسپرسکی، در مقابل باج افزارها توانست 100% آن ها به دام خود اسیر کند.

چند هفته ی گذشته، ما پوششی از انواع مختلف باج افزارها و ریشه های مختلف آن ها را مورد ارزیابی خود قرار دادیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد باج افزارها و نحوه ی مقابله در برابر آن ها مقالات بیشتر ما را در این باره مطالعه فرمایید.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

اشتراک گذاری مطلب

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security Multi Device 2018

  هکرها و مهاجمان همیشه در حال پرسه زدن هستند، اما وقتی شما به اینترنت متصل می‌شوید، ما از شما محافظت می‌کنیم و به شما یاری می‌رسانیم تا از زندگی دیجیتالی خود در برابر مجموعه بزرگی از خطرات دیجیتالی ...

  1,467,500
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  522,500
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  با توجه به اینکه اعضای خانواده از برنامه‌ها و دستگاه‌های گوناگونی استفاده می‌کنند و از وب‌سایت‌های گوناگونی بازدید دارند، محافظت از آنها در برابر هکرها، مهاجمان و باج‌افزارها، کار چندان ساده‌ای ...

  2,097,500
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  787,000
 • Kaspersky Small Office Security 5

  محافظت در حین کار سیستم امنیت دفاتر کوچک کسپرسکی برای کسب‌وکارهایی طراحی‌شده است که بین 5 تا 25 کامپیوتر و تعدادی سرور و دستگاه‌های همراه دارند. این سیستم ...

  9,450,000
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  787,000
 • Kaspersky Antivirus 2018

  با توجه به اینکه بخشی زیادی از زندگی شما روی رایانه شخصی‌تان قرار دارد بسیار مهم است که بتوانید از آن به خوبی محافظت کنید. محصول «آنتی‌ویروس کسپرسکی» راهی ...

  1,047,500
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  با توجه به اینکه اعضای خانواده از برنامه‌ها و دستگاه‌های گوناگونی استفاده می‌کنند و از وب‌سایت‌های گوناگونی بازدید دارند، محافظت از آنها در برابر هکرها، مهاجمان و باج‌افزارها، کار چندان ساده‌ای ...

  4,197,500
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  6,297,500

نظر خودتان را ارسال کنید

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر