جنگ سرویس های مسیریابی ماهواره ای

11 آبان 1395 جنگ سرویس های مسیریابی ماهواره ای

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛امروزه حتی افرادی هم که از سرویس های آنلاین دوری می کنند و استفاده خاصی ندارند ممکن است تاثیرات آن ها را در زندگی خود مشاهده کنند. به عنوان مثال تصور کنید صبح که از خانه خود بیرون می آیید به جای مشاهده خیابانی آرام و خلوت با صحنه ی ترافیک مواجه می شوید، اینجاست که سرویس های مسیریابی ماهواره ای را سرزنش می کنید.

سرویس های مسیریابی ماهواره ای، مسیر ها را برای کاربرانش با توجه به ترافیک، تصادفات و جاده ها بهینه سازی می کند. چنین اپلیکیشن هایی اطلاعات لازم را از خدمات وابسته به شهرداری دریافت می کنند و همچنین گزارش هایی از کاربران خود به آن ها گزارش می شود.

شاید بهترین نوع از خدمات اپلیکیشن ها Waze باشد که در سال 2013 توسط کمپانی گوگل خریداری شده است. Waze اکنون یک نمونه ی خوب برای خدمات اینچنینی است که می تواند به زندگی واقعی کاربرانش کمک بسزایی کند. البته در عین حال که زندگی روزمزه آن ها ساده تر می شود می تواند مشکلات امنیت و حریم شخصی را نیز برایشان ایجاد کند.

به عنوان مثال، برای فراهم کردن مسیر سریعتر A به B برای کاربرانش، Waze ترافیک جاده ای را برای خیابان آرامتر قبلا بدست آورده است. اینگونه اپلیکیشن ها به خودروهای سواری، کامیون ها و حتی اتوبوس های توریستی به منظور تردد در خیابان و کوچه های خلوت و آرام و رسیدن به مقصد با حداقل تاخیر کمک می کند.

مبارزه انسانی

در مریلند، ساکنان یکی از محله ها در تلاش است تا با روش های خودش به تخریب و سرنگونی آن بپردازد. Waze که کوچه هایی آرام و خیابان های بدون شلوغی را برای کاربراش می خواهد با مشکلاتی رو برو می شود، آنها که قصد دارند تا روند کار این اپلیکیشن را مختل کنند، به Waze گزارش های تصادفات جعلی می دهند. البته Waze به اخبار تکی و غیر گروهی اعتنایی ندارد، زیرا اگر که اطلاعات موثق باشند در آن بخش باید سرعت ماشین ها کم شده باشد بنابراین برای غلبه و گول زدن برنامه، گروه های مخالف با دیگر افراد ترکیب می شوند و گزارش های جعلی یکسانی به اپلیکیشن می دهند و در نتیجه می توانند آن را فریب دهند.

آیا هنوز چنین تاکتیکی کار می کند؟

آمار مشخصی در این رابطه وجود ندارد. اما wired اقدامات قویتری را برای کاهش ترافیک منطقه پیشنهاد می کند، مثل نصب سرعتگیرها، جایگزینی تقاطع های ساده با میدان ها، کشیدن خطوط و غیره. این روش ها تا حدودی کارآمد است اما شما نمی توانید به تنهایی برای منطقه خود این عملیات را عملی سازید.

مخالفت رسمی

تنها ساکنان محلی نیستند که از این موضوع خشمگین هستند. این موضوع پلیس ها را هم به علت اخطار های پی در پی آن ها غضبناک کرده است و در سال 2014، Charlie Beck فرمانده نیروهای پلیس لس انجلس نامه ای را به مدیر عامل گوگل Larry Page پس از اینکه دو نفر از افسران پلیس آن ها در نیویورک به خاطر استفاده از اپلیکیشن Waze و ردیابی آن ها با گلوله به قتل رسیدند، ارسال کرد. «این نرم‌افزار رسما برای کسی که بخواهد به‌نیروهای پلیس شلیک کند به‌عنوان یک ابزار نشان دادن موقعیت مکانی هدف، عمل خواهد کرد».

یکی دیگر از نامه هایی که با چنین عنوانی به رئیس اتحادیه نیویورک فرستاده شده بود از جانب Edward Mullins شخصی که از گوگل خواستار حذف ویژگی ردیابی پلیس(police-tracking) از اپلیکیشن اش شده بود و برای آن اقدام قانونی انجام داد. گوگل در آن زمان با درخواست وی موافقت نکرد و این ویژگی در حال حاضر وجود دارد.

یکی دیگر از استفاده هایی که از Waze می شود برای دور زدن ایستگاه های پلیس است. برای مقابله با استفاده از آن، حال پلیس میامی، اطلاعات اشتباهی را وارد این اپلیکیشن می‌کنند. پلیس میامی برای مقابله با این اپلیکیشن، آن را روی تلفن‌های افسرهای خود نصب کرده و ماموران پلیس اطلاعات اشتباهی را وارد آن می‌کنند تا رانندگان در زمان استفاده از این اپ نتوانند بصورت سازمان یافته قوانین رانندگی را زیر پا بگذارند!

مدیریت اشتباهات

ماهیت Waze به گونه ایست که اکثرا آن را مسئول برخی از حوادث می دانند. در سال 2015، به عنوان مثال، اگرچه در آن زمان سرویس های دیگری هم وجود داشتند اما سرویسی که به طور مستقیم ناظر بر اتفاقی که برای دو زوج مسن در برزیل اتفاق افتاده بود تنها Waze بود. آن ها به دنبال قاتلان بودند و پیگیر این ماجرا شدند.

برای امن ماندن کاربران در طول بازی المپیک 2016 در ریو، هنگامی که شخص وارد یک منطقه جنایی می شد، Waze شروع به نمایان کردن نوتیفیکیشن می کرد( این داده ها و اطلاعات در مورد محلات، قبلا از جانب کاربران برای Waze ارسال شده بود).

این طرح با اینکه رقیب بالقوه ای برای خدمات هم سفری 1Uber Pool و2Lyft Lineمحسوب می شود از این جهت کاملاً با آنها متفاوت خواهد بود که رانندگان گوگل، آماده ی سرویس دهی به محض تقاضای مسافر نخواهند بود. در عوض گوگل سعی دارد راننده ها را با مسافرانی در ارتباط قرار دهد که مسیرشان در هر صورت یکی است. وال استریت ژورنال خاطرنشان می کند برنامه ی آزمایشی حاضر، حداکثر ۵۴ سنت به ازای هر مایل (معادل ۱.۶۰ کیلومتر) برای مسافر هزینه در بر خواهد داشت که با هزینه های اوبر و لیفت به شدت تفاوت دارد. در ثانی خود گوگل نیز فعلاً سهمی بر نمی دارد.

 هر یک از کاربران Waze در سانفرانسیسکو قادر خواهند بود به عنوان راننده ثبت نام کنند، اما مسافران احتمالی به کارمندان تعدادی از شرکت های بزرگ فناوری محدود خواهند بود. به علاوه، مسافران با محدودیت ۲ سفر در روز نیز مواجه هستند؛ چرا که ایده ی اصلی آن است که از این خدمات برای رفتن به محل کار و بازگشت به منزل استفاده کنند. به این ترتیب سرویس Waze را باید بیشتر «هماهنگ کننده ی هم سفری» در نظر گرفت تا یک سرویس جابجایی مبتنی بر تقاضای لحظه ای.

بر خلاف اوبر و لیفت، گوگل برنامه ای برای بررسی پیش زمینه و سابقه ی رانندگان ندارد. در عوض برای خارج کردن رانندگان مشکل ساز از سیستم به امتیازی که مسافران به راننده ها می دهند متکی خواهد بود که این هم احتمالاً چندان مهم نیست، چون هم راننده ها و هم مسافران از میان کارمندان یک شرکت هستند و یا حداقل در یک محدوده کار می کنند.

اتومبیل های ارواح

و در آخر، ما به نگرانی های همیشگی خود می پردازیم. نشت اطلاعات، خطرات و آسیب پذیری ها. در مورد Waze چه نکته ای وجود دارد و مجرمان سایبری چگونه از آن استفاده می کنند؟ ما در مورد هک های سطح سرور صحبتی نکردیم. اما اتومبیل های ارواح چگونه در ابزار نویگیشن وجود دارد؟ محققانی از تکنیکون( موسسه تکنولوژی) در سال 2014 آزمایش هایی را انجام دادند.

دانشمندان برای اولین بار، رباتی را ایجاد کرده بودند که اعتماد Waze را نسبت به رانندگی در اطراف منطقه جلب می کرد و سپس شبیه سازی ترافیک را شروع می کرد، که از نظرWaze این سیستم کاملا قانونی به نظر می رسید. ترافیک آشکار ناشی از خدماتی بود که ربات برای Waze در نظر گرفته بود.

اما در حال حاضر تکاملی در روند آن بوجود آمده است: هکرها با استفاده از ترافیکی که وجود ندارد یا در واقع جعلی است، باعث می شوند که کاربران از مسیر های مشخص تردد نکنند، در نتیجه به خاطر ترافیک و وقفه ی زیاد موجب خشمگینی آن ها می شوند.

بهار گذشته، محققان در دانشگاه کالیفرنیا، Santa Barbara، دانشگاه Tsinghua در پکن یکی دیگر از روش های به خطر انداختن Waze را کشف کردند. این سرویس در برابر آواتارهای کاربران با نام ها و دیگر مشخصات آن ها در نقشه توطئه می کند. با درخواست های خودکار به کاربرانش نشان می دهد که در این نزدیکی سرور Waze وجود دارد، محققان به تازگی توانسته اند رفتار آن را ردیابی کنند.

مدیران Waze سریعا تهدیدات حریم خصوصی را انکار کردند، آن ها اشاره کردند، کاربران می توانند حالت مخفی را فعال کنند و از چشم رانندگان دیگر مخفی بمانند. با این حال، توسعه دهندگان تمام تلاش خود را برای بالا بردن سطح امنیت کاربرانشان می کنند تا نام کاربری افراد از روی نقشه حذف شود ( اگرچه نام کاربران برای دوستان همچنان باقی خواهد ماند). اگرچه گوگل قادر به حل نواقص در Waze برای کسب تجربه ای امن و قابل اعتماد کاربر خواهد بود.


   1. راید شیرینگ یا به اشتراک گذاری خودرو به فرآیندی گفته می شود که در آن مالک یک خودرو در یک مسیر مشخص صندلی های خالی خودروی خود را با مسافران هم مسیر خود به اشتراک می گذارد.  به اشتراک گذاری خودرو همزمان با وقوع بحران انرژی مطرح شد و هم اکنون در سراسر جهان در حال انجام است.
   2. یک سرویس درخواست تاکسی(ماشین با راننده) است که به وسیله ی آن می توانید در اکثر کشورهای دنیا(به خصوص در شهرهای توریستی) از طریق تلفن همراه خودتان(اندروید و آی او اس) راننده اختصاصی درخواست کنید.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  5,195,850 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  1,730,850 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  6,928,350 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  2,597,100 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  2,597,100 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  3,463,350 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  6,237,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد