بررسی عادات و نگرانی های افراد مسن در دنیای آنلاین

10 مهر 1395 بررسی عادات و نگرانی های افراد مسن در دنیای آنلاین

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛سن بشریت به طور پیوسته ای در حال پیر شدن است و به همین خاطر تعداد سالمندان دنیای آنلاین در حال افزایش است. امروزه تقریبا 18% از کاربران فیس بوک سنینی 55 یا مسن تر از آن را دارند.

ما مجموعه ای از چیزهایی که افراد مسن در هنگام گشت و گذار در اینترنت را باید یاد بگیرند گرد هم آورده ایم چه آنها از تهدیدات سایبری آگاه باشند و چه بترسند، در زمانی که آنلاین هستند می بایستی احتیاط لازم را به عمل آورند. ما پژوهش هایی در آگوست 2016 در بین 12,546 کاربر از 21 کشور در سنین 16 سال به بالا انجام دادیم. از بین پاسخ دهندگان 13% آنها مسن تر از 55 سال بودند که 7% آن ها 55 تا 64 ساله بودند و 6% آنها 65 ساله و مسن تر بودند.

افراد مسن چه کاری در فضای آنلاین انجام می دهند؟

کاربران قدیمی اینترنت به طور کاملا باور نکردنی ای همانند یک شخص جوان با اینترنت کار می کنند. آن ها نامه می نویسند، به عنوان مثال 94% پاسخ دهندگان سنین 55 و بالای آن به طور منظم از ایمیل استفاده می کنند.

25% از آنها از اپلیکیشن های پیام رسان و تماس های تصویری مثل (اسکایپ و Google Hangouts) استفاده می کنند. 61% افراد سنین 55 سال و بیشتر از آن در شبکه های اجتماعی و جاهایی که با دوستان و فرزندان خود ارتباط برقرار کنند، حاضر می شوند.

افراد مسن همچنین تمایل زیادی به فروشگاه های آنلاین و استفاده از ابزارهای سرمایه گذاری دارند. 64% از آنها به طور منظم فروشگاه های آنلاین را بازدید می کنند و با کارت بانکی خود آن ها را پرداخت می کنند. 68% این افراد از ابزار آنلاین بانکی خود استفاده می کنند( تقریبا این درصد بالایی برای این سنین است زیراکه تمام گروه های سنی کمتر از این سنین استفاده ی کمتری دارند و تقریبا 59% هستند). بیش از یک سوم کاربران مسن از راهنمای بلیط و هتل های آنلاین بازدید می کنند.

در همین زمان است که اغلب افراد مسن قربانی مجرمان سایبری می شوند و پول و داده های خود یا هر دو را از دست می دهند.

چه چیزهایی را آن ها باید در مورد امنیت سایبری بدانند؟

متاسفانه افراد بالای 55 سال به طور کامل اطلاعات و دانش کافی را در مورد امنیت سایبری ندارند. تنها یک سوم از پاسخ دهندگان تا به حال شنیده بودند که از طریق وب کم می توان جاسوسی کرد. همزمان با این موضوع، کاربران مسن، کاربران پر و پا قرص گجت ها هستند. یک چهارم از پاسخ دهندگان از تبلت ها و یک سوم از آنها از گوشی های هوشمند استفاده می کنند.

این افراد می دانند که کامپیوترهای شخصیشان نیاز به محافظت دارد و 93% از آن ها ادعا کردند که برای ویندوز خود از محصولات آنتی ویروس استفاده می کنند. البته در همان حال آن ها از محافظت دیگر دستگاه های متصل خود غافل شده بوده اند. بیش از نیمی از پاسخ دهندگان مسن به اشتباه فکر می کردند کامپیوتر های اپل امن هستند و نیازی به محافظت ندارند.

در مورد تلفن های هوشمند هم اوضاع بهتر نیست. تنها 52% از افراد مسن گفتند که از راهکار های امنیتی آنتی ویروس برای محافظت از دستگاه های تلفن همراه خود استفاده می کنند. متاسفانه، در بین پاسخ دهندگان نظر سنجی، تنها 57% از کاربران گفتند که از دستگاه های موبایل خود محافظت می کنند.

اگرچه 75% از افراد مسن از دستگاه های اصلی خود با قرار دادن رمز عبود محافظت می کنند، اما آن ها موفق به تنظیم کلمه ی عبور برای دیگر دستگاه های متصل خود نشدند. تنها 30% از کاربران 55 ساله و بیشتر از آن تنظیمات حریم شخصی دقیقی برای شبکه های اجتماعی و مرورگرهای خود انتخاب می کنند. و کمتر از 18% آن ها گزینه ی موقعیت جغرافیایی را در اپلیکیشن های خود غیر فعال می کنند.

ما متوجه مسئله ای جالب شدیم: یک چهارم کاربران قدیمی اینترنت تمایلی به اجتناب از وب سایت های محبوب مانند گوگل و فیس بوک بخاطر ترس ناشی از اشتراک گذاری اطلاعات شخصی خود دارند. در همان رابطه جا دارد که بگوییم آن ها دو برابر از افراد 16 تا 24 ساله محتاط تر هستند که البته این احتیاط آن ها ناشی از ترس آن ها است و 12% از آن ها از اشتراک گذاری واهمه دارند.

تنها نیمی از افراد مسنی که ما در ارزیابی خود آن ها را بررسی کردیم، خطرات بالقوه از انجام معاملات آنلاین را تشخیص می دادند. اکثر کاربران مسن چیزهایی در مورد نقض امنیتی، بدافزار هایی که اطلاعات و پسورد ها را تهدید می کنند و یا کلاهبرداران آنلاین که منجر به از دست دادن پول ایشان می شوند را شنیده بودند. با این حال، تنها 14% از آنها معتقد بودند که چیزی شبیه آن ها می تواند اتفاق بیوفتد. متاسفانه افراد مسن خیلی بیشتر نسبت به افراد جوان از امنیت سایبری غافل می شوند.

والدین خود را مطلع سازید

در بین تعداد زیادی از افراد مسن احساس می شود که آنها در تکنولوژی به اندازه کافی زرنگ و دانا نیستند و البته همیشه همیشه منتظرند تا از بستگان خود درخواست کمک کنند.

اعضای جوان خانواده نیز اذعان کردند که خانواده های مسن آن ها با خطرات جدی روبرو هستند. بیش از نیمی از کاربران جوان در مورد زندگی آنلاین پدر و مادر خود نگران بودند و نزدیک به دو سوم از این کاربران جوان نگران پدربزرگ و مادر بزرگ خود بودند.

کاربران نسل های قدیم کمتر در مورد مشکلات و خطرات سایبری اطلاع دارند، آن ها به طور کلی بیشتر اعتماد می کنند و به همین خاطر آسیب پذیرتر هستند. در بسیاری از موارد، آن ها حتی نمی توانند برای خیلی از دستگاه های خود برنامه های مورد نیاز را نصب کنند و یا تنظیمات امنیتی مناسب را اعمال کنند.

بنابراین تمام موارد لازم در مورد امنتیت سایبری و گشت و گذار در اینترنت را به طور منظم برای پدر و مادر یا پدر بزرگ و مادربزرگ خود شرح دهید. و البته، حفاظت از دستگاه های آن ها و خود آن ها را با تنها با نصب یک آنتی ویروس قوی تضمین کنید.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  7,715,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  2,570,050 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  2,571,888 ریال10,287,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  3,856,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  3,856,300 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  5,142,550 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  9,261,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد