هشدار: مجرمان هنوز هم می توانند از کارتهای بانکی چیپ دار سرقت کنند!

31 مرداد 1395 هشدار: مجرمان هنوز هم می توانند از کارتهای بانکی چیپ دار سرقت کنند!

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛صنعت بانکداری تلاش، زمان و هزینه بسیاری را صرف حفاظت و امنیت کارت های بانکی می کند. سالهای قبل، حفاظت آنها شامل اثر انگشت برجسته و امضا بود اما حالا چیپ های هوشمند یا همان قسمت الکترونیکی کارت های اعتباری و رمز عبورها محافظ سرمایه شما هستند و این دقیقا چیزی است که مجرمان آن را می خواهند و برای رسیدن به آن دست به هر کاری می زنند.

چیپ های جدید و پین کارت ها(1 EMV) امنیت بیشتری را نسبت به کارت های ساده به همراه دارد و اگر این گونه امنیت برای این کارت ها وجود نداشته باشد، مجرمان براحتی می توانند حفاظت نداشته ی آن ها را از بین ببرند. خوشبختانه، مجرمان تنها افرادی نیستند که این آزمایش ها را روی کارت ها انجام می دهند و سعی برای شکستن راه های امنیتی کارت ها دارند، کارشناسان امنیتی نیز این بررسی کامل را انجام می دهند. محققان شرکت ها برای آسیب پذیری در تجهیزات و معماری سیستم های پرداخت کاوش و بررسی زیادی کرده و سعی بر این دارند که نقاط ضعف در این زمینه را بررسی کرده و به توسعه دهندگان در مورد امنیت کارت ها هشدار لازم را قبل از اینکه مجرمان راهی برای نفوذ به کارت های آنها بیابد، می دهند.

یک محقق امنیتی در Black Hat گزارشی را ارائه کرده است که هم جای امیدواری دارد هم کمی نگرانی: بله مجرمان می توانند پول را از کارت های چیپ بدزدند، اما مردم هم آنقدرها بی دست و پا نیستند و می توانند به نحوه ای از خودشان محافظت کنند. دو نفر از کارمندان NCR Corporation، (شرکتی که دستگاه های پرداخت و خود پرداز را توسعه می دهد، در حمله ی دستگاه های پرداخت که معمولا در فروشگاه ها و ایستگاه های گاز استفاده می شود حضور یافتند. آنها با استفاده از کامپیوتر کوچک و ارزان Raspberry Pi توانستند به ارتباط بین کامپیوتر اصلی فروشگاه و ماژول پرداخت وارد شوند.

به طور کلی، ارتباط بین این دو سیستم باید به طور درستی رمزگذاری شده باشد اما متاسفانه در بسیاری از موارد دستگاه های پرداخت از رمزگذاری ها ضعیفی برخوردار هستند. در نتیجه، مجرمان به راحتی می توانند در این بین از حملات مرد میانی استفاده کنند: آنها ارتباط داده های بین ماژول پرداخت و کامپیوتر اصلی را قطع کرده و آن را رمزگشایی می کنند.

این حمله در واقع به منظور استخراج داده ها از طریق امنیت سست یک چیپ کارت نیست. داده های خاص، مثل پین کد که چیپ ها را رمزگذاری می کند و هرگز اجازه باز کردن آن را نمی دهند از اهمیت بالاتری برخوردارند. با این حال، مهاجم می تواند داده های دیگری را نیز از چیپ ها بدست آورند، این داده ها معمولا در قسمت نوار مغناطیسی کارت ها نوشته شده است.

با استفاده از این روش مجرمان می توانند نام و شماره کارت مالک را بیابند و با استفاده از کارت اعتباری قربانی به پرداخت آنلاین بپردازند. البته در این مورد، مجرمان به کد CVV2 یا  CVC2 که بر روی کارت درج شده است نیاز دارند، که معمولا این کد در زمان انتقال داده به صورت مخفی باقی می ماند. اما مجرمان همیشه در کار خود موفق هستند و می توانند براحتی این اطلاعات را از دارندگان کارت بگیرند.

درخواست های مرسوم و استانداردی مثل "وارد کردن کارت" و "زدن پین کد" همیشه دیده می شوند و دستگاه های پرداخت می توانند تذکرهای زیادی نشان دهند، یک درخواست جدید مثل "وارد کردن CVV2 یا  CVC2".

در اینجا رویکرد جالب دیگری وجود دارد: مجرم می تواند چیز دیگری را مثل " خطا، پین کد را دوباره وارد کنید" اضافه کند. اما این بار دستگاه پردازنده ممکن است فکر کند که این درخواست برای گشایش است و نه امنیت اطلاعات! اگر این فریب عملی شود، دستگاه پرداخت اطلاعات امن را بدون رعایت ایمنی ارسال می کند و مجرمان به همین راحتی پین کد قربانیان را بدست می آورند.

محققان دو راهنمایی ساده برای دارندگان کارتی که می خواهند از حملات مجرمان در امان بمانند، پیش روی آنها قرار داده است. اول از همه شما هرگز در یک پرداخت نباید دوبار پین کد خود را وارد نمایید. اگر به شما خطا داده شد و درخواست دوباره برای وارد کردن پین کد داده شد، سریعا آن پرداخت را کنسل کنید، کارت را از دستگاه خارج کنید و یکبار دیگر آن را وارد نمایید و پین خود را تنها یکبار وارد کنید(تاکید می کنم تنها یکبار). شما همچنان باید احتیاط کنید و هرگونه درخواست اضافی توسط دستگاه را نادیده بگیرید. خصوصا اگر این درخواست " CVC2/CVV2شما چه است؟" باشد.

راه دوم برای افزایش امنیت متاسفانه در تمام کشورها قابل اجرا نیست، اما بد نیست بدانید. کارشناسان NCR عقیده ی قابل توجهی در مورد امنیت سیستم های پرداخت موبایل مثل اپل را دارند، آنها می گویند پرداخت با ساعت های هوشمند و یا تلفن ها خیلی بیشتر از استفاده از کارت های اعتباری می تواند امن باشد.


1.این کارت‌ها به کارتهای Chip-and-PIN نیز معروف هستند (که همراه با یک چیپ هوشمند و یک پین کد ارائه می‌شوند). این کارت‌ها دارای یک چیپ هستند که برنامه‌ای جهت تشخیص پرداخت‌های غیر متعارف روی آن نصب شده است. علاوه بر این، این کارت‌ها نیاز به یک پین کد برای افزایش امنیت در پرداخت دارند.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  ایمن بمانید- هرآنچه در محل کار و خانه انجام می‌دهید هرآنچه در محیط آنلاین انجام می‌دهید- روی دستگاه‌های پی‌سی، مک و اندروید- بسته‌ی امنیتی پیشرفته و تک‌لایسنسیِ ما به شما کمک ...

  5,620,965 ریال8,029,950 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  امنیت پیشرفته‌ای که همیشه همراه شماست بخش مهمی از زندگی اکثر ما اکنون روی گوشی‌ها و تبلت‌هاست- پس به امنیت موبایلی نیاز دارید که شما را همیشه امن نگه ...

  2,674,950 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  قوی‌ترین و پرفروش‌ترین مجموعه‌‌ امنیتی ما امنیت خانواده چنددستگاهه مجهز به آنتی‌ویروس، ضدباج‌افزار، امنیت وبکم، مدیر کلمه‌عبور و 87 فناوری دیگر، همگی با یک لایسنس. ...

  6,424,470 ریال10,707,450 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  4,013,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  4,013,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  بهترین آنتی‌ویروس ما برای ویندوز پی‌سی شما جدیدترین ویروس‌ها، باج افزارها، جاسوس‌افزارها، رمزگرها و غیره را بلاک کرده و کمک می‌کند جلوی بدافزار ماینینگِ رمزارز -که به ...

  5,352,450 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  9,639,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد