توصیه هایی کلی در دنیای دیجیتال برای والدین کودکان 0 تا 5 سال

18 مرداد 1395 توصیه هایی کلی در دنیای دیجیتال برای والدین کودکان 0 تا 5 سال

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛امروزه پدر و مادرها با چالش بزرگی در رابطه با با فرزندانشان روبرو هستند:"چگونه به فرزندانمان علم استفاده از کامپیوتر را بیاموزیم؟ چه برنامه هایی از نظر سنی برای کودکان ما مناسب هستند؟ چگونه از دیدن محتوای نامناسب و اعتیاد اینترنتی که در حال گسترش است، جلوگیری کنیم؟ چگونه از اطلاعات و پول هایمان در برابر سهل انگاری و بی دقتی فرزندان محافظت کنیم؟ در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد و البته این مطالب توصیه هایی است که برای سنین خاص در نظر گرفته شده است و جهت سودمندی بیشتر کل مطالب در تمامی سنین را مطالعه فرمایید.

از تولد تا دو سالگی: اولین گام به دنیای دیجیتال

کودکان زیر سه سال ادراک بی نظیری نسبت به محیط پیرامون خود دارند. همه چیز به طور کامل برای آنها تازگی دارد و تنها با یکبار تلاش برای یادگیری تکنولوژی می توانند آن را به طور عجیبی فراگیرند. آنها در همان ابتدای تولد با تکنولوژی شروع به تعامل می کنند و تکنولوژی آنان را به سمت خود می کشد .اینگونه کودکان را که از نوپایی با تکنولوژی درگیر می شوند را" بچه های تکنولوژی" می نامند. در حالی که ممکن است خیلی از شما در سنین بالاتری با تکنولوژی آشنا شده و با آن خو گرفته اید.

در این سن، کودک هنوز قادر به تایپ کردن، گشت و گذار در اینترنت یا نصب برنامه نمی باشد. از یک طرف هم دنیای دیجیتال هیچ استفاده ای برای کشف و تحقیق توسط کودکان نوپا ندارد. البته شما باید در هر صورت مراقب فرزندان خود و رفتار آن ها باشید، ممکن است به صورت اتفاقی به دستگاه شما و یا اطلاعات ذخیره شده آسیب بزنند.

محافظت به چه معناست؟

 • چیزی که شما به عنوان اولین اولویت برای حفاظت از دستگاه نیاز دارید به این شرح است: در این سن، کودکان نه تنها عادت دارند که دستگاه را به طور تصادفی به زمین بیندازند، بلکه این هدف را با منظور انجام می دهند و این مقتضای سن آن ها است. کاملا آشکار است که انگار بسیاری از والدین تهدیدات آن را به راحتی فراموش می کنند. یک کیف محافظ و یک محافظ برای صفحه نمایش تهیه کنید و سعی کنید تفریح کودک خود را با یک گوشی هوشمند و یا یک تبلتی که دسترسی آن تا حد امکان محدود شده است، آغاز کنید. بهترین مکان در هنگام بازی کودکان، قرار دادن آن ها بر روی فرش نرم و یا تخت بزرگ است.
 • برنامه ای به منظور جلوگیری از اجرای اپلیکیشن ها(بدون دسترسی قبلی) نصب کنید و آن را تا قبل از اینکه دستگاه را برای بازی به فرزندتان بدهید، اجرا کنید. حتی اگر کودک به طور اتفاقی کارتون در حال پخش را متوقف کند، فقط این اپلیکیشن در دسترس خواهد بود.

چه چیزهایی را باید به فرزندان بگوییم و نشان دهیم؟

 • هرگز از نشان دادن تبلت و یا گوشی هوشمند به کودکتان دریغ نکنید. زندگی آینده ی آنها حول تکنولوژی در حال رشد خواهد بود. این یک شانس برای کودکتان خواهد بود، زیراکه این تکنولوژی یک جنبه ی عادی از زندگی روزمرئه می باشد و بهتر است آن را از کودکی فراگیرد.
 • و البته افراط نکنید. کودک نوپا باید درک کند که دستگاه یک اسباب بازی نیست، البته این تعریف به عهده ی پدر و مادر است و آن ها در تفهیم این موضوع به فرزندان، نقش اصلی را ایفا می کنند.
 • بهتر است از همین سن صحبت کردن با کودکتان را آغاز کنید و به او یادآور شوید که نباید طولانی مدت مشغول بازی کردن و دیدن کارتون شود. یکبار تذکر برای کودک دو ساله کافی است تا نسبت به این موضوع محتاطانه رفتار کند و این تذکر باعث می شود کودکان در سنین بالاتر در این رابطه کمتر سرپیچی کنند.
 • سعی کنید به فرزندتان بگویید که دستگاه قابل شکستن است و باید با احتیاط از آن استفاده کرد.

از سه تا پنج سالگی:آموزش برای پیش دبستان

اگر فرزندانتان شانس بازی کردن با تلفن هوشمند را تا قبل از سه سالگی داشته باشند، در سالروز تولد سه سالگیشان می توانند شما را با مهارت هایشان غافلگیر کنند. آنها می توانند خود به تنهایی یک بازی را شروع کرده یا اینکه عکس ها را سریعا بیاورند. به احتمال زیاد در سن یک یا دو سالگی کودک نوپای شما، با اینگونه توانایی ها رشد کرده پس بهتر است آدرس بار سرچ ها را کنترل و آنها را دنبال کنید.

محافظت به چه معناست؟

 • ممکن است کودکان پیش دبستانی اعتیاد خفیفی به بازی کردن در فضای مجازی داشته باشند. در این مورد، بهترین راه محدود کردن زمان بازی کودکان است. یک ویژگی خاص در ساخت کنسول های بازی و برنامه های کنترلی پدر و مادر که بر روی موبایل و کامپیوتر هایشان هست وجود دارد که می تواند برای کنترل زمان بازی فرزندان مفید واقع شود.
 • در سن چهار سالگی، بچه به طور ناخودآگاه قادر به کشف ویژگی های خرید یا همان خرید برنامه بر روی گوشی ها می شود. ما توصیه می کنیم که شما خرید اپلیکیشن ها را غیر فعال و احراز هویت خود را برای خرید در فروشگاه های برنامه فعال کنید. اگر هم شما و هم کودکتان از دستگاه اپل استفاده می کنید، یک ویژگی مفید به نام FamilySharing (اشتراک گذاری خانواده ) وجود دارد: که در آن هرگونه اقدام در App Store نیاز به تایید پدر و مادر دارد و توسط آنها فعال می شود.
 • از کنسول های خاص، دستگاه های هوشمند و تنظیمات App Store استفاده کنید یا از برنامه های کنترل والدین برای محدود کردن بازی یا نرم افزار هایی که برای سن های بالاتر است، بهره ببرید.
 • اگر کودک شما به پیش دبستانی می رود و با خود گوشی هوشمند به همراه می برد، از برنامه های کنترل والدینی استفاده کنید که موقعیت جغرافیایی فرزندانتان را به شما نشان می دهد. این به شما کمک می کند تا هر لحظه ای که بخواهید کودکتان را در هرجای که قرار دارد را کنترل کنید. حتی شما قادرید گوشی گم شده ی او را مکان یابی کنید.

چه چیزهایی را باید به فرزندان بگوییم و نشان دهیم؟

 • هنگامی که دستگاه کودکتان را برای استفاده از بازی محدود کرده اید: برای او شرح دهید که که چرا زمان را محدود کرده اید و به او بگویید که دستگاه شما هم نیاز به استراحت دارد.
 • برنامه های آموزشی و کتاب های تعاملی را به فرزندان خود معرفی کنید: استفاده از برنامه های آموزشی را با استفاده از تلفن های هوشمند به آنها بیاموزید.
 • با یکدیگر از تلفن های هوشمند، تبلت و کامپیوتر استفاده کنید. هنگام بازی، به فرزندتان اجازه دهید جزئیات بازی را برای شما شرح دهد یا اینکه کتاب های تعاملی را با یکدیگر مطالعه کنید. دستگاه جداگانه ای نباید برای فرزند در خانواده وجود داشته باشد. فقط از آن برای به عنوان یک کانال اضافی برای یک کار شخصی استفاده کنید.
 • پیشنهاد فعالیت های دیگر در کنار بازی یا تماشای کارتون به فرزندانتان دهید. اینگونه فعالیت ها باعث اعتیاد می شود زیراکه کودک نمی داند فعالیت های دیگری هم برای سرگرمی اش وجود دارد. بهتر است که فرزند خود را برای پیدا کردن سایر فعالیت های فراگیر در سراسر دنیای دیجیتال فعال کنید.

 منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

 

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  5,825,650 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  1,940,650 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  7,768,150 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  2,911,900 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  2,911,900 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  3,883,150 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  6,993,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد