به وای فای همسایه چشم طمع ندوزید

18 اردیبهشت 1395 به وای فای همسایه چشم طمع ندوزید

   روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ امروزه با یک حرکت بالا و پایین، طوماری از شبکه های وای فای موجود در خانه های اطراف خود را می توانید ببینید و بهتر از همه چیز این است که این شبکه ها بدون کلمه عبور باشند. در این شرایط براحتی می توان وارد شبکه شد و کارهای اینترنتی خود را انجام داد و کسی هم متوجه نخواهد شد و آسیبی هم متوجه شخصی نمی شود، درست است؟

      ممکن است به نظر برسد که این جرمی بدون قربانی است اما واقعا نباید این کار را انجام دهید. برای شروع باید بگوئیم که این کار هنوز سرقت نامیده می شود حتی اگر صاحب شبکه در حماقت کامل شبکه وای فای خود را بدون رمز عبور در دسترس قرار داده باشد. در زیر برخی از دلایلی را آورده ایم که ممکن است باعث شوند هزینه وای فای مثلا "قرض گرفته" شده شما را بالا ببرند.

 

سوء قصد بدافزارها

      این هشداری برای طرفداران وای فای "عمومی" است. یکی از روشهای مجرمان سایبری راه اندازی شبکه های جعلی وای فای با هدف سرقت اعتبار کاربرانی است که صرفا می خواهند در محیط اینترنت گشت و گذار داشته باشند. این شبکه ها اغلب در کافی شاپ ها، مراکز و پارک های عمومی وجود دارند و هرگز نام خانه سوزان بر روی آنها قرار داده نمی شود اما ممکن است که حتی این شبکه همسایه شما سوزان باشد.

      این شبکه براحتی می تواند شوخی زننده یک همسایه هم باشد که صرفا به دنبال پیدا کردن دسترسی به کارت های اعتباری، Netflix یا شبکه های اجتماعی شما باشد.

 

 

امنیت چه چیزی باید تامین شود؟

      اگر هم روزی توانستید به شبکه وای فای بدون رمز همسایه خود متصل شوید، باید برایتان مشخص شود که این کاربر تا چه سطحی به امنیت خود فکر کرده است. اگر شما می توانید به آن شبکه متصل شوید پس هر شخص دیگری هم می تواند.

      در اینجا صحبت از امنیت بدین معنی است که برای اتصال به این شبکه، دستگاه شما باید در بهترین حالت خود قرار داشته باشد چون اگر شبکه همسایه آلوده باشد براحتی می تواند سیستم شما را تخریب کند. البته بهتر است ما امیدوار باشیم که آنتی ویروس شما بتواند اینگونه مشکلات را براحتی از بین ببرد.

 

کندی سرعت

      آیا دوست دارید زمانیکه به تماشای یک فیلم نشسته اید جریان بارگذاری آن در حالت بافر بماند؟ قطعا دوست ندارید این قبیل اتفاقات واقعا می توانند ما را عصبانی کنند.

      زمانیکه سوار وای فای همسایه خود می شوید سرعت و حجمی را که کاربر برای خود پرداخته است را دچار کندی و سواستفاده می کنید و به غیر از این افراد دیگری هم هستند که در آن منزل سکونت دارند و از این سرویس بهره مند می شوند اما تحت این شرایط حق آنان پایمال می شود. اگر خانم خانه در حال تماشای فیلم از اینترنت باشد و فرزندشان مشغول بازی های آنلاین باشد و همسرش برنامه های گوشی همراه خود را بروز رسانی کند و تحت این شرایط شما به این فهرست اضافه شوید و بخواهید آهنگ یا سریال بازی تاج و تخت را دانلود کنید قطعا آنها نمی توانند از سرعت بهره ای ببرند.

وای فای عمومی مانند استخر عمومی است.

                        

در بین استخر عمومی و وای فای عمومی چه نقطه اشتراکی است؟ افراد زیاد!

      اگر این اتفاق برای شما بیفتد خیلی عصبانی می شوید چون پول زیادی از دست داده اید اما صبر کنید، به این نکته هم فکر کنید که همسایه های شما هم برای وای فای خود پول پرداخت کرده اند.

 

مهمانی پیتزا

      تقریبا همه پیتزا یا بستنی را دوست دارند. صادقانه باید بگوئیم که رد کردن پیتزا یا بستنی رایگان بسیار سخت است. وای فای بدون رمز همسایه هم مصداق همین مثال است. البته باز هم در اینجا ممکن است همسایه ای مانند شما به وای فای بدون رمز همان همسایه که هم اکنون مانند ظرف عسل است علاقه مند باشد.

      متاسفانه ممکن است همسایه شما این سیستم را با دوستانش، پیک پیتزا، بستنی فروش سیار و افرادی دیگر به اشتراک گذاشته باشد. این مسئله در مورد شبکه های وای فای  صدق می کند که محافظت شده نیستند و یا از کلمات عبور نسبتا ضعیف و قابل حدس زدن استفاده کرده اند. مانند وای فای خانه سوزان.

      مشکل این است که نمی توان گفت در یک زمان چه کسانی به شبکه وای فای متصل هستند. با توجه به ضعیف بودن زنجیره امنیتی وای فای آیا واقعا امیدوار هستید که کاربران با کلیک کردن بر روی لینک های مخرب و نصب بدافزارها و با سرقت اعتباری روبرو نشوند؟

 

 

 

 

آیا این کار ارزش دارد؟

     دستگاه شما میزبان اطلاعات ارزشمند شما است. همه چیز از کار گرفته تا عکس های خانوادگی که تبدیل به خاطرات دیجیتال شما شده اند بر روی این دستگاه ها ذخیره می شوند. آیا واقعا می خواهید برای پرداخت نکردن پول وای فای این خطرات را برای خود بخرید؟

      اگر از من بپرسید جوابم منفی است. نه تنها "قرض گرفتن" وای فای همسایه غیر قانونی است بلکه نشانگر بی ملاحظه بودن هم است.

      پیشرفت کنید، با تهیه یک برنامه امنیتی مناسب نه تنها از شبکه خود محافظت خواهید کرد بلکه با نصب یک آنتی ویروس قدرتمند می توانید زمانیکه در حال گشت و گذار در اینترنت هستید در سایه امنیت قرار بگیرید. بهترین گزینه ای که من می توانم به شما توصیه کنم Kaspersky Total Security است که دارای ویژگیهای بسیاری برای محافظت از دستگاه های مختلف می باشد.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

 

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  7,085,250 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  2,360,250 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  4,723,875 ریال9,447,750 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  3,541,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  3,541,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  4,722,750 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  8,505,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد