هکرها وب کم را برای استفاده یوتیوب هک میکنند

14 اردیبهشت 1395 هکرها وب کم را برای استفاده یوتیوب هک میکنند

       روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ دیروز نیمی از کاربران شبکه اجتماعی روسی 2ch هشدار دریافت کردند. هکر ویدئویی را از یک رایانه هک شده پخش کرد و این نمایش را به صورت آنلاین نشان داد. برای مثال زمانی که قربانیان رایانه خود را روشن می کردند در مرورگر شان یک فیلم غیر اخلاقی پخش می شد.

     هک کردن وب کم برای هکرهای جوان جالب است. در حالیکه عموم مردم این کار را وحشتناک می دانند اما برای هکرها یک سرگرمی به شمار می رود.

     در سال 2014 یک وب سایت غیر اخلاقی دست به کار عجیبی زد. این وب سایت ویدئوهایی از هزاران نفر را در 250 کشور جهان به نمایش گذاشت. در آخر هم مشخص شد که تمام کاربران با یک اشتباه ساده به هکرها اجازه این کار را دادند. این کاربران از کلمات عبور پیش فرض یا عبارات ساده مانند 12345 استفاده کرده بودند.

      وب سایت مذکور بسته شد اما مشکلات حل نشدند. در سال گذشته کاربران یک سایت سرگرمی روسی به نام Pikabu شروع به کاوش در جهان برای ارتباط با وب کم دیگران گرفتند. یک کاربر کتابچه راهنمایی برای هک کردن دوربین های مدار بسته بارگذاری کرد که نتیجه وحشتناکی داشت. خوانندگان این کتابچه با 101 ترفند برای هک کردن روبرو بودند تا یاد بگیرند چگونه کلمات عبور ضعیف را بیابند تا بتوانند تمام وب کم های همسایه ها را مورد کنکاش قرار دهند و آنها موفق شدند!

بنابراین اشکالات وب کم ها روز به روز بیشتر شد. اما حادثه اخیر دارای سناریوی کاملا متفاوتی بود.

 

 

چگونه این اتفاق افتاد؟

     2ch یا (Dvach) یک وب سایت ناشناخته است که در بین ترول ها بسیار محبوب است و هکرهای جوان هم از این سایت استفاده می کنند. به تازگی هم این سایت رسوایی بزرگی در میان روس ها به بار آورده است که مانند راه اندازی یک کمپین آزار و اذیت می باشد.

      این بار موضوع بر سر یک کاربر ناشناس است که با ورود به رایانه صدها کاربر در سراسر جهان ویدئوهای زنده آنان را بر روی سایت یوتیوب قرار داده است. برای چندین روز از آغاز 26 آوریل کاربران 2ch با بهره گیری از این امکانات به کنکاش در مورد زندگی خصوصی افراد و حتی دکوراسیون اتاق ها و ... دست پیدا کردند.

       هکر برای برقراری این جریان از چندین ترفند مختلف استفاده کرده بود. بحث سایت 2ch کاملا متفاوت بود: در این مورد هکر نه تنها به وب کم ها بلکه دارای دسترسی کاملی بر روی دستگاه قربانیان بود. این اتفاق اجازه می داد که هکر هر کاری که بخواهد بتواند انجام دهد.

                          

     ترفند مورد علاقه او این بود که ناگهان یک صفحه غیراخلاقی بدون آگاهی کاربر باز می شد و یا هکر صفحه پروفایل VK.com قربانی را به ترول های دیگر نشان می داد. پس از این مجرم ناشناس ترکیبی از روشهای هک برای کاربران شبکه های اجتماعی تدارک دید.

      در یکی از این حملات زمانیکه قربانی رایانه خود را روشن می کرد موسیقی پخش می شد. در گزارش TJournal آمده است که در اکثر موارد کاربران نمی دانستند که رایانه شان توسط شخص دیگری کنترل می شود. پس از مشخص شدن مشکل بسیاری از کاربران آنتی ویروس خود را فعال و ارتباط با اینترنت را قطع می کردند. در مواردی هم که کاربران از طرح های امنیتی کسپرسکی استفاده می کردند هکر کنترل رایانه را از دست می داد.

                        

     درس اول این است که هرگز و تحت هیچ شرایطی نباید طرح امنیتی خود را غیر فعال نگه دارید. اگر کاربرانی که تحت این حملات قرار گرفته بودند طرح امنیتی خود را غیر فعال نمی کردند هکر نمی توانست در اولین حمله آنها را هک کند.

 

این کار چطور امکان دارد؟

      در این مقاله ما راجع به یک هک معمولی صحبت نمی کنیم و مجرم سایبری هم صرفا یک وب کم با کلمه عبور ضعیف را هک نکرده است. او به صدها رایانه در چندین کشور جهان دست پیدا کرده است.

او چگونه این کار را انجام داد؟

     مجرم سایبری در این مورد توضیح داد که قربانیان از بازی ها و نرم افزارهای قفل شکسته استفاده می کردند. به عنوان مثال بسیاری از کاربران برای دانلود ویدئوها از نرم افزار رایگان MediaGet استفاده کرده بودند. هکر گفت که 90% کاربران 2ch بدافزارهای مخرب استفاده می کردند.

      هکرها برای کمک به عملکرد بدافزارها برنامه سیستم مدیریت LuminosityLink در رایانه قربانی نصب می کردند. با استفاده از این برنامه هکر دسترسی کاملی به رایانه قربانیان از جمله میکروفون و وب سایت های مرتبط با وب کم پیدا می کرد.

      سپس مشخص شد که لپ تاپ کاربران 2ch  توسط یک نرم افزار دوربین بخش دسترسی دوربین را دچار اختلال می کند. هک لپ تاپ ها در این شرایط کاری سخت اما شدنی است و موفقیت در این کار هم بستگی به مدل لپ تاپ دارد.

عملکرد صحیح چیست؟

       بهترین راه برای اینکه هدف ترول ها نشوید این است که بر روی وب کم لپ تاپ خود نوار چسب بچسبانید. اما این کار هم شما را در برابر هکرها محافظت نخواهد کرد و ممکن است رایانه شما هک شود و متوجه هم نشوید.

      با دسترسی به سیستم شما هکرها می توانند داده های حساب کاربری که (شامل بخش بانکداری آنلاین نیز می باشد) را هم شامل شوند و تحت این شرایط می توان رایانه شما را با اتصال به یک ربات قرار داد که در نهایت موجب آلوده شدن رایانه دوستانتان نیز می شود. به همین دلیل مخفی کردن وب کم نمی تواند کار مفیدی باشد.

پس ما باید عادت های آنلاین خود را تغییر دهیم.

 1.     دانلود برنامه های آزاد از سایت های شخص سوم بسیار خطرناک است. کاربران به ندرت می توانند یک وب سایت جعلی از قانونی را تشخیص دهند. بنابراین اگر می خواهید برنامه ای نصب کنید باید آن را از سایت تولید کننده دریافت کنید.
 2.     هکر 2ch آنتی ویروس قربانیان را خاموش و رایانه آنها را دوباره راه اندازی می کرد. اگر این کاربران راه حل های امنیتی خود را به صورت تمام وقت فعال نگه می داشتند مخرب ترین بدافزار هم نمی توانست به سیستم آنها دسترسی پیدا کند. به همین دلیل آنتی ویروس همیشه باید فعال باشد.
 3.     اگر هم دارای یک طرح امنیتی نمی باشید شدیدا توصیه می کنیم از Kaspersky Internet Security استفاده کنید. از ویژگی های مفید این برنامه محافظت از دسترسی های غیر مجاز به دوربین های وب کم می باشد.

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  5,195,850 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  1,730,850 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  6,928,350 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  2,597,100 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  2,597,100 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  3,463,350 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  6,237,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد