چگونه تروجان های بانکی احراز هویت دو عاملی را دور می زنند

18 فروردین 1395 چگونه تروجان های بانکی احراز هویت دو عاملی را دور می زنند

        روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ دو عامل احراز هویت به طور گسترده ای توسط موسسات بانکی مورد استفاده هستند. البته این روش حتی بهتر از کلمات عبور غیر قابل نفوذ کار می کند. اما متخصصان امنیتی یافته اند که این روش محبوب از 10 سال پیش که در اوج محبوبیت قرار داشت هم مورد تهاجم قرار گرفته بود.

     این کاری است که سازندگان بدافزارها انجام می دهند. به همین دلیل توسعه دهندگان تروجان های بانکی با یک پیامک به سهولت به کلمات عبور دست پیدا می کردند. چگونگی این عملکرد در زیر شرح داده شده است:

 1.      کاربری که نرم افزار بانکداری را در گوشی هوشمند خود راه اندازی می کند.
 2.      تروجان می تواند برنامه مورد استفاده را شناسائی کند و با پوشش مشروع یک کپی جعلی از صفحه بانک نمایش دهد و صفحه جعلی هم کاملا واقعی به نظر می رسد.
 3.      قربانی بر روی برنامه جعلی، حساب کاربری و رمز عبور را وارد می کند.
 4.      تروجان اعتبار کاربر را برای مجرمان سایبری ارسال می کند. مجرمان هم با استفاده از این داده ها به نرم افزار بانکداری کاربر وارد می شوند.
 5.      سپس مجرمان معاملات مالی را با حسابهای خود انجام می دهند.
 6.      قربانی بر روی موبایل خود پیامک یکبار رمز را دریافت می کند.
 7.      تروجان کلمه عبور را از پیامک استخراج کرده و برای مهاجم سایبری ارسال می کند.
 8.      سپس پیامک از دید کاربر پنهان می شود. به همین دلیل قربانی از عملیات جاری در حساب بانکی و تاریخ معاملات بی خبر می ماند.
 9.      مجرمان با استفاده از رمز عبور معاملات را انجام داده و پول قربانی را به سرقت می برند.

 

      اگر بگوییم که هر تروجان قدرتمندی می تواند از حفره های نفوذ دو عامل سیستم احراز هویت مبنی بر پیامک عبور کند اغراق نکرده ایم. در واقع سازندگان این بدافزارها انتخاب دیگری هم ندارند همانطور که تمامی بانکها به نوبه خود برای اقدام به محافظت نیاز به وفق دادن خود با سیستم تروجان ها دارند.

     بیشتر از آنچه که فکر کنید برنامه های بسیار مخربی وجود دارند که قادرند عملیاتی اینچنینی انجام دهند. در طول چند ماه گذشته کارشناسان کسپرسکی سه گزارش مفصل برای سه بدافزار مختلف منتشر کرده اند که هر یک از دیگری خطرناک تر می باشند:

 1.      Asacub یک برنامه جاسوسی که با استفاده از تروجان های تکامل یافته توسط تلفن همراه قربانی از حساب بانکی پول سرقت می کند.
 2.      Acecard یک تروجان بسیار قدرتمند است که می تواند بیش از 30 برنامه بانکی متفاوت را تحت پوشش حملات خود قرار دهد. به هر حال بدافزارهای تلفن همراه بر این روند تسلط پیدا کرده اند: در ابتدا تروجان ها از یک برنامه برای یک بانک در جهت پرداخت ها استفاده می کردند اما در حال حاضر می توانند از چندین برنامه جعلی در یک زمان واحد استفاده کنند.
 3.      Banloader یک تروجان برزیلی است که با روش (چند سکوئی) cross-platform قادر است خود را بطور همزمان بر روی رایانه و دستگاههای تلفن همراه راه اندازی کند.

     بنابراین می بینید که دو عامل احراز هویت نمی تواند از کاربر در برابر تروجان های بانکی محافظت کند. سالها است که این عملکرد با ایراد همراه است و وضعیت آن هم امروزه بهتر نشده است. به همین دلیل شما نیاز دارید تا اقدامات امنیتی اضافی برای خود داشته باشید.

     قوانین اساسی در اینجا به کمک می آیند اما نه 100%، زیرا این برنامه ها می توانند در فروشگاههای رسمی هم وجود داشته باشند زیرا به اندازه کافی در فروشگاههای بازی و نرم افزار، تروجان وجود دارد.

     به همین دلیل مطمئن ترین راه نصب یک ضد ویروس مناسب برای گوشی همراه است. شما می توانید این کار را با نسخه اولیه Kaspersky Internet Security آغاز کنید. این برنامه برای اسکن دستی دستگاه شما رایگان است اما اگر می خواهید با آن ویروسها را شکار کنید باید برای آن پول پرداخت کنید.   

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security Multi Device 2018

  هکرها و مهاجمان همیشه در حال پرسه زدن هستند، اما وقتی شما به اینترنت متصل می‌شوید، ما از شما محافظت می‌کنیم و به شما یاری می‌رسانیم تا از زندگی دیجیتالی خود در برابر مجموعه بزرگی از خطرات دیجیتالی ...

  4,109,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  1,463,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  با توجه به اینکه اعضای خانواده از برنامه‌ها و دستگاه‌های گوناگونی استفاده می‌کنند و از وب‌سایت‌های گوناگونی بازدید دارند، محافظت از آنها در برابر هکرها، مهاجمان و باج‌افزارها، کار چندان ساده‌ای ...

  5,873,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  2,203,600 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  2,203,600 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus 2018

  با توجه به اینکه بخشی زیادی از زندگی شما روی رایانه شخصی‌تان قرار دارد بسیار مهم است که بتوانید از آن به خوبی محافظت کنید. محصول «آنتی‌ویروس کسپرسکی» راهی ...

  2,933,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد