ویروس Flame چیست؟

22 خرداد 1391
flame
"Flame تا به امروز می تواند به عنوان پیچیده ترین تهدید سایبری که تا به کنون شناخته شده تعریف شود. این ویروس بسیار بزرگ و بصورت غیر قابل تصوری یپیچیده است. این ویروس کاملا بیانگر مفهوم جنگ و جاسوسی سایبری است." الکساندر گوستاو
متخصص آزمایشگاه کسپرسکی
ویروس Flame چیست؟

ویروس Flame یک برنامه ی بسیار پیچیده و خرابکارانه است که در حال حاضر بصورت فعال و بعنوان یک سلاح سایبری برای هدف گذاری مراکز خاصی در کشور های مختلف استفاده می شود.

بر اساس درخواست واحد مخابراتی بین المللی(ITU) از آزمایشگاه کسپرسکی برای بررسی این آلودگی ناشناخته، متخصصان کسپرسکی کشف کردند که این ویروس برای ارسال اطلاعات و جاسوسی سایبری ساخته شده است. این ویروس می تواند اطلاعات با ارزش را سرقت کند. این ویروس تنها اطلاعات مربوط به سیستم را سرقت نمی کند بلکه اطلاعات کامل در مورد سیستم های هدف گذاری شده، اطلاعات نمایش داده شده بر روی صفحات نمایش داده شده ی کامپیوتر و صدای محیط. پیچیدگی و عملکرد Flame بسیار متفاوت و پیچیده تر از هرگونه سلاح سایبری تا کنون است.

Flame پیچیده ترین و مخرب ترین سلاح سایبری تاکنون می باشد.این ویروس بصورتی طراحی شده است که تقریبا ردگیری آن غیر ممکن باشد. هر چند که بدافزار ها معمولا به گونه ای طراحی می شوند که کوچک و قابل مخفی شدن باشند، سایز ویروس Flame تا به حال ناشناخته باقی مانده است. Flame از تکنیک های بسیار پیچیده ای برای انتشار آلودگی در شبکه های کامپیوتری استفاده می کند که در گذشته تنها در یک سلاح سایبری از آن استفاده شده بود: استارکس نت. اگرچه به نظر میرسد ویروسFlame از مارس 2010 شروع به فعالیت کرده، اما هیچ نرم افزار امنیتی این مسئله را کشف نکرده است...تا اینکه آزمایشگاه کسپرسکی موفق به شناخت آن شد.


تهدید

مراکز دولتی، شرکت های خصوصی و موسسات آموزشی قربانیان ویروس Flame بوده است. ویروس Flame بد افزار بسیار پیچیده و غیر طبیعی است که قادر به سرقت حجم بسیار بالایی از انواع مختلف اطلاعات است.

متخصصان آزمایشگاه کسپرسکی همچنان در حال بررسی ویروس Flame هستند. در طی روزها و هفته های آینده آزمایشگاه کسپرسکی وبلاگ خود را با مطالب به روز شده درباره ی این موضوع آپ دیت خواهد کرد.


اگر من آلوده شده ام...چه باید کرد؟

آخرین نسخه های محصولات شرکتی و خانگی کسپرسکی کلیه ی گونه های ویروس Flame را می شناسد و آن را از بین می برد و به عنوان خانواده Worm.Win32.Flame تعریف شده است.

محصولات مرتبط

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد