چطور تروجان‌ها اکانت‌های گیمینگ را سرقت می‌کنند؟

09 تیر 1399 چطور تروجان‌ها اکانت‌های گیمینگ را سرقت می‌کنند؟

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ ما اغلب از تهدیدهای آنلاینی که متوجه گیمرها می‌شود از جمله بدافزارهایی در کپی‌های پایرت‌شده، مودها[1] و جعل‌ها (فیشینگ و انواع اسکم‌ها موقع خرید یا مبادله‌ی آیتم‌های درون‌گیمی را که دیگر نگوییم) صحبت می‌کنیم. همین چند وقت پیش بود که نگاهی داشتیم بر مشکلاتی حین خرید اکانت‌ها. خوشبختانه، جلوگیری از تهدیدها –در صورتیکه نسبت بدان‌ها اطلاع داشته باشید- کار آسانی است. اما در این خبر با شما از مشکل دیگری سخن گفته‌ایم؛ مشکلی که باید از آن خبر داشته باشید و در برابر آن از خود دفاع کنید: سارقین رمزعبور. وقتی راهکارهای امنیتی ما آن‌ها را گیر می‌اندازد معمولاً در قالب Trojan-PSW شناسایی می‌شوند. این نوع تروجان‌ها، تروجان‌هایی هستند طراحی‌شده برای سرقت اکانت‌ها (یا ترکیبی از نام کاربری/رمزعبور یا توکن‌های سشن).

شاید تا به حال اسم سارقین استیم به گوشتان خورده باشد؛ تروجان‌هایی که در محبوب‌ترین سرویس گیمینگ مشغول سرقت اکانتند. اما پلت‌فرم‌های دیگری مانند Battle.net، Origin، Uplay وEpic Games Store نیز آن بیرون هست که می‌تواند مورد هجوم مجرمین سایبری قرار گیرد. همه‌ی پلت‌فرم‌های مذکور مخاطبینی چند میلیون دلاری دارند؛ پس طبیعی است که مهاجمین به چنین پلت‌فرم‌هایی علاقه نشان دهند و دزد رمزعبور را به جان آن‌ها بیاندازند.

دزد رمزعبور چیست؟

دزدان رمزعبور[2] نوعی بدافزارند که کارشان سرقت اطلاعات اکانت است. در اصل، چیزی شبیه به تروجان بانکی هستند اما به جای قطع کردن یا جایگزین کردن داده‌های واردشده معمولاً اطلاعاتی را که از پیش در کامپیوتر ذخیره شده است سرقت می‌کنند: نام‌های کاربری و رمزهای عبورِ ذخیره‌شده در مرورگر، کوکی‌ها و سایر فایل‌های روی هارد درایوِ دستگاه آلوده.

افزون بر این، برخی‌اوقات اکانت‌های گیم فقط یکی از تارگت‌های سارقینند- برخی هم عاشق اطلاعات بانکی آنلاین و محرمانه‌ی شما هستند. دزدها می‌توانند به روش‌های مختلف اکانت‌ها را سرقت کنند. برای مثال، تروجان دزد Kpot را در نظر بگیرید (یا همان Trojan-PSW.Win32.Kpot). این تروجان عمدتاً از طریق اسپم ایمیل با پیوست‌هایی که از آسیب‌پذیری‌ها استفاده می‌کنند (برای مثال در مایکروسافت آفیس) برای دانلود بدافزار اصلی روی کامپیوتر توزیع می‌شود.

در مرحله بعد، دزد یا همان استیلر، اطلاعات مربوط به برنامه‌های نصب‌شده روی کامپیوتر را به سرور فرمان و کنترل انتقال می‌دهد و صبر می‌کند تا فرمان‌ها کار خود را پیش ببرند. از میان فرمان‌هایی که به کار گرفته می‌شود، چندتایی فرمان هست که برای سرقت کوکی‌ها، اکانت‌های تلگرام و اسکایپ و موارد دیگر استفاده می‌شوند. اینها می‌توانند فایل‌ها را با افزونه‌ی .config از  فولدر %APPDATA%\Battle.net سرقت کنند؛ فولدری که (همانطور که ممکن است حدس زده باشید) به خود Battle.net یعنی اپ گیم‌لانچرِ Blizzard وصل است. این فایل‌ها (از میان تمامی موارد دیگر) حاوی توکن سشن بازیکن هستند- بدین‌معنا که مجرمان سایبری نام‌کاربری و رمزعبور واقعی را دریافت نمی‌کنند اما می‌توانند از توکن به عنوان پوشش استفاده کرده و خود را جای کاربر واقعی جا بزنند. می‌پرسید چرا؟ جواب ساده است: آن‌ها بسیار سریع می‌توانند تمامی آیتم‌های درون‌گیمیِ قربانی را بفروشند (برخی‌اوقات پول حسابی‌ای هم از این طریق پارو می‌کنند).

این سناریوی امکان‌پذیری در عناوین مختلف Blizzard از جمله World of Warcraft و Diablo 3 است. بدافزار دیگری که Uplay–اپ گیم‌لانچر Ubisoft- را مورد هدف قرار داده است Okasidis نام دارد؛ البته راهکارهای ما آن را Trojan-Banker.MSIL.Evital.gen صدا می‌زنند. این بدافزار در خصوص اکانت‌های گیمینگ درست مانند تروجان Kpot عمل می‌کند با این تفاوت که دو فایل بخصوص را می‌دزدد:

%LOCALAPPDATA%\Ubisoft Game Launcher\users.dat و %LOCALAPPDATA%\Ubisoft Game Launcher\settings.yml.

Uplay همچنین خوراک بدافزاری به نام Thief Stealer (شناسایی‌شده با نام HEUR:Trojan.Win32.Generic) می‌باشد؛ بدافزاری که از فولدر/گیم‌لانچرِ %LOCALAPPDATA%\Ubisoft تمامی فایل‌ها مثل جاروبرقی را بالا می‌کشد. تازه، Uplay، Origin و Battle.net همگی طعمه‌ی چرب و نرمی‌اند برای بدافزار BetaBot (شناسایی‌شده به نام Trojan.Win32.Neurevt). اما این تروجان به طور متفاوتی وارد عملیات می‌شود. اگر کاربر از  URL حاوی یک سری کلیدواژه مخصوص دیدن کند (بعنوان مثال هر آدرسی با واژه‌های uplay یا origin) این بدافزار شروع می‌کند به جمع‌آوری داده از فرم‌های روی این صفحات. این یعنی نام‌های کاربری و رمزهای عبور اکانت که روی این صفحات وارد شده است دو دستی تقدیم مهاجمین می‌شود. در هر سه مورد، کاربر بعید است متوجه چیز مشکوکی شود- تروجان به هیچ‌وجه روی کامپیوتر خود را نشان نداده هیچ پنجره‌ای با درخواست نمایش نمی‌دهد و فقط مخفیانه فایل‌ها و/یا داده‌ها را می‌دزدد.

چطور در امان بمانیم؟ 

در اصل، از اکانت‌های گیمینگ باید درست مانند هر چیز دیگری محافظت شود. برای محافظت از آن‌ها نکات امنیتی زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

 • با احراز هویت دوعاملی از اکانت خود محافظت کنید. Steam مجهز به Steam Guard است و Battle.net نیز مجهز به Blizzard Authenticator. Epic Games Store هم دو گزینه اپ احراز هویت‌گر و احراز هویت با متن یا ایمیل را در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر اکانت‌تان به سرویس احراز هویت دوعاملی مجهز باشد، آنوقت مجرمان سایبری برای نفوذ به سیستم به چیزی بیش از صرفِ نام کاربری و رمزعبور نیاز خواهند داشت.
 • مودها را از سایت‌های مشکوک یا نرم‌افزارهای پایرت‌شده دانلود نکنید. مهاجمین بخوبی از عطش مردم برای چیزهای رایگان خبر دارند و از طریق بدافزاری مخفی‌شده در کرک‌ها، چیت‌ها و مودها آن را اکسپلویت می‌کنند.
 • از راهکار امنیتی مطمئنی استفاده کنید. برای مثال Kaspersky Security Cloud تمامی استیلرها را می‌گیرد و نمی‌گذارد دست از پا خطا کنند.
 • وقتی در حال بازی کردن هستید، آنتی‌ویروس خود را خاموش نکنید. اگر این کار را کنید، دزد رمزعبور ممکن است ناگهان دست به کار شود. حالت گیمینگِ Kaspersky Security Cloud نمی‌گذارد آنتی‌ویروس در طول بازی کردن شما منابع زیادی از سیستم را مصرف کند. این راهکار امنیتی هیچ تأثیری روی عملکرد یا نرخ فریم ندارد و همچنان تنها هدفش حفظ امنیت است. 

 

[1] Mods

[2] Password stealers

 

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکای، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکی نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  7,242,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  2,412,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  9,657,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  3,620,200 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  3,620,200 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  4,827,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  8,694,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد