LokiBot: تروجانی که اگر نتواند از کاربران سرقت کند، از آن‌ها اخاذی می‌کند!

LokiBot: تروجانی که اگر نتواند از کاربران سرقت کند، از آن‌ها اخاذی می‌کند!

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛هیدرا اسطوره های یونان باستان را به خاطر دارید؟ هیدرا یا هایدرا در زبان یونانی به معنای مارآبی است که در اساطیر یونان هیولای وحشتناک دارای بدنی شبیه به مار و سرهای فراوان بود. اما این بار به جای هیدرا یک تروجان شبیه به هیدرا در میان بدافزارهای اندروید ظاهر شده است.

LokiBot به عنوان یک تروجان بانکی

تروجان های معمولی بانکی چگونه رفتار می‌کنند؟ آن‌ها اغلب یک صفحه ی جعلی شبیه‌سازی شده که همانند رابط تلفن بانک همراه است را به کاربر ارائه می دهند. قربانی کاملا ناآگاهانه وارد حساب کاربری خود می شود و بدافزار به حساب اصلی قربانی نفوذ می کند و اجازه ی دسترسی به مجرمان داده می شود.

اما رفتاری که در بالا به آن اشاره شد مربوط به تروجان های بانکی معمولی است.  LokiBot چگونه رفتار می کند؟ این تروجان نیز همانند دیگر خانواده های خود رفتار میکند اما با این تفاوت که تروجان بانکی LokiBot نه تنها صفحه‌ی کاربردی بانکی بلکه واتس اَپ، اسکایپ و رابط مشتری Outlook را نیز شبیه سازی می کند و اعلان های مربوط به این برنامه ها را نمایش می دهد.

این بدان معنا است که یک فرد می تواند یک آگهی جعلی که گویی از بانک برای او ارسال شده را دریافت کند و همه چیز کاملا طبیعی به نظر برسد. در این حالت قربانی برای تایید وارد حساب کاربری خود می شود. LokiBot نیز هم همانند تروجان‌های دیگر نوتیفیکیشنی را بر روی صفحه ی کاربر نمایان می سازد که در این هنگام تلفن هوشمند قربانی به لرزش در می آید.

ترفندهای LokiBot هنوز تمام نشده است، این تروجان قادر است یک مرورگر را باز کند، به پیج های خاصی تغییر مکان دهد و حتی برای ارسال اسپم از یک دستگاه آلوده استفاده کند که این روش ها نحوه ی توزیع LokiBot هستند. تروجان پس از جمع آوری پول از حساب های قربانیان، مسیج های آلوده ای را به تمام لیست مخاطبین دستگاه آلوده برای آلوده کردن دستگاه های هوشمند و تبلت های افراد دیگر ارسال می کند. در برخی موارد در صورت لزوم LokiBot پیام های دریافتی را نیز پاسخ می‌دهد.

اگر قربانی برای حذف LokiBot تلاش کند، بدافزار رویی دیگر از خود نشان می دهد: برای سرقت پول از حساب بانکی، به اجازه ی مدیر نیاز است. اگر شما سعی کنید مجوز آن را رد کنید، تروجان بانکی به باج افزار تبدیل می شود.

LokiBot به عنوان باج افزار! چگونه گوشی هوشمند آلوده شده ی خود را از قفل خارج کنیم؟

در این مورد LokiBot صفحه را قفل و پیامی نشان می دهد که قربانی را متهم به تماشای پورنوگرافی کودکان می کند و از آن درخواست خسارت می نماید. تروجان همچنین داده های روی دستگاه را رمزنگاری می کند.

با بررسی کد LokiBot محققان دریافتند که این تروجان از یک رمزنگاری بسیار ضعیف استفاده میکند و به درستی عمل نمی کند. در این حمله نسخه های رمزنگاری نشده از تمام فایل های موجود بر روی دستگاه تحت نام های مختلف ذخیره می شود و بنابراین بازگرداندن فایل ها نسبتا ساده است.

با این حال صفحه ی نمایش قربانی قفل می شود و سازندگان بدافزار برای بازکردن دستگاه آلوده مبلغی را حدود 100$ در واحد بیت کوین درخواست می کند. شما مجبور به پرداخت باج نخواهید بود: پس از ریبوت کردن دستگاه در حالت safe mode، شما می توانید strip the malware of administrator rights (حقوق مدیر را برای بدافزار) بردارید و آن را حذف کنید. برای انجام این کار، ابتدا مشخص کنید که دستگاه شما کدام نسخه از اندروید را شامل می شود:

 •    به تنظیمات وارد شوید؛
 •    تب General را انتخاب کنید؛
 •   سپس بر روی About the device کلیک کنید؛
 •  خط Android version را بیابید. اعداد زیر آن نشان دهنده ی نسخه ی سیستم عامل شما است. برای فعال کردن safe mode در دستگاه اندرویدی بایستی سیستم عامل خود را از 4.4 به 7.1 ارتقاء دهید. مراحل زیر را پس از ارتقاء سیستم عامل دنبال کنید:
 •   دکمه ی power را تا زمانی که گزینه ی Power off یا Disconnect power source ظاهر نشده است، نگه دارید.
 •   Power off یا Disconnect power source را انتخاب کنید؛
 •    سپس در منویی که ظاهر می شود safe mode را انتخاب و بر روی OK کلیک کنید؛
 •   منظتر بمانید تا تلفن ریبوت شود؛

متاسفانه همه ی کاربران در مورد راه های حذف این بدافزار ترسناک چیزی نمی دانند و این عدم آگاهی می تواند باعث گسترش بیشتر بدافزار شود. قربانیان بدافزار LokiBot تا به حال مبلغی حدود 1.5 میلیون دلار را برای بازکردن دستگاه های خود پرداخت کرده اند.

بدافزار LokiBot در بازار سیاه فقط با مبلغ 2000 دلار قابل دسترس است و از این رو است که احتمال سرمایه گذاری روی این بدافزار از جانب مجرمان وجود دارد.

چگونه می توان دستگاه خود را مقابل LokiBot محافظت کرد؟

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

اشتراک گذاری مطلب

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security Multi Device 2018

  هکرها و مهاجمان همیشه در حال پرسه زدن هستند، اما وقتی شما به اینترنت متصل می‌شوید، ما از شما محافظت می‌کنیم و به شما یاری می‌رسانیم تا از زندگی دیجیتالی خود در برابر مجموعه بزرگی از خطرات دیجیتالی ...

  1,257,750
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  447,750
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  با توجه به اینکه اعضای خانواده از برنامه‌ها و دستگاه‌های گوناگونی استفاده می‌کنند و از وب‌سایت‌های گوناگونی بازدید دارند، محافظت از آنها در برابر هکرها، مهاجمان و باج‌افزارها، کار چندان ساده‌ای ...

  1,797,750
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  674,550
 • Kaspersky Small Office Security 5

  محافظت در حین کار سیستم امنیت دفاتر کوچک کسپرسکی برای کسب‌وکارهایی طراحی‌شده است که بین 5 تا 25 کامپیوتر و تعدادی سرور و دستگاه‌های همراه دارند. این سیستم ...

  8,100,000
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  674,550
 • Kaspersky Antivirus 2018

  با توجه به اینکه بخشی زیادی از زندگی شما روی رایانه شخصی‌تان قرار دارد بسیار مهم است که بتوانید از آن به خوبی محافظت کنید. محصول «آنتی‌ویروس کسپرسکی» راهی ...

  897,750

نظر خودتان را ارسال کنید

کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر