مروری بر وضعیت امنیت در سال 2017 و پیش‌بینی‌ها در مورد سال 2018

21 آذر 1396 مروری بر وضعیت امنیت در سال 2017 و پیش‌بینی‌ها در مورد سال 2018

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛جمع بندی یکسال تمام در ماه دسامبر یک سنت همیشگی است که عموما توسط متخصصان انجام می گیرد. امروز قصد داریم تا این جمع بندی را در وبلاگ کسپرسکی آنلاین اعلام کنیم تا کاربران دیدی کلی نسبت به آن ها داشته باشند.

باج افزارها

سال گذشته در همین روزها، ما سال 2016 را سال باج افزارها نام گذاری کردیم. در سال گذشته رمزنگارها و مسدود کننده های گوناگونی وجود داشتند و مقیاس کلی آلودگی ها توسط بدافزارها بسیار جدی بود. اما اینطور که معلوم است سال 2017 است که باید سال "باج افزارها" نام بگیرد. اپیدمی واناکرای، ExPetr و خرگوش بد مانند چیزهایی نبودند که ما در سال های گذشته آن ها را مشاهده کردیم. از لحاظ دامنه، واناکرای (یکی از بزرگترین حملات سال 2017) می تواند با شیوع جهانی کرم Conficker (یکی از بزرگترین آلودگی های شایع که در حافظه به صورت پنهان زندگی می کرد) و در سال های 2008 و 2009 پدیدار شد، مقایسه می شود.

حملات مکرر به موسسات مالی

سال 2017 هم همانند سال های گذشته شاهد تعداد چشمگیری از حمله های پی در پی به موسسات مالی بود. در ماه اکتبر، کارشناسان امنیتی ما در دارک وب یک نمونه ی جدیدی از بدافزارها به نام Cutlet Maker یافتند که دستگاه های ATM یا خودپرداز ها را مورد هدف قرار داده بود. هکرهای تازه کار با مورد هدف قرار دادن دستگاه های خودپرداز می توانستند مبالغ بالایی به جیب بزنند. این بدافزار شامل دستور العمل ها و تقریبا هر آنچه که مجرمان نیاز داشتند، می شد.

یکی دیگر از حملات با هدف موسسات مالی در این مدت، حمله به ساختار داخلی بانک ها بود. در ماه اکتبر، یک گروه جدید مجرمان سایبری با نام Silence شناسایی کردیم که سازمان های مالی را مورد هدف قرار داده بود. اکثر قربانیان این حمله بانک های روسی بودند و اینطور که بنظر می رسید گروه هکر نیز اهل روسیه بودند. گفته می شود که آن ها می توانند وارثان حمله ی Carbanak باشند، گروهی که در سال 2015 با یک حمله ی هدفمند توانستند بانک ها را تحت تاثیر حمله ی خود قرار دهند.

حملات هدفمند

حمله ی Silence یکی از چندین حملات هدفمند یا APT (حملات پیشرفته) بود. در طول سال 2017، ما حدود 100 گروه هکر فعال در این دسته ها را مشاهده کردیم. این تعداد از سال 2016 تاکنون به دوبرابر رسیده است. علاوه بر این تنها حدود ده هزار گونه از آن ها از جمله Silence دارای منافع تجاری هستند. آن ها به دنبال جاسوسی سایبری، جستجوی اطلاعات در سازمان های دولتی هستند و شرکت های نفت و گاز را مورد هدف قرار می دهند. این اساسا چیزی است که ما در پایان سال گذشته پیش بینی کرده بودیم: گروه های هکر فعالیت خود را بیش از پیش در زمینه های سیاسی و اقتصادی افزایش دادند.

یکی از بردارهای جدید حملات که امسال شاهد آن خواهیم بود، فروشندگان نرم افزار ها هستند که محصولات آن ها توسط شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. نتیجه گیری این موضوع در مورد مجرمان این گونه است که: به جای حمله به سیستم های شرکت ها، مجرمان می توانند نرم افزارهای مورد استفاده را مورد هدف قرار دهند.

اگر بخواهیم یک مثال خوب در این باره مثال بزنیم، حمله ی گروهی Axiom که توانستند ابزار  CCleaner (برای پاک کردن ریجستری رایج ویندوز) را مورد هدف قرار بدهند. هکرها در این حمله توانستند کدهای مخرب را به آپدیت برنامه که توسط دومیلیون کاربر در سراسر جهان دانلود شده بود، تزریق نمایند. قربانیان گروه هایی بودند که از 20 شرکت بزرگ در جهان انتخاب شده بودند. پس از آپدیت، کدهای مخرب به سیستم های آن ها نفوذ می کرد و مجرمان می توانستند به خرابکارهای خود در شبکه ی قربانیان ادامه دهند.

رمزنگاری و ماینینگ

قیمت بیتکوین در طول سال حدود 15 برابر و اتریوم به طور تقریبی 48 برابر افزایش قیمت داشته است.  ریپتوکارنسی ها تا به حال تاثیر بی سابقه ای در اقتصاد جهانی گذاشته اند و در حال حاضر بازار سرمایه گذاری را تغییر داده اند. رشد ICO در سال 2017 بالغ بر 3.5 میلیارد دلار بوده است این در حالی است که فرمت IPO تنها یک میلیارد دلار بوده است.

همانطور که انتظار داشتیم تهدیدات و آسیب پذیری های جدید به طور کاملا علنی ظاهر شده اند. اینطور که مشخص است  تمامی درب ها به روی طیف گسترده ای از حملات (از فیشینگ گرفته تا هک کردن شماره های کیف پول بیت کوین) باز شده است. ما حتی شاهد یک نمونه از گونه های اسپم نیجریه در سال گذشته بودیم که در آن کاربران برای تبادل آدرس های کیف پول خود، رمزها را تحویل می دادند (آدرس خود را بدهید در حالی که پول های شما به سرقت رفته است). در واقع، 300 میلیون دلار یا یک دهم بودجه از طریق ICO در سال 2017 توسط مجرمان سایبری به سرقت رفته است.

اما همه چیز به این ها ختم نمی شود. واقعیت چیز دیگری است که ما امروزه آن ها را در انواع مختلفی می بینیم. یکی از انواع ماینینگ ها، کریپتوکارنسی مخفی است که عمدتا مبتنی بر مرورگر است. وب سایت ها تنها و با استفاده از یک اسکریپت آلوده می شوند که توسط چنین اسکریپت هایی کامپیوتر قربانیان، بدون اینکه آن ها اطلاعی داشته باشند، ماینینگ می شود.

بنابراین در این مقاله تا حد زیادی با خطراتی که می تواند شما را تهدید کند، بدون آن که شما از آن ها اطلاع داشته باشید، اشنا شدید.

پیش بینی های سال 2018

 •  حمله به فروشندگان نرم افزارها افزایش می یابد. موارد CCleaner  و M.E.Doc (یک شرکت نرم افزاری که آپدیت سرور آن برای توزیع ExPetr مورد استفاده قرار گرفته بود)، نشان دادند که حمله ی موفق به سازنده ی یک برنامه می تواند تمام کاربران بالقوه را در معرض خطر قرار دهد.
 • حملات خودکار به دستگاه های خودپرداز و راه هایی برای هک کردن آن ها. راه های بسیاری برای هک دستگاه های خودپرداز وجود دارد که ما امروزه به کرات شاهد آن ها هستیم. بدیهی است که مجرمان برای یافتن راه هایی که بتواند به صورتی حرفه ای به هک دستگاه های خودپرداز منجر شود، غافل نمی مانند. روش های جدید هک کردن توسط مجرمان بی شک توسعه خواهد یافت.
 • حمله به دستگاه های جدید در سطح عمیق سیستم عامل. بردار حملات هدفمند و گسترده ی مجرمان در حال حاضر از رایانه های سنتی به تعدادی از دستگاه های جدید از جمله گوشی های هوشمند و اینترنت اشیاء رسیده است. مجرمان تلاش می کنند تا در سطح پایین تری از دستگاه ها یعنی همان سیستم عامل ها، حملات خود را پیاده کنند تا بتوانند از سیستم های امنیتی و محافظتی گذر کنند.
 • حملات هدفمند بیشتر از باج افزارها استفاده خواهند کرد. مجرمین مهارتی دقیق برای حمله شرکت های بزرگ بدست آورده اند. آن ها با انتخاب درست برای زمان حمله، (به عنوان مثال در حمله ی ExPetr، چند روز قبل از اعلام مالیات، تمامی فایل ها رمزنگاری شده بود) خرابکاری های خود را آغاز می کنند.
 •  فریب کریپتوکارنسی ها و حمله به مقاصد ارزشمند مجازی در بلاک چین. حمله به حساب های کریپتوکارنسی و ماینینگ های غیر قانونی در حال حاضر بسیار سودمندتر از روش های سنتی هک و حمله به بانک ها به صورت آنلاین است. علاوه بر ماینینگ های مخفیانه، ما شاهد انواع جدیدی از حملات بر روی cryptowallets و همچنین آسیب پذیری ها در بلاک چین خواهیم بود.

تمام موارد بالا پیش بینی هایی است که هر ساله آن ها را تخمین می زنیم. امیدواریم جهان بدون جرایم سایبری باقی بماند و کاربران در این فضا احساس امنیت و آرامش خاطر داشته باشند. 

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  3,815,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  1,358,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  5,453,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  2,046,200 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  2,046,200 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  2,723,500 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد