مهمترین مسائل در مورد بک آپ گیری:چه زمانی و از چه چیزهایی بک آپ بگیریم؟

16 مهر 1396 مهمترین مسائل در مورد بک آپ گیری:چه زمانی و از چه چیزهایی بک آپ بگیریم؟

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛بارهای بار در مورد بک آپ گیری، اهمیت آن و البته به موقع انجام دادن آن مقاله نوشته ایم و لزوم به کارگیری آن را تاکید کرده ایم. با این حال بسیاری از کاربران تصور می کنند که بک آپ گیری عملیاتی پیچیده است و بک آپ گیری روزانه، هفتگی و ماهانه را به وقت های دیگر موکول می کنند. اما به راستی چگونه باید بک آپ گیری کرد؟ چه چیزهایی بایستی بک آپ گیری شوند؟ بک آپ های گرفته شده در کجا ذخیره خواهند شد؟ ما دستگاه های هوشمند بسیاری داریم اما متاسفانه هیچ گاه زمانی برای بک آپ گیری از اطلاعات درون آن ها نداریم و به همین دلیل است که اغلب بک آپ گیری به تعویق می افتد.

در این مقاله ما قصد داریم به مهمترین مسائل بک آپ گیری و دستورالعمل های آن همانند اینکه چه زمانی، کجا، چگونه و چه چیزهایی باید بک آپ گرفته شوند، بپردازیم.

چه زمانی بک آپ گیری باید انجام شود؟

اولین سوالی که اغلب برای هرکاربری پیش می آید این است که چگونه بک آپ گیری انجام شود؟ پاسخ این پرسش کاملا ساده است. به راحتی و تنها با چند اصل ساده عملیات بک آپ گیری انجام می شود. تنها چیزی که در مورد بک آپ بسیار مهم است و نباید آن را پشت گوش انداخت این است که نظم در بک آپ گیری از هر چیزی مهم تر است و نباید نظم آن را بهم زد. به همین خاطر بهترین گزینه این است که شما برنامه ای منظم را در هر فصل برای بک آپ گیری خود ایجاد کنید و مکرر این کار را انجام دهید. (در حالت ایده آل فرآیند بک آپ گیری بایستی به صورت خودکار باشد و وظیفه ی این کار بر عهده ی کاربر نباشد).

ما این را به خوبی می‌دانیم که ارزش داده ها با یکدیگر متفاوت هستند و طبیعتا بک آپ‌گیری آن ها نیز با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال اگر شما روزانه در یک پروژه ی بزرگ فعالیت دارید، بهتر است بک آپ گیری های خود را روزانه انجام دهید زیرا اگر هر مشکلی برای داده های شما پیش بیاید نگران آن ها نخواهید بود و زحمات پروژه ی شما به هدر نخواهد رفت. از سوی دیگر احتمال هک عکس های تعطیلاتی که در آن خیلی به شما خوش گذشته است وجود دارد، پس نباید زمان را از دست بدهید، چون هر آن امکان از دست رفتن اطلاعات شما وجود خواهد داشت.

در کجا اطلاعات بک آپ گیری شده باید ذخیره شوند؟

پس از اینکه شما تصمیم بر بک آپ گیری داده های خود گرفتید، حال بایستی به این فکر کنید که آن ها را در کجا ذخیره کنید. شما در این زمان به این موضوع فکر کنید که باید مکانی امن را به داده های خود اختصاص دهید که اگر زمانی در عین بدشانسی به دام باج افزارهای قفل کننده افتادید، راه فرار داشته باشید و بک آپ های ارزشمند شما گرفتار باج افزارها نشوند. سه گزینه ای که اغلب به عنوان مکان مناسب ذخیره ی اطلاعات به ذهن کاربران می رسد فلش درایو USB یا هارد خارجی غیر متصل، ذخیره سازی بر روی شبکه ی متصل یا همان NAS و ابرها هستند که بهترین گزینه برای شما همان ابرها است.

مزیت فلش های USB جمع و جور و قابل حمل بودن آن ها است. اما باید بدانیم که پر شدن بیش از حد فلش باعث سوختن فلش و از بین رفتن اطلاعات حیاتی ما می شود. علاوه بر این، فلش های کوچک و سبک، به راحتی می شکنند و قابل سرقت و گم کردن هستند. از همین رو ذخیره ی دائمی بک آپ های گرفته شده در فلش به هیچ وجه توصیه نمی شود. هرچند آن ها ابزارهای کمکی خوبی محسوب می شوند و منکر آن نمی شویم، اما فلش ها مکان مناسبی برای نگهداری همیشگی داده‌ها نیستند.

مزایای هارد دیسک خارجی ظرفیت نسبتا بالای آن ها و البته قیمت مناسب و به صرفه آن است. اما مشکلی که برای هارد دیسک ها وجود دارد سنگینی و قابل حمل نبودن آن ها است. هارد دیسک های با ظرفیت بالا سنگین هستند و اغلب نمی‌توان از آن ها برای همه جا استفاده کرد. سیستم بک آپ گیری آن ها همانند فلش ها به مدیریت مستقل احتیاج دارد و برای بک آپ گیری می بایستی کپی از سیستم اصلی به هارد انجام شود. نقص دیگری که در هارد دیسک ها و ذخیره ی اطلاعات در آن ها وجود دارد این است که هارد درایوها قوی نیستند: هارد دیسک ها هم همانند فلش ها ممکن است در اثر موارد مختلف از بین بروند و آسیب ببینند. از این رو استفاده از آن ها باید با دقت کافی انجام شود و معذوراتی را در پی خواهند داشت.

ذخیره سازی روی شبکه ی متصل همانند ذخیره بر روی یک کامپیوتر کوچک با هارد دیسک است که از شبکه ی محلی شما قابل دسترس است. استفاده از شبکه برای بک آپ اطلاعات شما گزینه ی مناسبی است. اشکال استفاده از این روش قیمت آن است. از آنجا که NAS یک رایانه است، بنابراین هزینه ی آن در حدود یک کامپیوتر است. استفاده از شبکه برای ذخیره سازی نیاز به پیکر بندی دارد که این ویژگی در آن یک نقص محسوب می شود.

ذخیره سازی ابر یک گزینه ی عالی هم از لحاظ پویایی و هم دسترسی به فایل ها از هر دستگاه در هر نقطه ی جهان است. فقط در نظر داشته باشید که ابر همانند کامپیوتر شخصی شما است و بنابراین اگر ذخیره سازی ابر را انتخاب می‌کنید باید اطمینان حاصل کنید که موارد امنیتی رعایت شده باشد. علاوه بر این دسترسی به حساب ابر شما می تواند به معنای از دست رفتن اطلاعات شما باشد. به همین خاطر هنگام استفاده از این روش برای بک آپ گیری داده های خود درنظر داشته باشید که ابر مورد استفاده از امنیت رمزنگاری برای نگهداری اطلاعات شما استفاده کند و هنگام اتصال سیستم به ابر همه چیز در نهایت امنیت انجام شود.

چه چیزهایی باید بک آپ گیری شوند؟

اطلاعات درون هر دستگاهی که از آن استفاده می کنید باید بک آپ گیری شود: اطلاعات درون کامپیوترها، لپ تاپ ها، تلفن های هوشمند، تبلت ها و حتی کنسول های بازی قابل حمل باید بک آپ گیری شوند. بک آپ گیری از تلفن هوشمند شما به همان اندازه مهم است که بک آپ گیری از کامپیوتر شخصی اهمیت دارد. اکثر ما عکس های بسیاری را با تلفن های هوشمند خود می گیریم و در نهایت آن ها را بر روی اینستاگرام ذخیره می کنیم و به همان جا محدودشان می کنیم.

خوشبختانه سیستم عامل تلفن های هوشمند گزینه ای برای بک آپ گیری دارند که این امکان را برای محتوای درون تلفن های هوشمند، داده ها و البته تنظیمات فراهم می کند. بک آپ گیری در سیستم عامل های IOS با سرویس iCloud انجام می شود و هنگام اتصال دستگاه به سیستم فولدر iTunes برای آن وجود دارد. iCloud، 5 گیگابایت فضای خالی رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد که آن ها می توانند از آن به عنوان منبع مناسبی برای ذحیره سازی بک آپ های خود استفاده کنند.

ما به شدت توصیه می کنیم که بک آپ گیری از اطلاعات خود را در اولویت کارهای خود قرار دهید و این کار را جدی بگیرید. هر اتفاقی می تواند برای تلفن هوشمند شما رخ دهد، می تواند به سرقت برود، می تواند گم شود و با این اتفاق تمام اطلاعات مهم شما از بین خواهند رفت. تنها چند دقیقه برای بک آپ گیری اطلاعات زمان نیاز است تا بتوانید از اتفاقاتی که می تواند برای داده های شما رخ دهد جلوگیری کنید.

چگونه از اطلاعات خود بک آپ گیری کنیم؟

ما قبلا هم اشاره کردیم که بک آپ گیری می تواند به صورت خودکار انجام شود. اما بدون استفاده از نرم افزارهای مخصوص بک آپ گیری بایستی به صورت دستی و با مدیریت کاربر انجام شود. البته استفاده از راهکار امنیتی توتال سکیوریتی کسپرسکی امکانات بسیاری همچون بک آپ گیری خودکار برای شما فراهم می شود.

برای بک آپ گیری خودکار در توتال سکیوریتی کسپرسکی:

 1. بر روی گزینه ی Backup and Restore در صفحه ی اصلی راهکار خود کلیک کنید.

بک آپ گیری در توتال سکیوریتی کسپرسکی

2. سپس بر روی Select files to back up کلیک کنید.

بک آپ گیری در توتال سکیوریتی کسپرسکی

3.  در گزینه Create backup copies of files می توانید نوع داده هایی که می خواهید را با انتخاب پوشه مشخص کنید.

4. یکی از پوشه ها را جهت گرفتن بک آپ انتخاب کنید. پیشنهاد می کنیم که فایل‌های بک آپ را بر روی هارد دیسک‌های قابل حمل و یا در Dropbox، گوگل درایو و ... ذخیره کنید.

5.   یک برنامه منظم بک آپ برای داده ها تنظیم کنید.

6. یک کلمه عبور برای ایمنی پوشه مورد نظر ایجاد کنید.

7.  برای ذخیره سازی نسخه های پشتیبان پارامتر تعیین کنید.

8.  برای نسخه پشتیبان یک نام تعیین کنید.

9. بر روی گزینه Next کلیک کنید.

10.  زمانی‌که پشتیبانی را بر روی خودکار تنظیم کنید تمام این مراحل آغاز می شود. 

منبع: کسپرسکی آنلاین(ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security Multi Device 2018

  هکرها و مهاجمان همیشه در حال پرسه زدن هستند، اما وقتی شما به اینترنت متصل می‌شوید، ما از شما محافظت می‌کنیم و به شما یاری می‌رسانیم تا از زندگی دیجیتالی خود در برابر مجموعه بزرگی از خطرات دیجیتالی ...

  2,054,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  731,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security Multi Device

  با توجه به اینکه اعضای خانواده از برنامه‌ها و دستگاه‌های گوناگونی استفاده می‌کنند و از وب‌سایت‌های گوناگونی بازدید دارند، محافظت از آنها در برابر هکرها، مهاجمان و باج‌افزارها، کار چندان ساده‌ای ...

  2,936,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  1,101,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  1,101,800 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus 2018

  با توجه به اینکه بخشی زیادی از زندگی شما روی رایانه شخصی‌تان قرار دارد بسیار مهم است که بتوانید از آن به خوبی محافظت کنید. محصول «آنتی‌ویروس کسپرسکی» راهی ...

  1,466,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security 5

  محافظت در حین کار سیستم امنیت دفاتر کوچک کسپرسکی برای کسب‌وکارهایی طراحی‌شده است که بین 5 تا 25 کامپیوتر و تعدادی سرور و دستگاه‌های همراه دارند. این سیستم ...

  2,646,000 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد