کودکان را از بازیهای موبایل دور نگه داریم؟ یا راه حلی وجود دارد؟

08 مهر 1394 کودکان را از بازیهای موبایل دور نگه داریم؟ یا راه حلی وجود دارد؟

    به گزارش روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ امروزه وجود کامپیوتر در زندگی کودکان بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی می باشد که نمی توان به سادگی از آن چشم پوشید.
     اگر تصمیم بگیرید که فرزندان را با اعمال تحریم های سخت در جهت سرگرم نشدن با بازیها قرار دهید باعث می شوید که احساس کند پیشرفتی نمی تواند داشته باشد یا حتی دچار حقارت در برابر همسالان خود شود. در آینده هم ممکن است به علت نداشتن رابطه با کامپیوتر دچار سطح جدیدی از مشکلات شود.
     ما اطمینان داریم که این تحریم ها نتیجه درستی در بر نخواهد داشت و بلکه تفکرات هولناکی را برایش بوجود می آورد.
     ما در هیچ زمان و هیچ جایگاهی نمی توانیم رابطه فزاینده انسان و کامپیوتر را منکر شویم اما می توانیم به فرزندانمان نشان دهیم که کاربرد کامپیوتر در چه جهاتی می باشد. ما نباید اجازه دهیم که کامپیوترها اساتید ما شوند اما می توانیم در جهت زندگی بهتر و برقراری ارتباط در زندگی واقعی از آن بهره بگیریم.
     در هر صورت اگر نتوانید یک فرآیند را کنترل کنید می توانید آن را حداقل به مسیر درست هدایت کنید. همه چیز در دستان ما است.
     حال بیایید اطلاعاتمان در خصوص کامپیوتر را با تمام معانی چند بعدی اش دسته بندی کنیم. امروزه سخت می توان خانواده ای یافت که تبلت نداشته باشند. کودکان به تبلت خیلی علاقه مند هستند و با کمال میل در مطالب سرگرم کننده آن با دستان کوچک خود کندوکاو می کنند.
     قابل درک است که محتوی ممکن است متفاوت باشد. بسیاری از والدین نگران مواجه شدن با برخی از بازیهایی هستند که اضطراب، بی تفاوتی، تجاوز، خشونت، هراس، بی خوابی شبانه و انواع دیگر اختلالات روانی را به ارمغان بیاورد (این امر هم با تجربه های منظم شان صورت می گیرد که در نهایت اعتیاد آور می شود).
     بچه های شما نمی توانند بدون راهنما در این محیط خطرناک تنها بمانند. ما می توانیم با فیلتر کردن و بررسی محتوی این محیط، توسعه همه جانبه ای را در روند شکوفایی کودکان داشته باشیم.
     ما فهرستی از 10 بازی تبلت داریم و می دانم که برای فرزندان خودمان نیز مفید است. البته اینها توصیه یک روانشناس نوجوانان نیست. (بازیهایی هم که توصیه می شود برای این سنین مناسب نیستند در بالای آنها عبارت IMHOed درج شده است). تجربه به ما ثابت کرده است که مصرف متعادل بازی (30 دقیقه در روز و مطابق برنامه روزانه) می تواند در جهت رشد فکری کودک مفید باشد و او را همسطح همسالانش قرار دهد.
1.    In Quest For A Treasure (جستجو برای گنج)
      علاقه من به این بازی به دهه 80 برمیگردد که در آن زمان با دوستانم مشغول بازیهای Space Quest، Kings Quest و عناوین دیگر مانند Sierra Online بودیم. به هر حال این بازیها باعث شدند که زبان انگلیسی ام پیشرفت کند و دایره لغاتم وسیع شود.
     متاسفانه الان دیگر Sierra وجود ندارد و طبیعت کنجکاو انسان هم تغییر نمی کند: در این بازی همیشه انگیزه ای برای موفقیت وجود داشت و ماموریتهای متنوعی هم به وفور در آن یافت می شد. کنجکاویه ("در مرحله بعد چه اتفاقی می افتد؟") مصرانه مغز را به کار کردن در جهت جستجو در یافتن راه حل و توسعه دادن مهارتهای جدید وا می داشت.
     به قول شخصیت مایکل داگلاس در فیلم Wall Street : "حس کنجکاوی خیلی خوبه چون آخرش یه کاری برات می کنه". کنجکاوی مانند راننده ای است که در جهت رشد فکری کودک رانندگی می کند.
     تعداد بسیار زیادی از بازیهای اینچنینی برای موبایل وجود دارد. کشف اخیر من بازی Machinarium (h/t Serge Malenkovich) است. دلیل خوب بودن این بازی به داشتن طراحی زیبایی از جهان، داشتن شخصیتهای خنده دار، ماموریتهای سرگرم کننده و یک الگوی ساده برای خیر و شر می باشد.
     فرزندان من بسیار با این بازی سرگرم شدند اما بدون اینکه عواقب منفی متوجه شان شود. انگشتانشان از بازی زیاد خونریزی نکرد. هرگز هنگام بازی کردن دچار اضطراب نشدند. من حتی می توانستم کلماتی را که از مغزشان عبور می کرد را بشنوم. آنها کاملا شاد و فعال بودند.
     بازیهایی که از این دسته می توانم معرفی کنم: بازی Botanicula و Jack and the beanstalk است.
2.    Tactile and visual perception (لمس و ادراک بصری)
      چیز دیگری که غیر از بازی باید در نظر داشته باشیم شرکت تولید کننده آن است. Toca Boca یک شرکت بزرگ است که بیش از ده ها بازی فقط برای کودکان با توجه به شناخت و بررسی توانایی آنان ساخته است.
     کاملا بیاد دارم زمانیکه پسر 2 ساله ام وقتی Toca Hair Salon را بازی می کرد به من نشان داد که این بازی چه ویژگیهایی دارد که خود من متوجه آنها نشده بودم. او موهای شخصیتها را کوتاه و با آنها گفتگو می کرد و پس از اینکه به آنها ژستهای خاص می داد براحتی به Home Screen می رفت. صبر کن، می توانی یکبار دیگر این کار را نشان بدهی؟ من واقعا متوجه نشدم که او این کار را چگونه انجام داد و هیچکس هم به او آموزش نداده بود و من هنوز هم نمی دانم که او چگونه زیروبم بازی را بلد بود. شاید یک معجزه رخ داده بود یا شاید بدلیل فعال بودن ارتباط بصری اش شکل گرفته بود.
     یکی از آخرین بازیهای بدست آمده از این دست، بازی Toca Nature است. کودانقادر خواهند بود در این بازی جهان کوچک خود را، گیاهان جنگلی، ساخت دریاچه و حوضچه، کوه ها، سکونت در محیط زیست در کنار حیوانات، تعامل با جهان کوچک و جهان بزرگشان، خلق قارچها و توت ها، تغذیه حیوانات و حتی گرفتن عکس از این لحظات هیجان انگیز و همه اینها کمتر از 4 دلار است.
3.    What‘s there inside? (در داخلش چه چیزی وجود دارد؟)
کنجکاوی باعث می شود به سمت مشاغل سخت بروند. هزاران برنامه برای موبایل با محتوی رشته های علوم طبیعی وجود دارد. چند برنامه را انتخاب کنید البته با پیش زمینه ذهنی تان از دروس دبیرستان. شاید اینها به فرزندانتان کمک کنند تا درک کنند که هدفشان از زندگی کردن چه باید باشد.
     به عنوان مثال می توانید با بازی The Human Body شروع کنید. یک برنامه فوق العاده که با عرض معذرت در مورد تمام نقاط بدن توضیح می دهد. این برنامه دارای بخش کنترل والدین هم هست که ما هرگز از آن استفاده نمی کنیم چون در این بازی بهتر است همه چیز را در مورد بدن خود بدانیم.
     چرا من به محصولات این شرکت استناد کردم؟ چون این شرکت بازیهای مناسبی برای کودکان ارائه می کند.
4.     Art House (خانه طراحی)
      مغز مانند یک ماهیچه است. زمانیکه بدون گرم کردن ورزش می کنید بدن بیش از حد اسید لاکتیک تولید می کند و احساس کاملا ناخوشایندی پیدا خواهید کرد. زمانی هم که تمرین بیش از حد باشد روان خود را زخم خواهید کرد. پس مغز هم باید در زمانهایی استراحت داشته باشد و این تعادلی است که ما باید بین تبلت و فرزندانمان برقرار کنیم.
     ما با انجام برخی از حرکات ساده می توانیم تاثیرات مثبت روانی بگیریم و این امر می تواند در جهت توسعه زیباشناسی در ذهن کودکان مفید باشد.
     نشانگرها انواع مختلفی دارند که شما بر حسب سلیقه می توانید آنها را انتخاب کنید. با این انتخابها شما در پایان روز حس هنرمندی را در خود می بینید. بنابراین جلو روید و یک بازی مناسب برای فرزندتان انتخاب کنید.
     من از بازی Limbo و مشابهاتش مانند OddPlanet یا Leo's Fortune لذت می برم. انتخاب من فقط به دلیل اینکه این بازی تفصیل دارد و خوب طراحی شده نیست. به این دلیل است که تعادلی خاص بین بازی و آموزش واکنش، داشتن معما و دیگر وسایل آموزشی مهارتهای حرکتی ظریف را دارا می باشد و تصاویر فوق العاده دلپذیری برای چشم دارد. در این بازی موفق باشید.
5.    Esher's Rubik
     کمی استراحت کردید؟ حال به تمرین باز گردیم. چرخاننده بعدی ذهن یک برنامه کوچک است که در جهت درمان بیماری به عنوان "ناامیدی" مفید است. من شما را به منبعی معرفی می کنم که انبوهی از مشابهات این برنامه را دارا می باشد. این یک بازی شگفت انگیز است که هم کودکان هم بزرگسالان را درگیر خود می کند. سنت اگزوپری "شازده کوچولو"، Prince of Persia بازیهایی هستند که معماهایی را در جهت زیباتر چرخاندن ذهن کاربرد دارند. زمانیکه چرخ روی تصویر را می چرخانید تصاویر تغییر می کنند و شما نمی دانید که شخصیت Ida شانس خود را در کدام راه باید محک بزند. اما یکبار دیگر که چرخ را بچرخانید و یک دکمه را فشار دهید کل تصویر تغییر می کند و شما به یک مرحله بالاتر می روید.
     منبع انبوهی که از آن نام بردم آرامش معما گونه ای را برای کودکان به ارمغان می آورد. اما نباید بگذارید که کودک در این بازی بخاطر باختهای پی در پی اش دچار ترس شود یا فکر کند همه چیز را از دست داده است و اینجا شما باید برای روحیه دادن وارد شوید.
6.    Per aspera ad astra
     هنگامیکه شب از راه می رسد کودکا بدنبال زندگی عادی خود می روند: آنها به حمام می روند، سپس دندانشان را مسواک می زنند، یک لیوان شیر می خورند، یک تخم مرغ می خورند و سپس دوباره مسواک می زنند. سپس در بستر گرم و نرم خود قرار می گیرند و چراغها خاموش می شوند و تخیلات دوباره شکل می گیرد و آسمان پر ستاره می شود. برنامه Sky Guide (با نسخه مخصوص کودکان بنام Star Walks kids) می تواند کمک بسیاری برای شما باشد.
     دوستان این باور نکردنی است.
     نقشه آسمان، همراه با موسیقی آرامش بخش، به معنای بزرگی خوابی آرام را برایتان خواهد داشت و حتی والدین هم ممکن است تسلیم شده و تخیلاتشان را آغاز کنند:
     "در روزگارانی دور، بر روی یک ستاره، جایی در پایان پنهان کهکشان راه شیری که 1.5 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد..."
     "پدر، یک سال نوری چقدر است؟"
     "خب، این..." همه پاسخها در برنامه وجود دارد.
7.    Cowlick
      آیا کسی هست که تا بحال بازی Cut the Rope را انجام نداده باشد؟ خب این بازی کشش ذهنی را تحریک و تقویت می کند و واقعا هم نمی دانم چرا اسم شخصیت اصلی "Cowlick" است. آیا از شما کسی می داند معنی اسمش چیست؟ بهرحال این یک بازی خوب است و می تواند در روند جهت گیریهای ذهن، تفکر منطقی، واکنش پذیری و مهارتهای ظریف حرکتی را داشته باشد. من دقیقا نمی دانم که این تولید کننده چند نسخه منتشر کرده است اما می دانم با همین نسخه ها تا چند سال سرگرم خواهیم شد.
8.    Kung Fu Panda 
یک توصیه منحصر بفرد برای بچه های کوچک: یک سری برنامه با نام Dr.Panda وجود دارد. این بازی ویژگی خاصی ندارد اما هم برای کودکان هم والدین سرگرم کننده خواهد بود. بعنوان مثال با بخش رستورانش شروع کنم: بچه ها سخت مشغول پخت و پز خواهند شد و در کارهای خانه هم مهارت کسب می کنند.
9.    When there‘s a wit, there‘s a way (وقتی هوش باشد راه پیدا می شود) در اینجا یک توسعه برای نوابغ و بچه هایی که به مدرسه می روند تا خواندن و ریاضی یاد بگیرند دارم.
     در واقع چنین برنامه های توسعه یافته ای برای هرگونه سلیقه وجود دارد. آنهایی که بیشتر محیط بازی دارند و پسر محور یا دختر محور هستند یا کسانی که دوست دارند با گربه ها یا پنگوئن ها بازی کنند یا کسانی که با انتگرال کم و زیاد سر و کار دارند.
     من برای تقویت دروس فرزندانم 2 برنامه دانلود کردم: Match Academy و Word Academy که کاملا ذهن فرزندان را به چالش می کشاند. پسر من اصول اولیه را در چند روز اول یاد گرفت و در آن بسیار ماهر شد. من نمی گویم که این برنامه بسیار برایش سرگرم کننده بوده است اما تضادهایی که در آن قرار داشت باعث شد مطالب برایش لذت بخش تر شوند.
10.    Minecraft  
هیچ شرحی برای این بازی وجود ندارد. هر کسی باید آن را امتحان کند.

منبع: کسپرسکی آنلاین

*  کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

 

 

 

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  حفظ امنیت داده‌ها، سیستم‌ها، و نیروهای کاری سیار ضدبدافزار چندلایه که برنده جایزه شده است کنترل‌گرهای اندپوینت-برنامه، ابزار و وب امنیت ...

  57,330,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  76,781,900 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  92,820,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  104,081,900 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  187,687,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  Kaspersky Endpoint Security for Business Select

  341,250,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  ارتقا امنیت و کارایی فناوری اطلاعات در محیط کاری شما کنترل‌های نهایی ضدبدافزار و رمزیابی داده مدیریت پچ و مدیریت فناوری اطلاعات و ابزارهای کارآمد ...

  80,535,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  108,517,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  129,675,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  146,737,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  262,762,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced

  477,750,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  راهکار نهایی مدیریت سیستم‌ها و امنیت ضدبدافزار، کنترل‌گرها، رمزنگاری و امنیت سیار مدیریت پچ و اسکن خودکار آسیب‌پذیری‌ها کارکرد مدیریت ...

  136,500,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  183,251,900 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  219,765,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  249,112,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  443,625,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security for Business

  Kaspersky Total Security for Business

  812,175,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  از آنجا که شما زمان زیادی از خود را بصورت آنلاین در حال خرید، انجام امور بانکی و استفاده از شبکه های اجتماعی هستید، بسته ی امنیتی ما که برنده ی جوایز متعددی شده است به شما این امکان را می دهد که ...

  5,726,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  ویژگی ها و مزایا ...

  4,498,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  6,818,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  راه‌حلی مولتی پلتفرم (چند سکویی) برای PCها، مک‌ها و دستگاه‌های اندرویدی، همگی با یک لایسنس برای امور بانکی، خرید، وبگردی و کار با شبکه‌های اجتماعی آنلاین، دستگاهتان هرچه باشد، ...

  5,317,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  Kaspersky Internet Security Multi Device 2015

  8,047,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  5,999,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  9,002,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  7,091,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security

  کسپرسکی اینترنت سکیوریتی مولتی دیوایس

  10,640,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تضمین امنیت اسمارت فون ها و تبلت ها؛ فقط با یک محصول Kaspersky Security for Android قادر است از ابزارهاي اندرويدي و اطلاعات شخصي ذخيره ...

  2,041,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  8,190,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  8,183,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  12,278,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  9,548,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  12,278,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  کسپرسکی توتال سکیوریتی مولتی دیوایس

  18,426,200 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  یک لحظه به همه ی چیزهای مهمی که روی کامپیوترتان نگه می دارید فکر کنید! ما می توانیم به شما در محافظت از انها در برابر ویروس ها، ابزارهای جاسوسی و غیره کمک کنیم. ...

  4,088,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  یک لحظه به همه ی چیزهای مهمی که روی کامپیوترتان نگه می دارید فکر کنید! ما می توانیم به شما در محافظت از انها در برابر ویروس ها، ابزارهای جاسوسی و غیره کمک کنیم. ...

  6,136,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security 6

  محافظت در حین کار Kaspersky Small Office Security به طور خاص برای سازمان‌هایی طراحی شده است که 5 تا 25 دستگاه کامپیوتر در خود جای داده‌اند. نصب آن بسیار آسان است؛ مدیریت آن ...

  3,685,500 ریال4,914,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security 6

  امنیت ادارات کوچک نسخه 6

  3,378,375 ریال4,504,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security 6

  امنیت ادارات کوچک نسخه 6

  3,173,625 ریال4,231,500 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security 6

  امنیت ادارات کوچک نسخه 6

  3,071,250 ریال4,095,000 ریال
  خرید
 • Kaspersky Small Office Security 6

  2,968,875 ریال3,958,500 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد