عملكرد فناوري هوش مصنوعي در سال 2018 و پيش‌بيني‌هاي 2019

09 دی 1397 عملكرد فناوري هوش مصنوعي در سال 2018 و پيش‌بيني‌هاي 2019

روابط عمومی شرکت ایدکو (توزیع کننده محصولات کسپرسکی در ایران)؛ هوش مصنوعي (AI) يكي از آن فناوري‌هايياست كه هميشه هيجان عموم و نيز قوه‌ي تخيل سازمان‌ها را برمي‌انگيزد. اين فناوري گرچه نوپاست اما از ديرباز بدان اشاره مي‌شده است (موضوعي محبوب در ژانر علمي‌تخيلي) و اكنون دارد در جهان واقعي هر روز بر محبوبيتش اضافه مي‌گردد (شاهديم كه روز به روز تعداد سناريوهايي كه بتوان اين فناوري را در ابعاد مختلف رويشان پياده كرد بيشتر مي‌شود). در سال 2018، شاهد افزايش كاربرد فناوري هوش مصنوعي در سراسر دنيا و توسط همه‌ي صنايع بوديم. شركت‌ها از آن براي بهبود عملكردشان، ازائه‌ي ابداع‌هاي جديد و همچنين افزايش تجربه‌ي مشتري استفاده كردند.

سرمايه‌گذاري در هوش مصنوعي: مديران و مسئولان سازماني براي آنكه بتوانند فناوري هوش مصنوعي را به طور مؤثري در شركت‌هاي خود تزريق كنند بايد مهارت‌هاي لازم را به كاربران خود آموزش دهند.  

در سال 2019 فناوري‌هايي چون هوش مصنوعي[1] و يادگيريِ ماشين[2] به مراتب كاربرد بيشتري خواهند داشت. با استفاده از اين دو فناوريِ به هم‌تنيده و مرتبط مي‌توان تمامي مشكلات سازماني را حل نموده و با پرداختن به ايده‌هاي جديد و ناب كاري كرد تا سازمان‌ها بالاترين ارزش كسب و كار را براي خود رقم زده و در حوزه‌ي رقابتي - با بهره‌جويي از اطلاعاتي موجود شركت‌هاي حريف- گوي سبقت با از رقباي خود بربايند.

سرويس‌هاي مالي، شركت‌هاي مخابرات و ارتباطات، همچنين سازمان‌هاي بالافن (High Tech) و ديگر حوزه‌ها مانند حوزه‌هاي خودروسازي، مراقبت‌هاي بهداشتي، انرژي و خرده‌فروشي روز به روز بيشتر از فناوري هوش مصنوعي استفاده مي‌كنند؛ با اين تفاسير احتمال مي‌رود رشد هوش مصنوعي در سال 2019 همچنان سير تصاعدي داشته باشد. در سال 2019 شركت‌ها بيش از پيش مايل خواهند بود از داده‌ها كسب‌شده بالاترين ميزان سوددهي و مزيت رقابتي[3] را دريافت كنند. در ادامه با ما همراه شويد تا نگاهي به عملكرد اين فناوري در سال 2018 و چشم‌انداز آن در سال 2019 بياندازيم:

مهارت‌هاي اطلاعاتي

قوت غالبِ هوش مصنوعي، داده است؛ اين فناوري تنها از اطلاعات تغذيه مي‌كند. با پيشرفت قابل‌ملاحظه‌ي قابليت‌هاي جمع‌آوري، تحليل و ذخيره‌ي داده‌ها در چند سال اخير، اكثر شركت‌ها خود را بالقوه داراي منابع زيادي مي‌دانستند و در عين حال همچنان براي رويارويي با اين حجم از اطلاعات حس مي‌كردند از تجهيزات كمي برخورداند. در سال 2018، اين چشم‌انداز شروع به تغيير كرد: افراد و سازمان‌ها سعي كردند مهارت‌هاي اطلاعاتي خويش را بالا برده و خود را با فناوري‌هاي رده‌بالا همگام سازند. البته هنوز هم در بخش اطلاعات، پيچيدگي‌هاي زيادي وجود دارد؛ اما شركت‌ها ديگر درك و بينش عميق‌تري نسبت به چالش‌هاي داده‌اي پيدا كرده‌اند و با مهارت‌هاي كسب‌شده‌شان اكنون مي‌توانند در مواجه با مشكلات اطلاعاتي رويكردي كارامد -با كمترين ضريب خطا- اتخاذ نمايند. اكنون سازمان‌ها ديگر ياد گرفته‌اند (يا كم‌كم دارند ياد مي‌گيرند) كه طرز كار توسعه‌دهندگان هوش فناوري و دانشمندان و متخصصين اطلاعاتي با توسعه‌دهندگان سنتيِ اپ فرق دارد... در حقيقت آن‌ها ديگر نسبت به اين مسئله واقف‌اند كه ابزارهاي مورد نياز و نحوه‌ي پياده‌سازي اين ابزارها براي هر كدام از اين دو گروه متفاوت است.

چالشِ فروشندگان اين حوزه، تسهيلِ هرچه بيشتر دسترسي به فناوري هوش مصنوعي براي تمامي توسعه‌دهندگان است. برخي مشغول ساخت فريم‌ورك‌هاي يادگيري ماشين‌‌اند تا به كمك آن‌ها سازمان‌ها بتوانند اين فناوري را در سناريو‌هاي مختلف به كار برند. در سال 2019، فروشندگان و شركت‌ها مي‌بايست همچنان مجموعه توانايي‌ها و مهارت‌هاي خود را وسعت بخشيده، توسعه‌دهندگان فعليِ خويش را آموزش داده و دانشمندان و متخصصين اطلاعاتيِ جديدي را وارد حلقه‌ي خود كنند. ما به عنوان يك جامعه‌ي انساني به منظور پرداختنِ ريشه‌اي به معضل كمبود متخصصين اطلاعاتي (و ديگر كاركنان در حوزه‌ي اطلاعاتي) بايد نيروي جوان را به اين ميدان كاري تزريق كنيم و همچنين در كنار آن، مفاد آموزشي نيز مي‌بايست براي اين نيروي تازه نفس تأمين گردد. با در نظر گرفتن تمامي اين موارد، مي‌توان احتمال داد در سال 2019 توسعه‌دهندگان در اجراي فناوري هوش‌مصنوعي روي سناريوهاي مختلف قدرت عمل بيشتري داشته باشند (كه همين مي‌تواند به نوآوري‌هاي ناب بيانجامد).

چت‌بات‌ها

در طي 12 ماه اخير، استفاده از هوش مصنوعي در چت‌بات‌ها بسيار رواج داشته است. تعداد چت‌بات‌ها دارد بيشتر مي‌شود... مي‌پرسيد چرا؟ زيرا شركت‌ها اكنون بيش از هر زمان ديگري تمايل دارند خريد آنلاين را درست به اندازه‌ي خريد فيزيكي آسان كنند. در حقيقت آن‌ها بيش از گذشته راغب‌اند رضايت مشتريان‌شان را حين انجام امور بانكي آنلاين و يا ساير امور اينترنتي جلب نمايند. چت‌بات‌ها از اين جهت بي‌نظيرند.... آن‌ها با تحليل اطلاعات هر يك از آن‌ها به فراخور نياز هر مشتري، علاقمندي‌هاي آنان را طبقه‌بندي مي‌كنند.

فريم‌ورك‌هاي يادگيري ماشين (ML)

يكي از بزرگ‌ترين غافلگيري‌هاي اين حوزه در سال 2018 اين بود كه فريم‌ورك‌هاي يادگيري ماشين همچنان به كار خود ادامه دادند و در اين مسير ثابت‌قدم ماندند. ده‌ها سال است كه كتابخانه‌ها و پروژه‌هاي هوش مصنوعي و يادگيري ماشين وجود دارند اما در طول 5 تا 7 سال گذشته سرمايه‌گذاري‌هاي بيشتري روي اين دو حوزه شده است. در حقيقت اكنون شركت‌هاي بيشتري براي عمل كردن ايده‌هاي مبتني بر فناوري يادگيري ماشين اقدام به سرمايه‌گذاري و مشاركت مي‌كنند. همچنين اكنون شاهد همكاري دانشگاه‌ها و تيم‌هاي تحقيقاتي مختلف در اين حوزه هستيم. با اين همه، خيلي راحت مي‌توان پيش‌بيني كرد آينده‌ي يادگيري ماشين در سال 2019 چگونه خواهد بود: نوآوري‌هاي بيشتر، قدرت عمل بيشتر توسعه‌دهندگان، دسترسي بيشتر به منابع باز و همكاري بيشتر صنايع تكنولوژي-محور.

كاربرد هوشمندانه از AI

با وجود 8.5 ميليارد كانكشنِ موبايل در سراسر جهان، بسياري از ما در روز از اسمارت‌فون‌ها استفاده مي‌كنيم (البته خيلي‌هايمان كه به طور همزمان حتي بيش از يك يا دو اسمارت‌فون داريم). احتمالاً در نيمي از كاركردهاي موبايل اين اسمارت‌فون‌ها (حتي شايد بيشتر از نيم) از فناوري هوش مصنوعي استفاده مي‌شود. براي مثال كيبورد شما رفتار نوشتاري‌تان را ياد گرفته و بعد خود را با همان عادات وقف مي‌دهد (و اينگونه است كه تجربه‌ي نوشتاري در چنين كيبوري براي كاربر به تجربه‌اي شيرين تبديل خواهد شد).  پيش‌بيني مي‌شود كاربرد هوشمندانه از اين فناوري در سال 2019 بيشتر شود.

جلوگيري از تعصب و جانبداري

هر فناوري‌ جديدي با خود مشكلاتي نيز به همراه دارد (كه شايد نمي‌شد آن‌ها را پيش‌بيني كرد). در فناوري هوش مصنوعي مي‌توان به اين حقيقت پي برد كه الگوريتم‌ها مي‌توانند درست به اندازه‌ي داده‌هاي آموزشي‌اي كه از آن‌ استفاده مي‌كنند خوب و مفيد باشند؛ اما در كنار اين مزايا برخي پيامدهاي منفي نيز وجود دارد. در واقع برخي مي‌توانند غرض‌مندي‌هاي شخصي خود را (تعصبات و جانبداري‌هايشان) به الگوريتم‌ها تزريق كرده و نتايجي منفي و مخرب را رقم بزنند. از اين دست موارد در سال 2018 كم نداشتيم و البته اميد است در سال 2019 به آن‌ها رسيدگي بيشتري شود.

 

[1] Artificial intelligence

[2] Machine Learning

[3] Competitive Advantage

 

منبع: کسپرسکی آنلاین (ایدکو)

کسپرسکی اسم یکی از بزرگترین شرکتهای امنیتی و سازنده آنتی ویروس است که برخی از کاربران اشتباهاً این شرکت و محصولات آنتی ویروس آن را با عناوینی نظیر کسپرسکای،کاسپرسکی، کسپراسکی، کسپراسکای، و یا کاسپراسکای نیز می‌شناسد. همچنین لازم به ذکر است مدیرعامل این شرکت نیز یوجین کسپرسکي نام دارد.

محصولات مرتبط

 • Kaspersky Internet Security

  هنگام خرید آنلاین و یا انجام تراکنش‌های بانکی از طریق اینترنت، از اطلاعات حساب بانکی و پولتان مراقبت می‌کنیم. وقتی در فضای سایبری مشغول معاشرت هستید از هویت‌تان حراست می‌کنیم... وقتی در اینترنت ...

  4,167,700 ریال
  خرید
 • Kaspersky Internet Security for Android

  تلفن هوشمند و تبلت شما نیز به اندازه ی کامپیوترتان در برابر حمله های دیجیتالی آسیب پذیرند. به همین خاطر هنگام وب گردی یا استفاده از شبکه های اجتماعی، باید از آنها مراقبت کنید. ...

  1,483,900 ریال
  خرید
 • Kaspersky Total Security

  خانواده، نهادی ارزشمند است؛ پس بالاترین سطح امنیتی خود را به آن اختصاص داده‌ایم. توتال سکیوریتی کسپرسکی به خانواده‌ی شما کمک می‌کند: وقتی دارند در اینترنت گشت می‌زنند، خرید ...

  5,956,900 ریال
  خرید
 • Kaspersky Cloud Password Manager

  Kaspersky Cloud Password Manager ابزار مدیریت کلمه عبور ابری کسپرسکی (KCPM) ضمن ذخیره ایمن تمامی کلمات عبور مورد استفاده شما برای وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، و شبکه‌های اجتماعی آنها را در تمامی ...

  2,235,080 ریال
  خرید
 • Kaspersky Safe Kids

  شما می توانید بر ارتباطات اینترنتی کودکان از قبیل فعالیتهای عمومی در فیسبوک، کنترل تماسها و پیامها از طریق دستگاههای اندرویدی نظارت داشته باشید. کمک شما به کودکان بهترین راهنمایی برای آنها ...

  2,235,080 ریال
  خرید
 • Kaspersky Antivirus

  ایجاد فضای امن سایبری ابتدا با محافظت از دستگاه پی‌سی‌تان شروع می‌شود. از همین رو آنتی‌ویروس کسپرسکی دستگاه پی‌سی شما را در برابر ویروس‌ها، باج‌افزارها، عملیات‌های فیشینگ، جاسوس‌افزار، وبسایت‌ها ...

  2,974,900 ریال
  خرید

نظر خودتان را ارسال کنید


کاربر گرامی چنانچه تمایل دارید، نقد یا نظر شما به نام خودتان در سایت ثبت شود، لطفاً وارد سایت شوید.
*نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به شرکت گسترش خدمات تجارت الکترونیک ایرانیان است و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد